Brusel

Průvodce Brusel

Co vidět v Bruselu. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Brusel

Brusel nemá zrovna mnoho památek, ale svoje kouzlo rozhodně má a na prodloužený víkend je jeho návštěva tak akorát. Brusel je přezdívaný hlavním městem Evropy, sídlí tu NATO a řada institucí Evropské unie. Především jsou to Evropská komise a Rada Evropské unie. Nezapomeňte navštívit ikonu Bruselu - Atomium a slavnou budovu Grand Palace na bruselském náměstí a sochu čůrajícího chlapečka.

BelgieBelgie

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)

~ 1 200 Kč / dvoulůžko

Cena ubytování (low-cost)

~ 690 Kč / lůžko

Co vidět v Bruselu

 

Atomium

Bruselské Atomium patří k nejnavštěvovanějším místům v Evropě. Původně bylo postaveno pro světovou výstavu Expo pro rok 1958. Nadživotní model krystalové mřížky železa, zvětšený celkem 165 miliardkrát, je postaven z oceli a hliníku. Dohromady má celkem devět velkých koulí o průměru osmnácti metrů, které jsou spojeny dvaadvaceti chodbami. Každá koule váží asi 200 tun, celková hmotnost Atomia je pak 2 400 tun. Atomium navrhl André Waterkeyn. Po skončení výstavy mělo být Atomium zbouráno, město ho ale po skončení výstavy odkoupilo a v roce 2006 zrekonstruovalo.

 

Grande-Place

Náměstí Grande-Place je srdcem Bruselu. Na náměstí najdete radnici, která byla vystavěna v gotickém stylu a je nejstarší budouvou na celém náměstí. Název náměstí je francouzsky Grande-Place (Velké náměstí), vlámsky pak – Grote Markt, tedy Velký trh. Po řadu staletí se zde konaly trhy pod širým nebem. V roce 1998 bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Náměstí každé dva roky (vždy v polovině srpna) pokryje květinový koberec, který je složený z barevných begónií, které Belgie vyváží. Koberec má pokaždé jiné téma a je jinak barevný.

 

Parc du Cinquantenaire

Parc du Cinquantenaire je jeden z nejznámějších bruselských parků. Jde o soubor zahrad ve „francouzském stylu“ a zároveň o historické místo, kde můžete objevovat památky, sochy a muzea. Dominuje mu vítězný oblouk se třemi arkádami, na jehož vrcholu si můžete užít hezký výhled na město. Byl postaven v roce 1880 byl při příležitosti oslav 50. výročí belgické nezávislosti. V létě se tu také pořádají koncerty a různé události.

 

Mont des Arts

Mont des Arts neboli Hora umění se nachází mezi Královskou čtvrtí a náměstím Grand-Place a nabízí krásný park uprostřed historického centra města. V roce 1910 zde vybudovali park, současná podoba tohoto místa pak vznikla mezi roky 1956 a 1958, a to i s novou zahradou a okolními budovami, vše navržené v pravidelných geometrických tvarech. Najdete tu Muzeum hudebních nástrojů nebo Královské muzeum historických umění.

 

Parc de Bruxelles

Parc de Bruxelles (Bruselský park), také známý jako Královský park, je největším veřejným parkem v Bruselu. Dříve brabantští vévodové využívali tuto oblast jako loviště. V roce 1770 byla oblast renovována a přeměněna na park plný soch, fontán a stezek. Jde o místo, kam chodí mnoho Belgičanů odpočívat.

 

Manneken Pis

Manneken pis je symbolem Bruselu. Jde o sošku čůrajícího chlapečka, která se nachází poblíž náměstí Grand Place. Bronzová soška vlámského barokního sochaře Jérôme Duquesnoy tu je od roku 1619. Každý poslední víkend v září slaví Manneken Pis narozeniny. Významná osobnost města je při této příležitosti ustrojena do nového oblečku.

Letiště poblíž Bruselu

Vše, co budeš potřebovat na cestu.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Poslední tipy na akční letenky

Paříž
✨ Víkendovka
🚀 1 740 Kč
Výhled na Edinburgh
✈️ Zpátečka
🔥 616 Kč
útesy na Madeiře
🌴 Dovolená
🚀 11 990 Kč
Dublin
✈️ Zpátečka
🤩 758 Kč
Menorca
✈️ Zpátečka
😎 788 Kč
Neapol - přístav
Benátky
🤘 Multi-city
💣 1 502 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz