Cestování na vlastní pěst

Dovolená bez cestovky? Stále Vás lákají levné letenky, ale ještě jste se nikdy neodhodlali letět na vlastní pěst? Přináš..

Cestování na vlastní pěst

Dovolená bez cestovky? Stále Vás lákají levné letenky, ale ještě jste se nikdy neodhodlali letět na vlastní pěst? Přinášíme pár tipů, jak si složit vlastní dovolenou a být tak svým pánem času na cestách.

Cestování s cestovkou přináší jen jediné a tím je JISTOTA. Co když ale i tato jediná výhoda, není úplně tak pravda?

VÝHODY cestování na vlastní pěst
  • ušetříte poměrně velkou částku peněz
  • poznáte místní lidi a úžasnou atmosféru daného místa
  • rozvíjíte své schopnosti (ve smlouvání cen, jste pořád lepší a lepší)
  • plánování vás prostě začne bavit

Letenky

Základem jsou levné letenky, v případě pokud jste flexibilní. Pokud chcete letět přesně v daném termínu, musíte počítat s vyšší cenou (nebo alespoň plánovat dovolenou půl roku dopředu). Pokud jste flexibilní, stačí sledovat tipy na letenky na stránce.

Levné letenky po Evropě či Eurotripy vyhledáte na FLIGHTICS.com. Jedná se o vyhledávač nízkonákladových a multi-city letenek po Evropě. Musíte však počítat, že poletíte jen s batohem.

Pokud byste chtěli letět s klasickou aerolinkou či do vzdálenější destinace, můžete zkusit Pelikán.cz

Zavazadla

Dalším pravidlem je tedy ušetřit, co nejvíce místa a případně si doplatit 1 kufr pro 2 osoby. Jinak byste zaplatili slušný balík peněz jen za oblečení, které beztak ve většině případů nepoužijete. (Vlastní zkušenost).

Takže na dovolenou jenom s příručním kufrem či batohem. Není už samo o sobě adrenalin, když se musíte vejít pod 7 kilo? Taky mi to trvalo, než jsem si vytrénovala taktiku. Když tomu ale přijdete na kloub, věřte, že s kufrem už nikdy nepoletíte!

A co když letím třeba na Island a do 7 kilo se prostě nevejdu? Pokud platit prostě nechcete, vypadat můžete nějak takhle. Ale co, hlavně že Váš batoh váží 7 kilo! (zdroj: http://www.telegraph.co.uk/)

Pojištění

Poslední věc, kterou byste si měli pořídit je pojištění. Existují pojištění ke kreditní kartě, které jsou asi nejvýhodnější. Dobré zkušenosti mám s Fio Bankou či ČSOB. Pokud jste studenti, nemělo by Vám uniknout pojištění od ISIC.

Ubytování

Další důležitou položkou je ubytování. Nejjednodušší je objednat hotel přes booking.com, když už víte přesný termín Vaší dovolené, můžete porovnávat ceny a vyhlídnout si tak skvělý hotel za slušnou cenu. Pokud byste chtěli využít ubytování u místních, můžete zkusit portál AIRBNB, kdy platíte za pronájem vlastníkovi bytu – na první ubytování získáte slevu 725 Kč.

Další lowcostová varianta je Couchsurfing, kdy Vás místní nechají přespat ve svém bytě zadarmo. Skvělá možnost udělat si nové přátele a na oplátku je pozvat na večeři nebo je později ubytovat u sebe až přijedou na návštěvu do Česka. Mimo jiné poradí skvělá místa ve svém městě, které nenajdete ani v tom nejlepším průvodci.

Čím více plánujete, tím menší dobrodružství to je

Mít plány na cestu je určitě lepší. Sepište si, co byste chtěli procestovat a držte se svého plánu. Veškeré informace o dané zemi, dopravě, zajímavých místech naleznete volně na internetu, nebo si můžete koupit průvodce v knižní podobě. Výhoda oproti zájezdu je taková, že se můžete zastavit, kde se Vám zalíbí, projít se na místním trhu, prohodit pár slov s místními a hlavně nebudete obklopeni spoluúčastníky zájezdu.

Na druhou stranu taky nemusíte plánovat vůbec nic a nechat vše osudu. Zabalit si nejdůležitější věci, koupit si tu nejlevnější letenku. Vždyť se Vám nemůže nic stát. Při nejhorším vyspíte na lavičce nebo na letišti.

Přijde večer a vy nemůžete najít ani jeden volný hotel/ hostel v Římě? No jo, tak zkusíte ty lavičky.. Po hodině hledání ani jedna lavička v Římě.  No nic, zítra už se snad někde vyspíte. Poté přiletíte druhý večer do Paříže, ujede Vám poslední bus do centra Paříže, které je vzdálené asi 60 km. Nevadí, přeci se vyspíte na letišti. Po hodině spánku Vás vyhodí do zatraceně hnusného počasí: “Vraťte se v 5 ráno, to otvíráme”. Naštěstí jsme nebyli jediní a strávili jsme těch pár hodin se super lidma z celého světa. Tohle se Vám s cestovkou prostě nestane. Zážitky k nezaplacení :)

P.S: Přesně takhle vypadal náš první výlet na blind.

Na cestách rozhodně platí pravidlo, že máte osud plně ve vlastních rukou. Jak si to zařídíte, takovou dovolenou budete mít. Pokud nechcete skončit jako my, stačí si dopředu rezervovat nejdůležitější věci. Například hotel, zjistit si dopravu do místa určení a pár základních informací o dané zemi a všechno proběhne naprosto bez problémů. Samozřejmě se můžou objevit nějaké trable na cestě, ale věřím, že je hravě zvládnete.

Přeji hodně nezapomenutelných zážitků na cestách! :)

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz