Brusel

24 míst, co vidět v Bruselu

Tipy na nejlepších 24 míst, které musíš určitě navštívit v Bruselu.

24 míst, co musíš vidět v Bruselu

Atomium
 

Atomium

Bruselské Atomium patří k nejnavštěvovanějším místům v Evropě. Původně bylo postaveno pro světovou výstavu Expo pro rok 1958. Nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát, je postaven z oceli a hliníku. Dohromady má celkem devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, které jsou spojeny dvaadvaceti chodbami. Každá koule váží asi 200 tun, celková hmotnost Atomia je pak 2 400 tun. Atomium navrhl André Waterkeyn. Po skončení výstavy mělo být Atomium zbouráno, město ho ale po skončení výstavy odkoupilo a v roce 2006 zrekonstruovalo.

Parc du Cinquantenaire
 

Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire je jeden z nejznámějších bruselských parků. Jde o soubor zahrad ve „francouzském stylu“ a zároveň o historické místo, kde můžete objevovat památky, sochy a muzea. Dominuje mu vítězný oblouk se třemi arkádami, na jehož vrcholu si můžete užít hezký výhled na město. Byl postaven v roce 1880 byl při příležitosti oslav 50. výročí belgické nezávislosti. V létě se tu také pořádají koncerty a různé události.

Mont des Arts
 

Mont des Arts

Mont des Arts neboli Hora umění se nachází mezi Královskou čtvrtí a náměstím Grand-Place a nabízí krásný park uprostřed historického centra města. V roce 1910 zde vybudovali park, současná podoba tohoto místa pak vznikla mezi roky 1956 a 1958, a to i s novou zahradou a okolními budovami, vše navržené v pravidelných geometrických tvarech. Najdete tu Muzeum hudebních nástrojů nebo Královské muzeum historických umění.

Manneken Pis
 

Manneken Pis

Manneken pis je symbolem Bruselu. Jde o sošku čůrajícího chlapečka, která se nachází poblíž náměstí Grand Place. Bronzová soška vlámského barokního sochaře Jérôme Duquesnoy tu je od roku 1619. Každý poslední víkend v září slaví Manneken Pis narozeniny. Významná osobnost města je při této příležitosti ustrojena do nového oblečku.

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly
 

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly byla postavena z vápence a patří mezi nejvýznamnější památky Bruselu. Byla zasvěcena dvěma patronům města: archandělu Michaelovi a světici Gudule, jejíž ostatky byly uloženy právě do tohoto chrámu. Vystoupat můžete až nahoru do věží, kde budete mít výhled na celé město.

Parlamentárium
 

Parlamentárium

Parlamentárium je multimediální centrum o fungování Evropské unie, které Vám přiblíží historii a jednotlivé orgány EU. Centrum je otevřeno pro všechny návštěvníky a neplatí se za vstup žádný poplatek.

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique
 

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique neboli Královská muzea výtvarného umění Belgie. Jde o prestižní sbírku, která má asi přes 20 000 uměleckých děl od 15. do 21. století.

Zinneke Pis
 

Zinneke Pis

Zinneke Pis je socha čůrajícího psa, kterou vytvořil Tom Frantzen v roce 1998. Připojuje se tak k soše čůrajícího chlapečka aholčičky, které byly v Bruselu již dříve.

Jaenneke Pis
 

Jaenneke Pis

Jaenneke Pis, neboli čůrající holčička je také jednou z "památek" a je obdobou ke známějšímu čůrajícímu chlapečkovi. Sochu vytvořil umělec Denis-Adrien Debouvrie v roce 1985. Sochu holčičky naleznete v ulice Impasse de la Fidélité, na kterou odbočíte z náměstí Grande Place.

Grand Place
 

Grand Place

Grand-Place v Bruselu je nejvýznamnějším turistickým cílem a nezapomenutelným symbolem města. Toto impozantní náměstí, obklopené nádhernými historickými budovami, je zapsáno na seznamu UNESCO. Dominantou náměstí je gotická radnice s věží a sochou svatého Michaela, patrona Bruselu. Další významnou budovou je Maison du Roi/Broodhuis, která dnes slouží jako Městské muzeum Bruselu. Navštivte Grand-Place v noci, kdy je osvětleno, nebo v srpnu, kdy se zde koná slavný festival květinového koberce z begonií.

Autoworld
 

Autoworld

Autoworld je muzeum v Bruselu, které se nachází v jižní hale Parc du Cinquantenaire/Jubelpark. Vystavuje více než 250 vozidel z různých zemí a historických období. Prostřednictvím výstavy lze sledovat historii automobilu od antických klasických vozů po nejnovější modely. Autoworld je také místem pro konference, akce a schůzky.

Mini Europe Park in Brussels, Belgium: Model of the Brandenburg gate in Berlin, Germany.
 

Mini-Europe

Mini-Europe je turistická atrakce nacházející se v bruselské čtvrti Heysel, nedaleko od Atomia. Jedná se o miniaturní park, kde jsou v malém měřítku představeny nejznámější evropské památky a architektonické skvosty. Mezi nejpopulárnější modely patří například Eiffelova věž, Big Ben, Koloseum a řada dalších. Nabízí také nteraktivní prvky, jako například vodopády, lodní kanál a zábavní park s atrakcemi.

Natuurhistorisch Museum
 

Natuurhistorisch Museum

Přírodovědné muzeum v Bruselu je jedním z nejvýznamnějších muzeí věnovaných přírodním vědám. Nachází se v srdci města a je součástí Královského belgického institutu přírodních věd. Muzeum je domovem pro 30 fosilních koster Iguanodonů, kteří byly objeveny v roce 1878 v Bernissartu. Dinosauří sál muzea je největším muzejním sálem věnovaným dinosaurům na světě. Muzeum také nabízí výzkumné oddělení a oddělení veřejné výstavy.

Musical Instruments Museum
 

Musical Instruments Museum

Muzeum hudebních nástrojů (MIM) v centru Bruselu je součástí Královských muzeí umění a historie a je mezinárodně uznávané pro svou sbírku více než 8 000 hudebních nástrojů. Od roku 2000 je muzeum umístěno v bývalém obchodě Old England, postaveném v roce 1899 v art nouveau stylu. Muzeum nabízí expozice historických, tradičních i moderních nástrojů z různých kultur a období. Na návštěvníky čekají také koncerty a restaurace s výhledem na město.

Galeries Royales Saint-Hubert
 

Galeries Royales Saint-Hubert

Galeries Royales Saint-Hubert v Bruselu jsou nádhernou pasáží se třemi částmi: Galerie du Roi, Galerie de la Reine a menší Galerie des Princes. Tato zdobená obchodní centra nabízí luxusní obchody, restaurace a divadla pod prohnutou skleněnou střechou. Byla navržena a postavena Jeanem-Pierrem Cluysenaerem mezi lety 1846 a 1847 a předchází dalším slavným evropským nákupním pasážím 19. století, jako je například Galleria Vittorio Emanuele II v Miláně. Komplex byl v roce 1986 vyhlášen historickou památkou.

Leopold Park
 

Leopold Park

Park Leopold je veřejný anglický park o rozloze 6,43 ha v bruselské čtvrti Leopold. Tento park se nachází v těsné blízkosti budovy Evropského parlamentu a je snadno dostupný metrem. Jeho dominantou je jezírko napájené potokem Maalbeek. V parku najdete mnoho vzácných druhů stromů a zvířat, jako jsou lysky chocholaté nebo papoušci růžovokřídlí. Park je otevřen každý den od 6 do 22 hodin a nabízí příjemné a klidné místo pro relaxaci a procházky v centru města.

Train World
 

Train World

Train World je železniční muzeum v Bruselu a oficiální muzeum národní železniční společnosti Belgie. Nachází se v zachovaných budovách nádraží Schaarbeek a v nové hale postavené na sever od něj. Muzeum zahrnuje 22 lokomotiv a rozprostírá se na více než 8000 metrech čtverečních. Mezi nejvýznamnější exponáty patří "Pays de Waes", nejstarší dochovaná parní lokomotiva v kontinentální Evropě. Muzeum nabízí také simulátory vlaků a restauraci.

Hall d'entrée du centre belge de la bande dessinée. Photo prise avant l'ouverture au public du centre.
 

Belgian Comic Strip Center

Belgické muzeum komiksu se nachází v budově Les Magasins Waucquez, navržené slavným architektem Victorem Hortou. Muzeum zahrnuje historii belgických komiksů, ale také komiksy v angličtině, francouzštině a nizozemštině. Zobrazuje všechny druhy komiksu, včetně politických karikatur, sci-fi, westernů a kriminálních příběhů. Výstava zahrnuje i nejznámější belgické komiksové postavy jako Tintin, Šmoulové, Blake a Mortimer a další. Muzeum je otevřeno pro veřejnost a nabízí kavárnu, knihovnu a suvenýry.

Brussels Park
 

Brussels Park

Parc de Bruxelles - Warandepark je největší městský park v centru Bruselu. S rozlohou 13,1 hektaru nabízí návštěvníkům nejen místo k relaxaci, ale i historické památky jako sochy a fontány. Park je obklopen Place des Palais/Paleizenplein, Rue Royale/Koningsstraat, Rue de la Loi/Wetstraat a Rue Ducale/Hertogstraat. Hlavní vstup je na severní straně, naproti belgickému parlamentu (Palace of the Nation). K parku se snadno dostanete metrem na zastávce Parc/Park (linky 1 a 5) nebo Trône/Troon (linky 2 a 6).

Palais du Coudenberg
 

Palais du Coudenberg

Palais du Coudenberg v Bruselu je muzeum a archeologické naleziště na základech středověkého paláce. Palác a jeho základy byly sídlem vlády hrabat, vévodů, arcivévodů, králů, císařů a guvernérů po dobu téměř 700 let. Po několika letech nedávných vykopávek jsou archeologické pozůstatky paláce a jeho základů otevřeny veřejnosti. Coudenberg Hill byl původním místem bruselského hradu z 12. století, který se postupně proměnil v jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších evropských rezidencí.

Bruselská radnice
 

Bruselská radnice

Bruselská radnice na náměstí Grande Place je pozdně gotickou stavbou a patří k nejvýznamnějším příkladům gotické architektury v Belgii. Svojí výškou 96 metrů dominuje celému náměstí. Interiér radnice je bohatě zdoben historickými uměleckými díly a gobelíny z 16. a 17. století. Radnice je krásně osvětlená i v noci a nachází se pouhých 6 minut chůze od bruselského hlavního nádraží. K radnici se lze dostat i tramvajemi číslo 3, 4 a 32 (stanice Bourse Beurs).

Basilica of the Sacred Heart, Belgium, with da Vinci expo banners.
 

Bazilika Sacré-Cœur

Bazilika Sacré-Coeur v Bruselu je impozantní kostel v Koekelbergu, který je největší svého druhu postavený v Art deco stylu. Její stavba trvala neuvěřitelných 66 let a byla dokončena až v roce 1971. Kostel je vysoký 89 metrů a jeho kopule má průměr 33 metrů. Bazilika je věnována Srdci Ježíšovu a je symbolem belgické nezávislosti. Kostel se nachází v parku Elisabeth na vrcholu Koekelbergu, kde dominuje severozápadnímu bruselskému panoramatu.

Berlaymont
 

Berlaymont

Berlaymont je ikonická budova nacházející se v evropské čtvrti Bruselu v Belgii. Budova slouží jako sídlo Evropské komise, která je hlavním orgánem Evropské unie odpovědným za navrhování a prosazování evropských zákonů a politik. Berlaymont byl navržen architektem Lucienem De Vestelem a byl postaven v letech 1963-1969. Budova má 14 pater a její střední část je charakteristická skleněnou fasádou. Dnes je budova symbolem evropské integrace a je často využívána jako pozadí pro významné politické schůzky a setkání.

Choco-Story Brussels
 

Choco-Story Brussels

Choco-Story Brussels je soukromé muzeum v Bruselu, založené v roce 1998 na popud Gabrielle Draps, manželky slavného belgického čokoládového mistra Josepha "Jo" Drapse, zakladatele Godiva Chocolatier. Muzeum se nachází v historické budově De Valck z roku 1697 a nabízí návštěvníkům možnost seznámit se s historií evropské čokolády a jejími počátky. V muzeu můžete sledovat výrobu čokolády a ochutnat ji během 15minutové ukázky výroby pralinek. Muzeum také pravidelně pořádá hodinové workshopy na téma výroby čokolády.

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Brusel s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz