Helsinki - pohled na město

10 míst, co vidět v Helsinkách

Tipy na nejlepších 10 míst, které musíš určitě navštívit v Helsinkách.

10 míst, co musíš vidět v Helsinkám

Helsingin Tuomiokirkko
 

Helsingin Tuomiokirkko

Evangelická katedrála v Helsinkách je hlavní dominantou Helsinek, která se nachází na Senátním náměstí. Katedrála je vybudována v neoklasicistním architektonickém stylu. Chrám má půdorys řeckého kříže a kromě hlavní věže má i čtyři boční věže. Katedrála do roku 1917 nesla jméno podle svatého Mikuláše.

Esplanadi
 

Esplanadi

Esplanadi je malebná promenáda skládající se ze dvou historických jednosměrných ulic a velkého veřejného parku. Esplanadi, mezi místními známý Espa, se nachází mezi náměstím Erottaja a Tržním náměstím. Esplanadi byla založena v 19. století a konají se zde kulturní akce a trhy po celý rok.

Uspenskin katedraali
 

Uspenskin katedraali

Chrám Zesnutí Přesvaté Bohorodičky je pravoslavná katedrála Finské pravoslavné církve v Helsinkách. Katedrála byla postavena v roce 1868 z červených cihel. Pravoslavné bohoslužby se tu konají každou sobotu.

Sibeliův památník
 

Sibeliuspuisto

Tento park s památníkem byl postaven v roce 1967 na počest finského skladatele Jeana Sibelia (1865-1957). Abstraktní památka s názvem Passio Musicae byla vytvořena průkopnickou umělkyní Eilou Hiltunen. Hudební socha - svazek 600 ocelových trubek zachycuje varhany.

Temppeliaukion kirkko
 

Temppeliaukion kirkko

Kostel Temppeliaukion je vytesaný do pevného kamene s kopulí potaženou mědí. Navržen byl Timem a Tuomo Suomalainenem v roce 1969. Akustika místa je výjimečná a konají se zde pravidelné koncerty. Otevírací doba se liší v závislosti na událostech a ročních obdobích, proto si před návštěvou zkontrolujte online.

Kiasma
 

Kiasma

Muzeum Kiasma, které bylo postaveno v letech 1993-1998, se nachází na nejznámější ulici v Helsinkách zvané Mannerheimintie. Muzeum vystavuje současné umění ze sbírky Finské národní galerie, která byla založena v roce 1990. Primárním cílem muzea je přilákat návštěvníky a nabídnout jim tak možnost poznat lépe tento druh umění.

ostrov suomenlinna
 

Suomenlinna

Asi 15 minut plavby lodí z helsinského přístavu je vzdálena námořní obranná pevnost Suomenlinna. Rozkládá se na osmi dodnes obydlených ostrovech a od roku 1991 je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem „pevnost Finska“. Vzhledem ke své vzdálenosti z finské metropole je oblíbeným jednodenním výletem mnoha turistů.

Vallisaari
 

Vallisaari

Vallisaari je ostrov ve Finsku, vzdálený 7 kilometrů od hlavního města Helsinek. Ve středověku byl ostrov znám pod jménem Lampisaari a námořníci si zde doplňovali pitnou vodu, jelikož se na ostrově nachází několik rybníků. Ostrov také dříve využívali finské obranné síly. Návštěvníkům je otevřen od roku 2016 a nabízí rozmanitou flóru a nádherný výhled, stejně jako jeho dobře zachovaná historická opevnění.

Amos Rex
 

Amos Rex

Amos Rex je muzeum umění pojmenované po vydavateli a mecenáši umění Amosu Andersonovi. Muzeum se nachází ve čtvrti Lasipalatsi. Otevřelo se v roce 2018 a rychle dosáhlo mezinárodní popularity a během několika týdnů přilákalo více než 10 000 návštěvníků.

plovárna v centru Helsinek
 

Allas Sea Pool

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz