amsterdam

26 míst, co musíš vidět v Amsterdamu

Tipy na nejlepších 26 míst, které musíš určitě navštívit v Amsterdamu.

26 míst, co musíš vidět v Amsterdamu

Rijksmuseum
 

Rijksmuseum

Rijksmuseum (Státní muzeum) bylo otevřeno před více než dvě stě lety a dnes patří k nejvyhledavánějším muzeím na světě. K vidění je zde Rembrandtova „Noční hlídka“, několik obrazů od Vermeera, van Dycka a Jana Steena a sbírka starožitných předmětů nizozemské kultury.

Náměstí Dam
 

Náměstí Dam

Náměstí Dam je hlavní náměstí v Amsterdamu, vzdáleno cca 5 minut od hlavního nádraží Centraal. Postaveno bylo ve 13. století a od roku 1956 na náměstí stojí socha na památku nizozemských vojáků a členů odboje, kteří zahynuli ve druhé světové válce.

Jordaan
 

Jordaan

Jordaan je čtvrť v centru Amsterdamu, známá architektonickými domy, restauracemi a originálními obchody. Populární ulice v Jordaanu jsou Prinsengracht, Westerstraat, Haarlemmerstraat a „9 straatjes“ (devět malých ulic).

Vondelpark
 

Vondelpark

Vondelpark je největší městský park v Amsterdamu a nejznámější park v Nizozemsku. Park byl otevřen pro veřejnost v roce 1865. Název Vondelpark byl změněn v roce 1867, kdy byla do parku umístěna socha holandského básníka Joosta van den Vondela.

Oude Kerk
 

Oude Kerk

Oude Kerk (Starý kostel) je kostel v centru Amterdamu, který stojí ve světoznámé čtvrti Red Light District. Byl postaven ve 13. století a je nejstarší budovou v Amsterdamu. Každou něděli se tu navzdory poloze konají mše.

Dům Anny Frankové
 

Dům Anny Frankové

Více než dva roky žila židovská dívka Anne Frank a její rodina v přístavbě budovy na adrese Prinsengracht 263. Dveře do přístavku byly skryty za pohyblivou knihovnou. Dne 4. srpna 1944 byl úkryt zrazen a rodina byla deportována do různých koncentračních táborů.

NEMO
 

NEMO

NEMO je interaktivní muzeum vědy a techniky v Amsterdamu. Nabízí návštěvníkům pět pater plných zábavných exponátů, které osloví jak děti, tak dospělé. Muzeum je zaměřené na témata jako energie, komunikace a člověk a nabízí i tradiční výstavy o historii vědy a inovacích. Budova muzea navržená italským architektem Renzem Pianem připomíná kosmickou loď a střešní terasa nabízí krásný výhled na Amsterdam. Muzeum je v bezprostřední blízkosti hlavního nádraží Amsterdam Centraal a ročně přiláká přes 670 000 návštěvníků.

Koninklijk Paleis
 

Koninklijk Paleis

Královský palác v Amsterdamu je jednou z nejvýznamnějších historických památek Holandska. Nachází se na náměstí Dam a byl postaven jako radnice v 17. století. Po přestavbě za vlády krále Ludvíka Napoleona sloužil jako královský palác. Dnes je jedním ze tří oficiálních paláců holandské královské rodiny a je otevřen pro veřejnost. Vnitřek paláce je zdoben uměleckými díly od slavných jmen, jako jsou Rembrandt, Lievens a Jardaens. Vstupné stojí 10 eur a jsou k dispozici audio i průvodcovské prohlídky.

Van Gogh Museum
 

Van Gogh Museum

Van Goghovo muzeum patří mezi nejznámější a nejvýznamnější amsterdamská muzea. Nachází se na náměstí Museumplein a je věnováno nizozemskému malíři Vincentu van Goghovi a jeho dílu. Muzeum obsahuje více než 200 obrazů a 400 kreseb ze všech období jeho tvorby. Mezi nejznámějšími exponáty jsou Jedlíci brambor, Ložnice v Arles a jedna z verzí Slunečnic.

Albert Cuyp Market
 

Albert Cuyp Market

Albert Cuyp Market v Amsterdamu je největším a nejrušnějším trhem v Nizozemsku. Nachází se v oblasti De Pijp v Oud-Zuid a je pojmenován po malíři Albertu Cuypovi. Trh nabízí širokou škálu místních produktů, jako jsou čerstvé ovoce a zelenina, ryby, sýry, květiny a tradiční holandské speciality jako krokety a stroopwafels. Kromě toho zde najdete také obchody s oblečením, nábytkem a různými dekorativními předměty. Trh je otevřen šest dní v týdnu a je ideálním místem pro setkání s místními i turisty.

Bloemenmarkt
 

Bloemenmarkt

Bloemenmarkt v Amsterdamu je jediný plovoucí květinový trh na světě. Nachází se na kanálu Singel a dodává květiny do celého centra města. Kromě kultovních holandských tulipánů zde najdete i další květiny a zahradnické potřeby. Trh byl založen v druhé polovině 19. století a je stále oblíbenou turistickou atrakcí. Každý ocení barevný pohled na květiny, který je připomínkou dob, kdy byly do města květiny přiváženy výhradně loděmi.

Stedelijk Museum Amsterdam
 

Stedelijk Museum Amsterdam

Stedelijk Museum v Amsterdamu je moderní a současné umělecké muzeum, které se nachází v samém srdci města. Budova z 19. století navržená Adriaanem Willemem Weissmanem a moderní křídlo s aktuálním vstupem navržené Benthem Crouwel Architekten jsou neodmyslitelnou součástí muzea. Sbírka zahrnuje moderní a současné umění a design od počátku 20. století až po 21. století. Muzeum hostí díla umělců jako Vincent van Gogh, Wassily Kandinsky, Ernst Ludwig Kirchner, Marc Chagall, Henri Matisse, Jackson Pollock, Karel Appel, Andy Warhol, Willem de Kooning, Marlene Dumas, Lucio Fontana a Gilbert & George.

Museumplein
 

Museumplein

Museumplein je kulturním centrem Amsterdamu, kde se nacházejí tři nejzajímavější muzea ve městě: Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum a Muzeum moderního umění Stedelijk. Kromě toho zde najdete koncertní sál a Muzeum diamantů. Toto místo je oblíbené u místních i turistů, kteří si zde užívají pikniky na trávě, bruslení na rybníku v zimě a různé kulturní akce. Museumplein bylo navrženo v roce 1883 a po rekonstrukci v roce 1999 nabízí podzemní parkoviště a supermarket.

Amsterdamské muzeum
 

Amsterdamské muzeum

Amsterdamské muzeum nabízí návštěvníkům poutavé výstavy, které seznamují s historií Amsterdamu od jeho vzniku až po současnost. Multimediální výstavy jsou interaktivní a zapojí i děti. V muzeu se nachází artefakty původního sirotčince, který zde býval umístěn. Nové výstavy jsou přidávány průběžně, takže se vyplatí sledovat oficiální webové stránky. Vstupenky lze zakoupit online nebo na místě. Muzeum je otevřeno sedm dní v týdnu od 10:00 do 17:00 hodin.

Leidseplein
 

Leidseplein

Leidseplein je jedno z nejživějších a nejrušnějších náměstí v Amsterdamu. Nachází se v centru města a je oblíbeným místem pro turisty i místní obyvatele. Na náměstí se nachází mnoho restaurací, barů, kaváren, nočních klubů a divadel. Leidseplein je také významným dopravním uzlem, kde se setkávají tramvajové linky a autobusy. Díky tomu je snadno dostupný ze všech částí města.

Moco Museum
 

Moco Museum

Villa Alsberg v Amsterdamu byla postavena v roce 1904 a dnes slouží jako Modern Contemporary Museum (Moco) díky soukromým sběratelům a kurátorům. Přestože jsou prostory muzea poměrně stísněné, výstavy velkých jmen jako Banksy, Yayoi Kusama a Salvador Dalí přitahují mnoho návštěvníků. Prozkoumat tuto budovu stojí za to.

Westerkerk
 

Westerkerk

Westerkerk je protestantský kostel v centru Amsterdamu, postavený v renesančním stylu v letech 1620 až 1631 podle návrhů architekta Hendricka de Keysera. Kostel je nejzápadnějším bodem čtvrti Grachtengordel a sousedí s Jordaanem mezi kanály Prinsengracht a Keizersgracht. Věž kostela je nejvyšší kostelní věží v Amsterdamu a je zakončená korunou, kterou městu daroval císař Maxmilián I. Kostel je také místem posledního odpočinku slavného nizozemského malíře Rembrandta van Rijna.

Madame Tussauds Amsterdam
 

Madame Tussauds Amsterdam

Madame Tussauds Amsterdam je zábavné a zajímavé muzeum voskových figurín na Dam Square v Amsterdamu. Založené na původním Madame Tussauds v Londýně z roku 1835, je to fantastický multimediální zábavní park, kde se mohou lidé všech věkových kategorií setkat s oblíbenými celebritami, umělci, politiky a dalšími veřejnými osobnostmi. Uvnitř galerií a chodeb najdete mnoho holandských ikon, včetně osobností z nizozemského zlatého věku, nizozemské královské rodiny a slavných nizozemských politiků, malířů a popových hvězd. Je to ideální místo k poznání nizozemské kultury a historie v prostředí plném zážitků.

Artis Zoo
 

Artis Zoo

Artis Zoo v Amsterdamu je nejstarší zoo na kontinentální Evropě. Kromě mnoha druhů zvířat nabízí také akvárium, planetárium a rozsáhlou sbírku uměleckých děl. Zahrnuje 27 historicky významných budov, mostů a rybníků, z nichž většina je stále používána jako obydlí zvířat. Artis Zoo je členem nizozemského svazu zoo, Evropské asociace zoo a akvárií, Světové asociace zoo a akvárií a Nizozemské asociace botanických zahrad.

Rembrandtplein
 

Rembrandtplein

Náměstí získalo své jméno po slavném malíři Rembrandtovi van Rijnovi, který žil a pracoval v Amsterdamu a měl dům poblíž náměstí. Dříve sloužilo jako trh s máslem, ale dnes nabízí příjemné zastavení v jedné z mnoha kaváren během dne a místo k odpočinku v jedné z mnoha barů a klubů v noci. Pokud navštívíte náměstí během víkendu, můžete se těšit na bleší trh nebo trh s potravinami. Náměstí je v docházkové vzdálenosti od dalších populárních památek a je zde také přímé spojení tramvají.

Hermitage Amsterdam
 

Hermitage Amsterdam

Hermitage Amsterdam je pobočkou muzea Hermitage v Sankt Peterburgu, nacházející se na břehu řeky Amstel v Amsterdamu. Výtvarné muzeum se nachází v bývalém Amstelhofu, budově v klasickém stylu z roku 1681. Zbylý prostor slouží jako přednáškové sály, kanceláře, ubytování personálu a restaurace. Hermitage Amsterdam je jednou z největších poboček Hermitage Museum, která má celkovou plochu 12 846 m2.

Tropenmuseum
 

Tropenmuseum

Tropenmuseum v Amsterdamu je etnografické muzeum, které bylo založeno v roce 1864. Jedná se o jedno z největších muzeí v Amsterdamu, kde se nachází osm stálých výstav a řada dočasných výstav, včetně moderního a tradičního vizuálního umění a fotografických děl. Muzeum je součástí Nationaal Museum van Wereldculturen, což je kombinace tří etnografických muzeí v Nizozemsku. Tropenmuseum je fascinujícím muzeem s informacemi o většině kultur, které kdy existovaly na světě.

Hortus Botanicus Amsterdam
 

Hortus Botanicus Amsterdam

Hortus Botanicus Amsterdam je jednou z nejstarších botanických zahrad na světě, založená byla již v 17. století. Nachází se v samém centru města a nabízí jedinečnou sbírku rostlin a květin. Kromě procházek v zahradě můžete navštívit různé výstavy a aktivity. Dokonce si můžete pronajmout sál pro vaši oslavu v budově Oranžérie. Skleník s motýly je oblíbený zejména u dětí. Zahradu můžete navštívit denně od 10:00 do 17:00 hodin. Před návštěvou zkontrolujte informace na webových stránkách.

Ons' Lieve Heer op Solder
 

Ons' Lieve Heer op Solder

Ons' Lieve Heer op Solder je 17. stoletý kanálový dům s kostelem a muzeem v centru Amsterdamu. Katolický kostel byl postaven na horních třech podlažích kanálového domu během 60. let 17. století. Je to důležitý příklad "schuilkerk", tj. "tajného kostela", ve kterém katolíci a jiní náboženští odpůrci ze 17. století, kteří nemohli veřejně uctívat, sloužili bohoslužby. Kostel byl otevřen jako muzeum od 28. dubna 1888 a má ročně 85 000 návštěvníků.

Red light district, its windows pink and its coffee shops
 

De Wallen

De Wallen je největší a nejznámější částí Red Light v Amsterdamu. Tvoří ji síť uliček s prostitutkami, které nabízejí své sexuální služby za okny nebo sklem, typicky osvětlenými červenými světly a UV lampami. Okolí také nabízí mnoho barů, klubů, sex shopů a dokonce i sexuálních muzeí. De Wallen je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Amsterdamu.

Begijnhof
 

Begijnhof

Begijnhof je jediný vnitřní dvůr v Amsterdamu s kořeny sahajícími do středověku. Toto klidné místo uprostřed města bylo původně domovem beguinů (svobodných veřících žen). Dnes je to krásné místo s vysokými domy a malými zahrádkami kolem udržovaného dvora. Naleznete zde také nejstarší dřevěný dům v Amsterdamu. Pokud se rozhodnete navštívit místo, pamatujte, že se jedná o soukromé prostranství. Dostanete se sem tramvajemi 4, 9, 14 a 24, tramvajová stanice Spui.

Mapa

⭐ Vše (26)

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Amsterdam s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz