O Edinburghu - vše, co potřebuješ vědět

Informace o památkách, gastronomii, ubytování a výletů v okolí.

O Edinburghu

Edinburgh, hlavní město Skotska, je krásné a historické město s bohatým kulturním dědictvím. Edinburgh najdeme na jižním pobřeží Firth of Forth, byl po staletí centrem politického a kulturního života Skotska.

Historie, památky a kultura

Edinburgh je domovem mnoha historických budov, včetně Edinburského hradu, který se nachází na vrcholu vyhaslé sopky a byl po staletí královskou rezidencí. Hrad poskytuje  pohled do bohaté historie Skotska a nabízí úžasný výhled nacelý Edinburgh. 

Pro jedinečný výhled na město vystoupejte na Arthur's Seat, nejvyšší bod Edinburghu. Túra trvá asi hodinu a výhledy z vrcholu jsou nechberoucí. Dále neminete Royal Mile, ulice lemovaná historickými budovami a Palace of Holyroodhouse, bývalé sídlo skotských panovníků.

Edinburgh je také známý svou bohatou kulturní scénou. Město je domovem mnoha divadel, galerií a muzeí, včetně Skotského národního muzea, které reprezentuje bohatou historii a kulturu země.

Každý srpen se tu koná Edinburgh Festival Fringe, jeden z největších uměleckých festivalů na světě, který do Edinburghu láká návštěvníky z celého světa.

Počasí v Edinburghu

Edinburgh má mírné přímořské klima s mírnými teplotami a srážkami po celý rok. Počasí se může rychle změnit, jasnou oblohu vystřídá déšť a naopak, proto je dobré mít s sebou nepromokavou bundu, a to i v létě. V zimě (prosinec až únor) jsou průměrné teploty kolem 5 °C. Jedná se o nejchladnější a nejtemnější období roku, ale také období, kdy město rozzáří vánoční světla a dekorace.

Jaro (březen až květen) je mírné a vlhké roční období s teplotami v rozmezí od 5 °C do 12 °C s pravidelnými dešťovými přeháňkami. Léto (červen až srpen) je nejteplejším obdobím roku s teplotami v rozmezí od 12 °C do 20 °C.  Podzim (září až listopad) je mírné a vlhké roční období s teplotami v rozmezí od 8 °C do 13 °Ca pravidelnými dešťovými přeháňkami. 

Ubytování v Edinburghu

Edinburgh nabízí různé možnosti ubytování, které vyhovují všem rozpočtům a preferencím. Pokud hledáte luxus, v centru města je spousta pětihvězdičkových hotelů, včetně prestižního hotelu Balmoral a The Waldorf Astoria Edinburgh. Pro ty, kteří mají rozpočet, existuje také spousta cenově dostupných možností, jako jsou levné hotely, hostely a pronájmy Airbnb. Pro opravdový skotský zážitek se můžete ubytovat také v tradičním bed and breakfast, z nichž mnohé sídlí v historických budovách. Ubytování v Edinburghu

Gastrononie

Skotsko je známé svými tradičními pokrmy, jako je Haggis (prejt uvařený ze skopových vnitřností), Cullen skink (krémová polévka z uzené tresky) a Neeps and Tatties (tuřín a brambory). Mnoho restaurací v Edinburghu podává tato jídla, stejně jako další místní oblíbená jídla, jako je cullenbie (druh černého pudinku) a koláč Cullenbie. Pokud hledáte něco modernějšího, Edinburgh má vzkvétající gastronomickou scénu s řadou mezinárodních kuchyní, ze kterých si můžete vybrat. Pro dobré jídlo je zde spousta restaurací oceněných michelinskou hvězdou, jako je The Kitchin a Restaurant Martin Wishart. Pro neformálnější stolování je zde také spousta kaváren, hospod a pouličních prodejců jídla, které můžete vyzkoušet. Edinburgh je také známý svou whisky a ve městě je několik palíren whisky a degustačních místností. Můžete se vydat na prohlídku, kde se dozvíte o historii a procesu výroby whisky, a ochutnat některé z nejlepších whisky, které Skotsko nabízí.

Jak se dostat do Edinburghu

Nejlepším způsobem dopravy je letadlo. Cesta do edinburghu trvá přibližně 2, 5 hodiny letem z Prahy či Vídně. Nízkonákladové letecké společnosti sem létají přímými lety od 800 - 2 600 Kč.  Levněji se sem lze dostat s přestupem v Londýně. Vyhledejte si letenky z Prahy a okolí. Letenky

Výlety v okolí Edinburghu

Edinburgh je obklopen historickými památkami Skotska. Vypravit se můžete např. na hrad Stirling Castle, nachází se asi hodinu jízdy od Edinburghu. Dále se můžete podívat do Národní park Trossachs,, který se nachází asi hodinu jízdy od Edinburghu a nabízí úžasné scenérie s lesy a jezery.  The Forth Bridge -  ikonický železniční most se nachází asi 30 minut od Edinburghu a nabízí úchvatný výhled na řeku Forth a okolní krajinu.  Linlithgow Palace - historický palác, který se nachází asi 20 minut od Edinburghu, byl kdysi rodištěm skotské královny Marie Stuartovny.

Další místa jsou pak
od Edinburghu vzdálenější: Glenfinnan Viaduct, Dunnottar, Balmoral, Loch Ness či Urquhart Castle.

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz