Riga

8 míst, co vidět v Rize

Tipy na nejlepších 8 míst, které musíš určitě navštívit v Rize.

8 míst, co musíš vidět v Rize

 

Dům Černohlavců

Stavba stojí přímo v centru Rigy na hlavním náměstí. Původně to byl měšťanský dům, vlastněný obchodníky z Německa, tzv. Společenstvem Černých hlav. Budova byla znovu vybudována v 90. letech poté, co byla během 2. světové války zničena. Jde o typickou ukázku pobaltské architektury a rozhodně stojí za vidění. Pokud byste se chtěli podívat dovnitř, vstupné činí 3 eura.

 

Rižský dóm

Tato katedrála je jednou z nejpůsobivějších v Pobaltí a také dominantou Rigy. Historie katedrály sahá až do roku 1211. V rižské evangelické katedrále byly postaveny varhany, které v té době byly největší na světě. Vstupné činí 5 eur.

 

Tři bratři

Tyto domy v centru Rigy byly pojmenovány po obdobných domech s názvem „Tři sestry“ v Tallinu. Tři bratři jsou jedny z nejkrásnějších domů v celé Rize. Dům vpravo pochází ze 14. století, zatímco dům vlevo získal dnešní podobu v 18. století. Uvnitř budov naleznete historické muzeum, které ukrývá fotografie Rigy za posledních sto let. Vstupné je zdarma.

 

Rižský zámek

Rižský zámek je hrad na břehu řeky Daugavy, který byl postaven v roce 1330. Přestavěn byl v letech 1497 až 1515 a poté po dobytí hradu Švédy v roce 1641. Lotyšská vláda prohlásila hrad za své sídlo v roce 1938. Dnes je oficiálním sídlem lotyšského prezidenta a sídlem několika muzeí. Hrad je veřejnosti otevřen pouze jeden den v roce a to 18. května.

 

Riga Central Market

Velké tržiště pro prodej ryb, masa, ovoce, syrů. Najdete tu také velké množství různých bister s mezinárodní i vyloženě místní kuchyní. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu, aneb jak říkají místní: Kdo nenavštívil Central Market, nebyl v Rize.

 

Victory Park

Tento park s rozkvetlou zahradou a pomníkem osvoboditelů najdete na druhé straně Rigy, hned vedle řeky. Místní sem rádi chodí na pikniky a pro turisty, je to ideální zastávka po dlouhém dni chození po Rize. V květnu zde kvetou sakury, proto pokud zde budete během května, rozhodně si tu nádheru nenechte ujít.

 

Lotyšská národní opera

Národní opera, která se nachází u městského kanálu, je pýchou lotyšské hudby a kultury. Byla postavena v roce 1863 a bývala německým divadlem. Budova má perfektní akustický design a lze ji nazvat prvotřídním místem ke konání opery a baletu. Interiér opery je krásně zdobený.

 

Pomník svobody

Symbol svobody. Tato 42m socha je věnovaná Lotyšům, kteří v letech 1918 a 1920 přišli o své životy během boje o nezávislost. Památník byl postaven v roce 1935.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz