Brusel

11 míst, co vidět v Bruselu

Tipy na nejlepších 11 míst, které musíš určitě navštívit v Bruselu.

11 míst, co musíš vidět v Bruselu

 

Atomium

Bruselské Atomium patří k nejnavštěvovanějším místům v Evropě. Původně bylo postaveno pro světovou výstavu Expo pro rok 1958. Nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát, je postaven z oceli a hliníku. Dohromady má celkem devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, které jsou spojeny dvaadvaceti chodbami. Každá koule váží asi 200 tun, celková hmotnost Atomia je pak 2 400 tun. Atomium navrhl André Waterkeyn. Po skončení výstavy mělo být Atomium zbouráno, město ho ale po skončení výstavy odkoupilo a v roce 2006 zrekonstruovalo.

 

Grande-Place

Náměstí Grande-Place je srdcem Bruselu. Na náměstí najdete radnici, která byla vystavěna v gotickém stylu a je nejstarší budouvou na celém náměstí. Název náměstí je francouzsky Grande-Place (Velké náměstí), vlámsky pak – Grote Markt, tedy Velký trh. Po řadu staletí se zde konaly trhy pod širým nebem. V roce 1998 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Náměstí každé dva roky (vždy v polovině srpna) pokryje květinový koberec, který je složený z barevných begónií, které Belgie vyváží. Koberec má pokaždé jiné téma a je jinak barevný.

 

Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire je jeden z nejznámějších bruselských parků. Jde o soubor zahrad ve „francouzském stylu“ a zároveň o historické místo, kde můžete objevovat památky, sochy a muzea. Dominuje mu vítězný oblouk se třemi arkádami, na jehož vrcholu si můžete užít hezký výhled na město. Byl postaven v roce 1880 byl při příležitosti oslav 50. výročí belgické nezávislosti. V létě se tu také pořádají koncerty a různé události.

 

Mont des Arts

Mont des Arts neboli Hora umění se nachází mezi Královskou čtvrtí a náměstím Grand-Place a nabízí krásný park uprostřed historického centra města. V roce 1910 zde vybudovali park, současná podoba tohoto místa pak vznikla mezi roky 1956 a 1958, a to i s novou zahradou a okolními budovami, vše navržené v pravidelných geometrických tvarech. Najdete tu Muzeum hudebních nástrojů nebo Královské muzeum historických umění.

 

Parc de Bruxelles

Parc de Bruxelles (Bruselský park), také známý jako Královský park, je největším veřejným parkem v Bruselu. Dříve brabantští vévodové využívali tuto oblast jako loviště. V roce 1770 byla oblast renovována a přeměněna na park plný soch, fontán a stezek. Jde o místo, kam chodí mnoho Belgičanů odpočívat.

 

Manneken Pis

Manneken pis je symbolem Bruselu. Jde o sošku čůrajícího chlapečka, která se nachází poblíž náměstí Grand Place. Bronzová soška vlámského barokního sochaře Jérôme Duquesnoy tu je od roku 1619. Každý poslední víkend v září slaví Manneken Pis narozeniny. Významná osobnost města je při této příležitosti ustrojena do nového oblečku.

 

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly

Katedrála sv. Michala a sv. Guduly byla postavena z vápence a patří mezi nejvýznamnější památky Bruselu. Byla zasvěcena dvěma patronům města: archandělu Michaelovi a světici Gudule, jejíž ostatky byly uloženy právě do tohoto chrámu. Vystoupat můžete až nahoru do věží, kde budete mít výhled na celé město.

 

Parlamentárium

Parlamentárium je multimediální centrum o fungování Evropské unie, které Vám přiblíží historii a jednotlivé orgány EU. Centrum je otevřeno pro všechny návštěvníky a neplatí se za vstup žádný poplatek.

 

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique

Musées royaux des Beaux-Arts de Belgique neboli Královská muzea výtvarného umění Belgie. Jde o prestižní sbírku, která má asi přes 20 000 uměleckých děl od 15. do 21. století.

 

Zinneke Pis

Zinneke Pis je socha čůrajícího psa, kterou vytvořil Tom Frantzen v roce 1998. Připojuje se tak k soše čůrajícího chlapečka aholčičky, které byly v Bruselu již dříve.

 

Jaenneke Pis

Jaenneke Pis, neboli čůrající holčička je také jednou z "památek" a je obdobou ke známějšímu čůrajícímu chlapečkovi. Sochu vytvořil umělec Denis-Adrien Debouvrie v roce 1985. Sochu holčičky naleznete v ulice Impasse de la Fidélité, na kterou odbočíte z náměstí Grande Place.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz