Helsinky

25 míst, co vidět v Helsinkách

Tipy na nejlepších 25 míst, které musíš určitě navštívit v Helsinkách.

25 míst, co musíš vidět v Helsinkách

Helsingin Tuomiokirkko
 

Helsingin Tuomiokirkko

Evangelická katedrála v Helsinkách je hlavní dominantou Helsinek, která se nachází na Senátním náměstí. Katedrála je vybudována v neoklasicistním architektonickém stylu. Chrám má půdorys řeckého kříže a kromě hlavní věže má i čtyři boční věže. Katedrála do roku 1917 nesla jméno podle svatého Mikuláše.

 Uspenskin katedraali
 

Uspenskin katedraali

Chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky je pravoslavná katedrála Finské pravoslavné církve v Helsinkách. Katedrála byla postavena v roce 1868 z červených cihel. Pravoslavné bohoslužby se tu konají každou sobotu.

Sibeliův památník
 

Sibeliuspuisto

Tento park s památníkem byl postaven v roce 1967 na počest finského skladatele Jeana Sibelia (1865-1957). Abstraktní památka s názvem Passio Musicae byla vytvořena průkopnickou umělkyní Eilou Hiltunen. Hudební socha - svazek 600 ocelových trubek zachycuje varhany.

Kiasma
 

Kiasma

Muzeum Kiasma, které bylo postaveno v letech 1993-1998, se nachází na nejznámější ulici v Helsinkách zvané Mannerheimintie. Muzeum vystavuje současné umění ze sbírky Finské národní galerie, která byla založena v roce 1990. Primárním cílem muzea je přilákat návštěvníky a nabídnout jim tak možnost poznat lépe tento druh umění.

ostrov suomenlinna
 

Suomenlinna

Asi 15 minut plavby lodí z helsinského přístavu je vzdálena námořní obranná pevnost Suomenlinna. Rozkládá se na osmi dodnes obydlených ostrovech a od roku 1991 je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem „pevnost Finska“. Vzhledem ke své vzdálenosti z finské metropole je oblíbeným jednodenním výletem mnoha turistů.

Vallisaari
 

Vallisaari

Vallisaari je ostrov ve Finsku, vzdálený 7 kilometrů od hlavního města Helsinek. Ve středověku byl ostrov znám pod jménem Lampisaari a námořníci si zde doplňovali pitnou vodu, jelikož se na ostrově nachází několik rybníků. Ostrov také dříve využívali finské obranné síly. Návštěvníkům je otevřen od roku 2016 a nabízí rozmanitou flóru a nádherný výhled, stejně jako jeho dobře zachovaná historická opevnění.

Amos Rex
 

Amos Rex

Amos Rex je muzeum umění pojmenované po vydavateli a mecenáši umění Amosu Andersonovi. Muzeum se nachází ve čtvrti Lasipalatsi. Otevřelo se v roce 2018 a rychle dosáhlo mezinárodní popularity a během několika týdnů přilákalo více než 10 000 návštěvníků.

Esplanadi Park
 

Esplanadi Park

Esplanadi Park (též nazývaný Espa) je městský park v centru Helsinek, který obklopuje velkolepá třída Esplanadi. Na této třídě najdete kavárny, bistra a luxusní butiky. Park sice není tak velký jako některé jiné parky v Helsinkách, ale je ideálním místem k odpočinku, popíjení nápojů a pozorování okolního dění. Když je hezké počasí, v parku se obvykle konají živé hudební akce.

Allas Sea Pool
 

Allas Sea Pool

Allas Sea Pool je veřejný plavecký bazén v srdci Helsinek. Bazén je naplněn přírodní mořskou vodou z nedaleké Baltského moře a nabízí jedinečný zážitek z plavání v krásném prostředí. Kromě plaveckého bazénu má Allas Sea Pool několik saun, restauraci a terasu s úchvatným výhledem na město a moře. Jde o populární destinaci jak pro místní obyvatele, tak pro turisty, kteří chtějí relaxovat, plavat nebo si vychutnat jídlo s výhledem.

Senate Square
 

Senate Square

Senaatintori, neboli Senátní náměstí, je ústředním náměstím v centru Helsinek. Dominuje mu neoklasicistní katedrála, palác vlády a hlavní budova univerzity. Náměstí je obklopeno budovami navrženými slavným architektem Carlem Ludvigem Engelem. Všechny budovy jsou navrženy v jednotném stylu a tvoří tak harmonický celek. Každý den v 17:49 se na náměstí rozezní zvuková instalace Sound of the Senate Square, která hraje zvonkovou hudbu, putující z jedné budovy na druhou.

Market Square
 

Market Square

Trhové náměstí v Helsinkách, známé také jako Kauppatori, je centrální náměstí s přístupem k Baltskému moři na jihu a Katajanokce na východě. V období od jara do podzimu se zde můžete potěšit čerstvými finskými potravinami a suvenýry, které nabízejí místní prodejci. Kromě toho zde najdete mnoho venkovních kaváren, které nabízejí tradiční finské jídlo, včetně populárního lihapiirakka. Trhové náměstí je také výchozím bodem pro plavby lodí na Suomenlinnu a další ostrovy.

Temppeliaukion kirkko
 

Temppeliaukion kirkko

Kostel Temppeliaukion je vytesaný do pevného kamene s kopulí potaženou mědí. Navržen byl Timem a Tuomo Suomalainenem v roce 1969. Akustika místa je výjimečná a konají se zde pravidelné koncerty. Otevírací doba se liší v závislosti na událostech a ročních obdobích, proto si před návštěvou zkontrolujte online.

Kaivopuisto
 

Kaivopuisto

Kaivopuisto je jedním z nejstarších a nejznámějších parků v centru Helsinek. Rozkládá se na nádherném pobřeží s výhledem na moře a nedaleké ostrovy. Park nabízí rozlehlé trávníky, sochy, klikaté cesty, kavárny a restaurace. V zimě se zde děti rády sjíždějí na sáňkách dolů z kopce. V létě se v parku konají rockové, popové a klasické koncerty. Na Vappu den sem přichází tisíce lidí na pikniky a nosí s sebou šumivé víno.

The National Museum of Finland
 

The National Museum of Finland

Kansallismuseo v Helsinkách patří mezi nejvýznamnější muzea Finska. Budova v národně romantickém stylu, navržená architekty Geselliem, Lindgrenem a Saarininem, odráží vzhled středověkých kostelů a hradů. Interiér je ovlivněn secesním stylem. Muzeum bylo otevřeno v roce 1916 a pojmenováno Finským národním muzeem po získání nezávislosti v roce 1917. Mezi nejvýznamnější výstavy patří permanentní výstava o předhistorii Finska a sekce zaměřená na události vedoucí ke získání nezávislosti na Rusku.

Design Museum
 

Design Museum

Design Museum v Helsinkách je specializované muzeum věnované designu a uměleckému řemeslu. Muzeum se nachází v budově bývalé školy, kterou navrhl architekt Gustaf Nyström v roce 1894 v neogotickém stylu. Sbírka muzea zahrnuje více než 75 000 předmětů, včetně produktů, dokumentů a fotografií, které ukazují rozmanitost finského designu od konce 19. století do současnosti. Muzeum má také kavárnu a obchod s dárky. Kombinované vstupné s nedalekým Muzeem finské architektury je skvělý způsob, jak vidět obě muzea.

Ateneum
 

Ateneum

Ateneum je největší muzeum umění ve Finsku a součást Finské národní galerie. Nachází se v centru Helsinek, nedaleko hlavního nádraží. Sbírka Atenea zahrnuje více než 20 000 uměleckých děl, převážně finských umělců z období od poloviny 18. do poloviny 20. století. Kromě toho jsou zde také sbírky mezinárodního umění s více než 650 exponáty. Mezi nejvýznamnější díla patří Vincent van Goghova ulice v Auvers-sur-Oise (1890) a Akseli Gallen-Kallelův triptych Aino (1891). V muzeu se také nachází kavárna a knihkupectví.

Linnanmaki
 

Linnanmaki

Linnanmäki je největší zábavní park v Helsinkách, který byl otevřen v roce 1950. Kromě moderních atrakcí nabízí také tradiční karnevalové atrakce a arkádové hry. Jednou z hlavních atrakcí parku je 65 let stará dřevěná horská dráha, která stále patří k nejoblíbenějším. Linnanmäki také má venkovní jeviště, kde se často konají koncerty a zábavné akce. Park je umístěn v Alppiharju v Helsinkách. Doporučujeme využít veřejnou dopravu, protože parkování je omezené.

Seurasaari
 

Seurasaari

Seurasaari je ostrov v Helsinkách, který je známý především díky Seurasaari Open-Air Museum, které se skládá z historických dřevěných budov přesunutých sem z různých částí Finska. Každé léto sem přichází mnoho lidí, aby si užili venkovskou atmosféru, během léta je zde i ohňostroj. Tisíce lidí, jak turistů a místních sledují ohňostroj jak z Seurasaari, tak z kotvících lodí poblíž.

Sibeliuspuisto
 

Sibeliuspuisto

Památník Sibelia je jedním z nejznámějších turistických míst Helsinek. Nachází se v parku Sibelia a byl vytvořen umělkyní Eilou Hiltunenovou v roce 1967 na počest finského skladatele Jeana Sibelia. Památník je tvořen více než 600 svařenými ocelovými trubkami vlnovitého tvaru, které připomínají zvukovou vlnu. Váží 24 tun a měří 8,5 × 10,5 × 6,5 metrů. Je to skvělé místo pro milovníky hudby, kteří chtějí prozkoumat kulturní dědictví Finska.

Didrichsen Art Museum
 

Didrichsen Art Museum

Didrichsen Art Museum v Helsinkách je nezapomenutelným zážitkem pro milovníky umění. Tato krásná vila na ostrově Kuusisaari je plná elegantních uměleckých děl, včetně obrazů od Picassa, Miróa a Kandinského a sochy Henryho Moora. Muzeum také pořádá dva až tři výstavy ročně. Vstupné je 18 eur, včetně kombinovaného lístku s Villou Gyllenberg.

Mannerheim Museum, Kalliolinnantie, Helsinki. Built 1874.
 

Mannerheim Museum

Mannerheim Museum v Helsinkách je věnováno životu a době finského státníka a vojenského velitele Marshal C. G. E. Mannerheima. Muzeum se nachází na vrcholu kopce v prestižní rezidenční čtvrti vedle parku Kaivopuisto v Helsinkách. Původně byl dům postaven v roce 1874 a stal se známým jako Bomanova vila. Od roku 1924 až do své smrti v roce 1951 zde Mannerheim žil a dnes se zde nachází expozice jeho osobních věcí a významných událostí v jeho životě.

Finlandia-talo
 

Finlandia-talo

Finlandia-talo je jedním z nejvýznamnějších kongresových a koncertních center v Helsinkách. Navržený finským architektem Alvar Aaltem, tento úchvatný objekt byl dokončen v roce 1971 a nabízí prvotřídní služby pro různé druhy akcí. V roce 2011 byl rozšířen o nové výstavní a zasedací prostory. Finlandia-talo je známé jako místo konání OSCE summitu v srpnu 1975, kterého se zúčastnilo 35 světových lídrů, včetně vůdce Sovětského svazu Leonida Brežněva a prezidenta Spojených států, Geralda Forda.

Pihlajasaari Recreational Park
 

Pihlajasaari Recreational Park

Pihlajasaari Recreational Park je ideálním místem pro relaxaci nedaleko Helsinek. Tento finský národní park nabízí mnoho krásných pláží, stezek a rekreačních zařízení. Na ostrově se nachází i kavárna a restaurace. Příroda je zde nádherná a ostrov nabízí mnoho možností k pozorování ptáků, běhání a plavání. Pihlajasaari je skutečně ideálním místem pro ty, kteří chtějí uniknout z města a užít si nádhernou přírodu.

National Library of Finland
 

National Library of Finland

Národní knihovna Finska je nejvýznamnější výzkumnou knihovnou v zemi. Administrativně spadá pod Univerzitu v Helsinkách. Knihovna je povinna uchovávat finské kulturní dědictví a podle finského zákona přijímá kopie všech tištěných materiálů, stejně jako audiovizuálních materiálů s výjimkou filmů, které jsou vyráběny nebo distribuovány ve Finsku.

Rolls Royce Silver Ghost, Sotamuseo
 

Military Museum

Sotamuseo Maneesi je komplexní muzeum finského vojenského zařízení, od bronzových děl až po dělostřelectvo druhé světové války. Vystaveny jsou i uniformované figuríny. Nachází se na ostrově Iso Mustasaari v Suomenlinně. Muzeum je součástí Finské národní obranné univerzity.

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Helsinky s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz