Riga

22 míst, co musíš vidět v Rize

Tipy na nejlepších 22 míst, které musíš určitě navštívit v Rize.

22 míst, co musíš vidět v Rize

Vecriga
 

Vecriga

Vecrīga nebo-li staré město je historické centrum Rigy, které najdeme na východním břehu řeky Daugavy. Nachází se tu nejstarší stavby města - Tři Bratři, Rižský dóm, spolu se spoustou restaurací a kaváren. Staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Vychutnejte si v kavárně dezert z odpalovaného těsta, který nese stejnojmenný název jako tato čtvrť.

Dům Černohlavců
 

Dům Černohlavců

Stavba stojí přímo v centru Rigy na hlavním náměstí. Původně to byl měšťanský dům, vlastněný obchodníky z Německa, tzv. Společenstvem Černých hlav. Budova byla znovu vybudována v 90. letech poté, co byla během 2. světové války zničena. Jde o typickou ukázku pobaltské architektury a rozhodně stojí za vidění. Pokud byste se chtěli podívat dovnitř, vstupné činí 3 eura.

Riga, Lotyšsko
 

Rižský dóm

Tato katedrála je jednou z nejpůsobivějších v Pobaltí a také dominantou Rigy. Historie katedrály sahá až do roku 1211. V rižské evangelické katedrále byly postaveny varhany, které v té době byly největší na světě. Vstupné činí 5 eur.

Tři bratři
 

Tři bratři

Tyto domy v centru Rigy byly pojmenovány po obdobných domech s názvem „Tři sestry“ v Tallinu. Tři bratři jsou jedny z nejkrásnějších domů v celé Rize. Dům vpravo pochází ze 14. století, zatímco dům vlevo získal dnešní podobu v 18. století. Uvnitř budov naleznete historické muzeum, které ukrývá fotografie Rigy za posledních sto let. Vstupné je zdarma.

Rižský zámek
 

Rižský zámek

Rižský zámek je hrad na břehu řeky Daugavy, který byl postaven v roce 1330. Přestavěn byl v letech 1497 až 1515 a poté po dobytí hradu Švédy v roce 1641. Lotyšská vláda prohlásila hrad za své sídlo v roce 1938. Dnes je oficiálním sídlem lotyšského prezidenta a sídlem několika muzeí. Hrad je veřejnosti otevřen pouze jeden den v roce a to 18. května.

Riga Central Market
 

Riga Central Market

Velké tržiště pro prodej ryb, masa, ovoce, syrů. Najdete tu také velké množství různých bister s mezinárodní i vyloženě místní kuchyní. Toto místo rozhodně stojí za návštěvu, aneb jak říkají místní: Kdo nenavštívil Central Market, nebyl v Rize.

Victory Park
 

Victory Park

Tento park s rozkvetlou zahradou a pomníkem osvoboditelů najdete na druhé straně Rigy, hned vedle řeky. Místní sem rádi chodí na pikniky a pro turisty, je to ideální zastávka po dlouhém dni chození po Rize. V květnu zde kvetou sakury, proto pokud zde budete během května, rozhodně si tu nádheru nenechte ujít.

Lotyšská národní opera
 

Lotyšská národní opera

Národní opera, která se nachází u městského kanálu, je pýchou lotyšské hudby a kultury. Byla postavena v roce 1863 a bývala německým divadlem. Budova má perfektní akustický design a lze ji nazvat prvotřídním místem ke konání opery a baletu. Interiér opery je krásně zdobený.

Pomník svobody
 

Pomník svobody

Symbol svobody. Tato 42m socha je věnovaná Lotyšům, kteří v letech 1918 a 1920 přišli o své životy během boje o nezávislost. Památník byl postaven v roce 1935. Místní obyvatelé sochu pojmenovali jako "Milda" - nejčastější ženské jméno v Lotyššku.

chrám v Rize, Lotyšsko
 

Chrám Kristova narození

Chrám Kristova narození je pravoslavný kostel v Rize. Jedná se o novobyzantskou stavbu, která byla postavena v roce 1876, když bylo Lotyšsko součástí Ruské říše. Chrám má honosné zlaté kopule a velkou zvonici. Car Alexandr II. sem věnoval několik zvonů.

Televizní věž
 

Televizní věž

Televizní věž v Rize je jednou z nejznámějších památek ve městě. Byla postavena v roce 1987 a je vysoká 322 metrů. Je to nejvyšší stavba v Lotyšsku a nabízí panoramatický výhled na město z vyhlídkové plošiny. Ve věži sídlí také restaurace, kavárny a několik obchodů.

Albertova ulice
 

Albertova ulice

Jedná se o rušnou ulici na okraji lotyšské Rigy. Secesní domy jsou zdobené nádhernými fasádami a různými ornamenty. Ulice je pojmenována po biskupovi Albertovi, zakladateli Rigy. Ulice je lemována obchody, restauracemi a kavárnami. Sídlí tu také vysoké školy, muzea a velvyslanectví.

Riga Zoo
 

Riga Zoo

Mežaparks Zoo (Riga Zoo) je městská zoo v Rize, která se nachází ve čtvrti Mežaparks vedle parku Mežaparks, na západním břehu jezera Ķīšezers. Zoo má kolem 4000 zvířat. Mežaparks Zoo je ideálním místem pro rodinný výlet nebo pro milovníky zvířat.

Kostel svatého Petra
 

Kostel svatého Petra

Svētā Pētera baznīca je luterský kostel nacházející se v Rize, zasvěcený svatému Petrovi. Tento gotický kostel tvoří středobod rigského panoramatu a je jedním z nejstarších středověkých budov v Pobaltí. Jeho vnitřek je relativně strohý, s výjimkou heraldických štítů umístěných na sloupech. V zadní části kostela najdete výtah, který vás vyveze na vyhlídku.

Kostel svatého Jana
 

Kostel svatého Jana

Kostel svatého Jana v Rize je luterský kostel a farní kostel Evangelické luterské církve Lotyšska. Nachází se na adrese Skārņu Street 24 a jeho architektura kombinuje gotiku a baroko. Kostel byl původně spravován dominikánskými mnichy. Poté sloužil jako stáje a skladiště, než byl předán luteránům, kteří zůstávají v jeho správě dodnes. Vedle kostela se nachází nádvoří Jāņa sēta, které obsahuje zachovalé zbytky zdi kláštera z 13. století.

Katedrála svatého Jakuba
 

Katedrála svatého Jakuba

Katedrála svatého Jakuba v Rize je jedním z největších kostelů města a hlavním katedrálním kostelem římskokatolické arcidiecéze. Je zasvěcena svatému Jakubovi Většímu a nachází se v historické části města, která je součástí světového dědictví UNESCO.

Kipsala
 

Kipsala

Ķīpsala je bývalá průmyslová čtvrť, která se nachází na ostrově uprostřed řeky Daugavy. Dnes se rychle mění v oblíbené místo s luxusními apartmány pro nejbohatší obyvatele Rigy. Tento ostrov nabízí krásný výhled na historické centrum města a je ideálním místem pro procházky nebo pikniky. V létě se zde také konají různé kulturní akce a festivaly.

Mentzendorf House
 

Mentzendorf House

Mentzendorf House v Rize je bývalý domov bohatého německého skláře z 17. století, který nyní slouží jako muzeum. Toto útulné obydlí nabízí fascinující původní interiéry a zasvěcuje návštěvníky do každodenního života úspěšných rižských obchodníků. V přízemí je stálá výstava současného skleněného umění a v podkroví jsou pořádány dočasné výstavy.

Riga Motor Museum
 

Riga Motor Museum

Riga Motor Museum je největším muzeem historických vozidel v Pobaltí. Muzeum spadá pod Ministerstvo dopravy Lotyšské republiky. Muzeum se nachází na adrese ulice Sergeja Eizenšteina 6 v čtvrti Mežciems v Rize. V muzeu najdete také kavárnu.

Latvian threshing barn built in 1750 at "Rizgas", Vestiena parish, Vidzeme, currently located at the Latvian Ethnographic Open Air Museum
 

Lotyšské etnografické muzeum

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs - muzeum pod širým nebem, nacházející se těsně za hranicemi Rigy. Rozkládá se na břehu jezera Jugla a nabízí více než 100 dřevěných budov z každé z čtyř kulturních oblastí Lotyšska. Pokud nemáte čas navštívit venkov Lotyšska, zastávka v tomto muzeu je nutností. Doporučujeme využít autobus č. 1 na zastávku 'Brīvdabas muzejs'.

Lotyšské národní umělecké muzeum
 

Lotyšské národní umělecké muzeum

Rižské Lotyšské národní umělecké muzeum je největší sbírkou národního umění v Lotyšsku. Muzeum obsahuje přes 52 tisíc uměleckých děl, která odrážejí vývoj profesionálního umění v pobaltské oblasti a v Lotyšsku od poloviny 18. století až do současnosti. Jedná se o jednu z nejimpozantnějších historických budov na bulváru a nachází se vedle Akademie umění.

Latvian Railway History Museum
 

Latvian Railway History Museum

Muzeum železniční historie v Rize se věnuje historii železnice a jejímu rozvoji v Lotyšsku. Jde o muzeum společnosti "Latvijas dzelzceļš", která má největší sbírku vozidel v Baltských zemích. Expozice nabízí návštěvníkům fascinující pohled do historie železnice v Lotyšsku.

Mapa

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Riga s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz