Bologna

8 míst, co vidět v Bologni

Tipy na nejlepších 8 míst, které musíš určitě navštívit v Bologni.

8 míst, co musíš vidět v Bologni

 

Piazza Maggiore

Náměstí Piazza Maggiore leží v srdci města a a jeho vznik se datuje už od roku 1200. Od té doby zde byly postupně postaveny významné stavby: bazilika San Petronio, Palazzo dei Notai, Palazzo d'Accursio, Palazzo del Podestà a Palazzo dei Banchi. Současný název dostalo náměstí až v roce 1945.

 

Palazzo d'Accursio

D’Accursio nebo-li Městský palác se nachází v centru Bologni na náměstí Piazza Maggiore. Jedná se o radnici, která byla postavena v roce 1336. Součástí je také městská knihovna a umělecká sbírka v nejvyšším patře radnice.

 

Due torri

Symbolem Bologni jsou tzv. Dvě věže, které stojí v srdci města. Nejvyšší a nejznámější boloňskou věží je veřejně přístupná, devadesát sedm metrů vysoká Torre degli Asinelli. Věže byly postaveny ve středověku, plnily obrannou funkci a zároveň reprezentovaly společenskou prestiž rodu, který je nechal postavit. Názvy jsou odvozeny od jmen rodin, které je v letech 1109 až 1119 nechaly postavit.

 

Santuario Madonna di San Luca

Svatyně San Luca byla po staletí symbolem Boloně a v roce 2021 byla zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Kostel nynější podoby byl však postaven až v 18. století. Svatyně se nachází na kopci zvaném Colle della Guardia a nabízí tak nádherné výhledy do okolí a na celou Bolognu. S centrem města je svatyně spojena 4 km silnicí.

 

Basilica di San Petronio

Bazilika San Petronio je zasvěcená patronce města a nachází se na Piazza Maggiore. Je největším a nejvýznamnějším kostelem v Bologni. Stavba baziliky začala v roce 1390 pod dohledem Antonia di Vincenza. Interiér byl vyzdoben umělci, jako je Francesca Francia, Lorenza Costa, Parmigianino a Donato Credi. Slavná je Hudební kaple San Petronio, kde najdete stále funkční varhany, které postavil kolem roku 1470 Lorenzo da Prato. Známé jsou také sluneční hodiny od astronoma Cassiniho, které měří 67,27 metrů a jsou nejdelšími na světě.

 

Torre dell'Orologio

Věž Accursi, známá také jako Věž s hodinami, se nachází na náměstí Piazza Maggiore. Majitel věže byl Accursio, mladý muž, který se přestěhoval z Florencie do Bologni, aby zde studoval práva. Poté, co se stal významným právníkem, rozhodl se nechat si postavit vlastní dům: budova byla velmi velká a zahrnovala i školu. Věž byla později přistavěna k Accursiovu domu a po jeho smrti ji koupilo město Bologna. V letech 1885 až 1887 bylya renovována Raffaelem Facciolim.

 

Mercato di Mezzo

Již od středověku je Mercato di Mezzo (střední trh) místem chutí, setkání, obchodu a gastronomické tradice. Po sjednocení Itálie se proměnil v první krytou tržnici ve městě. Po rekonstukci v roce 2014 je nyní místem, kde se často konají ochutnávky nebo různá setkání. Mercato di Mezzo je otevřen sedm dní v týdnu od 8:30 až do půlnoci.

 

Università di Bologna

Nejstarší univerzita na světě je právě v italské Bologni. Založena byla roku 1088. Historicky je především známa pro výuku světského a kanonického práva. Univerzita má téměř 100 000 studentů a pyšní se 23 fakultami.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz