turku-finsko

Turku - co musíš vidět

Tipy na nejlepších 18 míst, které musíš určitě navštívit v Turku.

Turku - co musíš vidět

Turku Castle
 

Turku Castle

Hrad v Turku je největší dochovanou středověkou budovou ve Finsku. Jeho stavba začala okolo roku 1280 a sloužil jako sídlo správy provincie Österland. Dnes je zde umístěno muzeum, které zachycuje historii hradu od středověké pevnosti až po renesanční palác. Hrad se nachází na břehu řeky Aura a je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších památek ve Finsku. Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici v angličtině a probíhají čtyřikrát až šestkrát denně od června do srpna.

Turku Cathedral
 

Turku Cathedral

Turku Cathedral, známá také jako Katedrála v Turku, je jedinou středověkou bazilikou v Finsku a mateřským kostelem Finské evangelické luteránské církve. Je to centrální sídlo luterského arcibiskupa Finska, Tapia Luomy. Katedrála je považována za jednu z nejvýznamnějších památek finské architektury a je symbolem města Turku. Její zvony se ozývají i mimo město.

Aboa Vetus Ars Nova
 

Aboa Vetus Ars Nova

Aboa Vetus & Ars Nova v centru Turku je kombinací muzea současného umění a archeologického muzea. Nachází se v budově Rettig Palace, postavené v roce 1928. Aboa Vetus ukazuje části města z doby středověku, zatímco Ars Nova je muzeum současného umění. Muzeum bylo otevřeno v roce 1995 jako dvě samostatná muzea, ale později byla archeologická část sloučena s muzeem současného umění. Aboa Vetus & Ars Nova je nyní jednou z nejpopulárnějších turistických atrakcí v celém jihozápadním Finsku.

Turku Art Museum
 

Turku Art Museum

Turun taidemuseo je jedním z nejvýznamnějších uměleckých muzeí ve Finsku. Jeho impozantní budova z granitu se nachází na kopci na severním břehu řeky. V muzeu můžete obdivovat moderní umění, ale také tradiční finské krajiny a surrealistické a popové sbírky. V kavárně Victor si můžete odpočinout a vychutnat si výhled na město. Turun taidemuseo je ideálním místem pro milovníky umění, kteří chtějí objevovat nejnovější trendy i klasická umělecké díla.

IMG_5016
 

Forum Marinum

Forum Marinum v Turku je námořní muzeum, které nabízí komplexní pohled na lodě a námořní dopravu. V muzeu se nachází modely lodí, hydroplány a torpéda z druhé světové války. Mezi nejzajímavější exponáty patří kajuta z luxusní výletní lodě a loď Daphne, která byla domovem pro autora Görana Schilda. Venku před muzeem se nachází malá flotila muzejních lodí.

The Old Great Square
 

The Old Great Square

Staré Velké Náměstí je náměstí v centru města Turku. Toto místo bylo administrativním a obchodním centrem města až do Velkého požáru v roce 1827. Je obklopeno mnoha historickými budovami, včetně katedrály v Turku, která je nejstarší kostelem ve Finsku a pochází z 13. století. Další významné budovy kolem náměstí zahrnují palác Brinkkala, který nyní slouží jako městské muzeum v Turku, a Starou radnici, která je nejstarší dochovanou radnicí ve Finsku. Staré velké náměstí je také domovem několika restaurací a kaváren. Během celého roku se na náměstí konají různé akce, včetně koncertů, festivalů a vánočních trhů.

Luostarinmäki
 

Luostarinmäki

Luostarinmäki Handicrafts Museum v Turku je otevřené muzeum pod širým nebem, které ukazuje, jak se žilo a pracovalo v 18. a 19. století. Nachází se na kopci Klosterbacken a nabízí návštěvníkům autentické řemeslnické dílny, tradiční domy a zahrady. Vstupné je poměrně levné a vstupenky platí i pro další muzea v Turku. Je to skvělé místo pro ty, kteří chtějí poznat historii finského řemesla a tradičního způsobu života.

Ecumenical Art Chapel of St. Henry in Turku.
 

Ecumenical Art Chapel

Pyhän Henrikin ekumeeninen taidekappeli v Turku je moderní architektonická památka, která vyniká svým unikátním tvarem a použitými materiály. Kaple je obložena mědí a dřevem a nachází se na ostrově Hirvensalo, 7 km jihovýchodně od centra Turku. Interiér kaple je navržen tak, aby vzbuzoval pocit posvátnosti, s vysokými stěnami zakřivenými do tvaru Reuleauxova trojúhelníku. Kaple je snadno dostupná autobusem č. 54 z Turku.

Sibelius Museum
 

Sibelius Museum

Sibelius Museum v Turku je největší hudební muzeum ve Finsku a pojmenované po finském skladateli Jeanu Sibeliu. Nachází se v historickém centru města nedaleko katedrály. Muzeum nabízí rozsáhlou sbírku hudebních nástrojů z celého světa a archiv dokumentů, včetně notových zápisů, rukopisů, fotografií a programů koncertů. V muzeu se také konají koncerty s jazzem, folklórem a komorní hudbou. Budova muzea je moderní a byla navržena architektem Woldemarem Baeckmanem.

Kupittaa Park
 

Kupittaa Park

Kupittaa Park v Turku je rozlehlý prostor plný sportovních hřišť, plaveckého bazénu a dětských sportovišť, včetně dobrodružného parku. Je ideálním místem pro rodiny s dětmi, kteří chtějí strávit den venku na čerstvém vzduchu. Park nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek, jako jsou cyklostezky, procházky a piknikové oblasti. Kupittaa Park je největší park v Turku a je oblíbeným místem místních i turistů.

Suomen Joutsen
 

Suomen Joutsen

Suomen Joutsen je ocelová plně oplachtěná loď s třemi čtvercovými oplachtěnými stěžni. Postavena byla v roce 1902 v loděnicích Chantiers de Penhoët ve francouzském St. Nazaire. Loď sloužila dvěma francouzským majitelům, než byla v roce 1922 prodána německým zájmům a přejmenována na Oldenburg. V roce 1930 byla získána finskou vládou, přestavěna na loď pro finské námořnictvo a dostala své současné jméno. Suomen Joutsen absolvoval osm dlouhých mezinárodních plaveb před druhou světovou válkou a později sloužil av různých podpůrných a zásobovacích rolích během války. V roce 1991 byla Suomen Joutsen darována městu Turku a stala se muzejní lodí přistavenou vedle Forum Marinum.

St. Mary's Church
 

St. Mary's Church

Kostel svaté Marie v Turku je středověký kamenný kostel. Kostel byl pravděpodobně postaven v polovině nebo koncem 15. století. Na zdech se nacházejí středověké vápencové malby, které nejsou v jiných místech Finska obvyklé. Nejcennějšími artefakty jsou dřevěná oltářní skříň a velký oltářní obraz zobrazující Krista na kříži. Kostel svaté Marie je skvělým místem pro návštěvu pro milovníky historie a architektury.

St Michael's Church, Turku
 

St Michael's Church, Turku

Kostel svatého Michaela v Turku je jedním z nejvýznamnějších kostelů ve Finsku. Byl dokončen v roce 1905 a pojmenován po archandělu Michaelovi. Kostel je dominantním prvkem západního panoramatu města Turku a je velmi oblíbeným místem pro svatby. Kostel byl navržen profesorem Lars Sonckem a je významným příkladem neogotické architektury. Hlavní věž kostela dosahuje výšky 77 metrů a je postavena z červených cihel.

MS Bore
 

MS Bore

MS Bore je kombinací muzea a hotelové lodi, která trvale kotví v přístavu v Turku. Původně byla postavena v roce 1960 loděnicí Oskarshamn ve Švédsku jako osobní a nákladní trajekt SS Bore pro společnost Steamship Company Bore. Později byla přestavěna na výletní loď a vlastnila ji finská společnost Kristina Cruises až do roku 2010, kdy byla kvůli novým bezpečnostním předpisům vyřazena ze služby. MS Bore je skvělým místem pro milovníky historie a námořních lodí.

Wäinö Aaltonen Museum of Art
 

Wäinö Aaltonen Museum of Art

Wäinö Aaltonen Museum of Art je mezinárodní muzeum moderního umění s významnou sbírkou děl finského sochaře Wäinö Aaltonena. Kromě jeho děl jsou v galerii k vidění i dočasné výstavy současného a experimentálního umění. Muzeum je domovem pro přírodní a kubisticky laděné sochy od umělce Wäinö Aaltosen.

Turku Biological Museum
 

Turku Biological Museum

Turku Biological Museum je přírodní muzeum v uměleckém novobarokním budově postavené již v roce 1907. Muzeum nabízí náhled na floru a faunu Finska, včetně skalnatých plání Laponska. Okolní park dodává muzeu krásnou atmosféru.

Pharmacy Museum and Qwensel house
 

Pharmacy Museum and Qwensel house

Lékárnické muzeum a dům Qwensel v Turku představuje dřevěný dům z 18. století s expozicí o lékárně, která zde působila v 19. století. Toto muzeum nabízí fascinující pohled do historie lékárenství a ukazuje, jak se léčba v minulosti vyvíjela. Je to skvělé místo pro ty, kteří se zajímají o medicínu a historii. Navštivte toto místo a prozkoumejte jedinečnou historii lékárenství.

Kakolanmäki Hill
 

Kakolanmäki Hill

Kakolanmäki Hill je jedno z nejvýše položených míst v Turku a nabízí nádherné výhledy na celé město. Nachází se zde bývalá věznice, která byla přeměněna na kulturní centrum s muzeem, divadlem a kavárnou. Pro milovníky historie je to skvělé místo k návštěvě, ale i pro ty, kteří hledají krásné výhledy a romantickou atmosféru. Kakolanmäki Hill je ideální pro procházky a pikniky.

Mapa

⭐ Vše (18)

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Turku s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz