rim-pohled

33 míst, co vidět v Římě

Tipy na nejlepších 33 míst, které musíš určitě navštívit v Římě.

33 míst, co musíš vidět v Římě

rim-koloseum
 

Colosseo

Flaviánský amfiteátr je jednou z nejznámějších římských památek a jedním ze symbolů starověkého Říma. Koloseum je oválný amfiteátr, 50 metrů vysoký, 190 metrů dlouhý a 156 metrů široký. Byl uveden do provozu kolem 70-72 n.l. a odehrávaly se zde gladiátorské boje a boje s divokými zvířaty. V důsledku zemětřesení se v roce 1349 zhroutila celá jižní strana.

pantheon v římě
 

Pantheon

Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě. Pantheon je kruhová stavba zaklenutá obrovskou kopulí o průměru 43 metrů, v jejímž středu je 9 metrů široký otvor, zvaný okulus. K této stavbě přiléhá předsíň se šestnácti mohutnými sloupy, vždy z jednoho kusu kamene. Jeho stavbu původně nechal postavit Marcus Agrippa za vlády Augusta jako chrám všech bohů starověkého Říma.

Fontána di Trevi v Římě
 

Fontána di Trevi

Fontana di Trevi je nejznámější ze všech římských fontán a jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst. První fontána na tomto místě stála již v roce 1453. Fontánu inspirovanou římskými vítěznými oblouky navrhl Nicola Salvi v roce 1732. K fontáně se sbíhají úzké uličky, od nichž je odvozen její název (tre vie – tři ulice). Fontana di Trevi krásně zdobí celé průčelí paláce. Na místě se nehází několik kaváren se zahrádkou s výhledem na fontánu.

Forum Romanum v Římě
 

Forum Romanum

Forum Romanum je nejstarším místem v Římě. Odehrávály se tu všechny důležité události Říma. Nacházel se zde soudní dvůr, chrámy, ale také tržnice. Odehrávaly se zde i projevy mnoha významných řečníků – např. Cicera nebo Marca Antonia, který zde pronášel smuteční řeč po zavraždění Caesara. Nejvýznamnějšími památky Fora jsou vítězné oblouky Tita, Augusta a Severa. Můžete si prohlédnout budovu Kurie, kde zasedal římský senát. Sloupy, které se tyčí ve Foru, patří tehdejšímu chrámu Julia Caesara, Saturnovu chrámu (nejstaršímu chrámu v Římě), Romulovu chrámu, Titovu chrámu, chrámu Antonia a mnoha dalším.

Piazza Navona v Římě
 

Piazza Navona

Nejslavnější barokní římské náměstí Piazza Navona se nachází na místě původního Domiciánova stadionu z roku 79 př. n. l., kde se odehrávaly atletické hry. Dnes se na náměstí konají nejrůznější představení. Náměstí Piazza Navona je známé především díky Fontáně Čtyř řek (Fontana dei Fuimi) od Berniniho, dále se zde nachází menší fontána – Neptunova kašna (Fontana del Nettuno) a Maurova fontána (Fontana del Moro). Ve večerních hodinách náměstí ožívá klasickým italským nočním životem.

Vatikán
 

Vatikán

Vatikán je nejmenší stát světa. Jeho rozloha činí přibližně 44 hektarů a má méně než tisíc obyvatelů. Od roku 1378 je hlavním sídlem papežů. Nejvyšší hlavou státu je papež, kterého chrání elitní jednotky Švýcarské gardy. Vatikán má své vlastní noviny a rozhlasovou stanici, která vysílá po celém světe. Můžete zde navštívit náměstí sv. Petra a baziliku sv. Petra a prohlédnout si Vatikánská muzea a galerie. Vatikánské zahrady (Giardini Vaticani) zabírají svou rozlohou téměř 23 ha, tedy polovinu celého území státu Vatikán.

španělské schody, Řím
 

Španělské schody

Španělské schody jsou největším a nejstarším schodištěm v Evropě. Schodiště bylo postaveno v roce 1726 na popud kardinála Julese Mazarina, který chtěl propojit náměstí Piazza di Spagna a kostel Trinita dei Monti. Španělské schody jsou místem, kde se každý večer setkávají místní. Nejkrásnější jsou Španělské schody na jaře (od dubna do května), kdy rozkvetou záplavou růžových azalek.

Bazilika svatého Petra
 

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra je jednou z papežských bazilik a stojí na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Poutníci hojně navštěvovali jeho hrob, proto se císař Konstantin rozhodl v roce 324 postavit nad hrobem baziliku. Bazilika byla vysvěcena papežem Silvestrem I. v roce 329. Na stavbě se podílelo mnoho významných architektů: Bramante, Peruzzi, Baldassare, Rafaelo, Michelangeo, Domenico Fontana, Bernini, atd.

Kapitolská muzea
 

Kapitolská muzea

Kapitolská muzea jsou nejstarší veřejné muzeum na světě a nachází se na náměstí Piazza del Campidoglio v Římě. Muzeum obsahuje bohatou sbírku antických soch, fresky a dalších uměleckých děl. Prohlédnout si můžete například slavnou sochu Římské vlády nebo antické portréty. Navštivte Kapitolská muzea a zhlédněte umělecká díla, která inspirovala celou řadu umělců po celém světě.

Svatopetrské náměstí v Římě
 

Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je jedním z nejvýznamnějších míst v Římě. Toto velkolepé náměstí, které je obklopeno historickými budovami, je domovem baziliky sv. Petra, jedné z největších křesťanských svatyní na světě. Navštivte toto místo a užijte si nádherný výhled na Vatikán a okolní památky. Nezapomeňte si vyfotit sochu sv. Petra, která se nachází na náměstí a je symbolem Říma.

Vatikánská muzea
 

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea jsou největší muzejní komplex na světě. Navštivte tuto neuvěřitelnou sbírku umění a historie, která se rozkládá na více než 7 km chodeb. Užijte si nádherný výhled na Sixtinskou kapli a zhlédněte neuvěřitelné umělecké díla od největších mistrů světa. Vstupenky si kupte online a vyhněte se frontám. Vstupenka zahrnuje také návštěvu papežských apartmánů.

Španělské schody
 

Piazza di Spagna

Piazza di Spagna je jedním z nejikoničtějších míst Říma. Španělské schody, které se nacházejí na této náměstí, jsou nejznámější schody v Itálii a lákají návštěvníky z celého světa. Na náměstí najdete také Fontánu Barcaccia a mnoho butiků, kde si můžete nakoupit luxusní značky. Piazza di Spagna je skvělým místem pro procházku a užití si atmosféry Říma.

Villa Borghese
 

Villa Borghese

Villa Borghese je jedním z nejkrásnějších parků v Římě. V parku najdete mnoho historických budov, uměleckých děl a fontán. Vstup do parku je zdarma a nabízí se zde mnoho aktivit pro celou rodinu. Užijte si piknik v zeleni, projděte se po labyrintu cest nebo navštivte muzeum Galleria Borghese, kde si můžete prohlédnout umělecká díla od Caravaggia, Raffaela a Berniniho.

Campo de Fiori
 

Campo de' Fiori

Campo de' Fiori je krásné náměstí v centru Říma. Zde se konají trhy s čerstvými potravinami a květinami. Socha Giordana Bruna, která se zde nachází, připomíná jeho popravu za jeho myšlenky v rozporu s tehdejší církví. Náměstí je obklopeno historickými budovami a je oblíbeným místem pro procházky a posezení v kavárnách. Navštivte Campo de' Fiori a užijte si atmosféru starobylého Říma.

Castel Sant'Angelo
 

Castel Sant'Angelo

Castel Sant'Angelo je impozantní pevnost, která se nachází na břehu řeky Tiber. Původně sloužila jako hrobka pro římského císaře Hadriana, později se stala pevností a zbrojnicí. Dnes je otevřena pro návštěvníky, kteří si mohou prohlédnout muzeum s mnoha výstavami a vychutnat si úchvatný výhled na Řím z vrcholu věže. Navštivte Castel Sant'Angelo a prožijte nezapomenutelný zážitek z historie Říma.

Sixtinská kaple
 

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je jedním z nejvýznamnějších uměleckých pokladů Vatikánu. Návštěvníci jsou ohromeni freskami, které zdobí stěny a strop kaple. Michelangelo strávil na kapli čtyři roky a vytvořil zde některá z nejkrásnějších uměleckých děl na světě. Kaple je stále využívána pro papežské konklávy a je přístupná veřejnosti pouze v určených hodinách. Nezapomeňte na přiměřený oděv a tišší chování.

Piazza del Popolo v Římě
 

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo je náměstí v Římě, které se nachází v blízkosti několika historických památek, jako je Vatikán a římský Koloseum. Náměstí je obklopeno nádhernými fontánami a sochami a nabízí návštěvníkům krásné výhledy na město. Navštivte toto náměstí v noci, kdy je osvětleno a nabízí romantickou atmosféru, kterou si zamilujete.

Galerie Borghese
 

Galerie Borghese

Galerie Borghese je nejvýznamnější uměleckou galerií v Římě. Nachází se v parku Villa Borghese a ukrývá v sobě sbírku uměleckých děl od největších mistrů renesance a baroka, jako jsou Bernini, Caravaggio, Raffaelo a Tizian. Vstupenky je nutné si rezervovat předem online, aby se vyhnuli frontám. Navštivte tuto galerii a prohlédněte si některá z nejkrásnějších uměleckých děl v historii.

Bazilika svatého Pavla za hradbami
 

Bazilika svatého Pavla za hradbami

Bazilika svatého Pavla za hradbami je jedním z nejdůležitějších kostelů v Římě. Tento impozantní chrám byl postaven na místě, kde byl pohřben svatý Pavel. Interiér baziliky je zdoben nádhernými mozaikami a freskami. Navštivte toto místo a prohlédněte si hrob jednoho z nejvýznamnějších apoštolů v historii křesťanství. Bazilika se nachází za hradbami původního města a nabízí klidné a poutavé místo k zastavení a meditaci.

Santa Maria del Popolo
 

Santa Maria del Popolo

Kostel Santa Maria del Popolo je jedním z nejvýznamnějších římských kostelů. Nachází se na náměstí Piazza del Popolo a je obklopen krásnými zahradami a fontánami. Kostel je známý svými uměleckými díly, včetně Caravaggiových maleb a soch od Berniniho. Navštivte tento historický kostel a prohlédněte si umělecká díla, která se zde nacházejí.

Konstantinův oblouk
 

Konstantinův oblouk

Konstantinův oblouk je monumentální stavba v Římě, postavená na počest vítězství císaře Konstantina Velikého v bitvě u Milvijského mostu v roce 312. Nachází se u římského Kolosea a Forum Romanum. Stavba je vyzdobena reliéfy a sochami, které ilustrují významné momenty z římských dějin. Prohlédnout si ji můžete zdarma a je to skvělá příležitost seznámit se s historií Říma.

Circus Maximus
 

Circus Maximus

Circus Maximus je antický stadion v Římě, který sloužil pro závody vozů a koní. S kapacitou až 250 000 diváků byl největším stadionem antického světa. Dnes je z něj zachováno jen málo, ale stále stojí za návštěvu. Z vrcholu kopce Aventin se nabízí krásný výhled na celé město. Navštivte toto historické místo a přenesete se do doby antického Říma.

Piazza del Campidoglio
 

Piazza del Campidoglio

Piazza del Campidoglio je náměstí v centru Říma, které je obklopeno historickými budovami a slavnými muzei. Navštivte Kapitol a prohlédněte si slavnou sochu Markéta a Palác Konzervátorů, kde sídlí městské muzeum. Užijte si neopakovatelnou atmosféru tohoto náměstí, které bylo navrženo slavným renesančním umělcem Michelangelem. Kapitol je nejlepším místem pro poznávání Říma a jeho historie.

Galleria Colonna Museo e Pinacoteca
 

Galleria Colonna Museo e Pinacoteca

Galleria Colonna Museo e Pinacoteca je jednou z nejvýznamnějších galerií v Římě. V této nádherné budově se nachází mnoho uměleckých děl od italských mistrů, včetně Raffaela, Tiziana a Caravaggia. Interiér paláce je dekorován bohatou výzdobou a nádhernými freskami, které vytvářejí úchvatnou atmosféru. Navštivte tuto galerii a prohlédněte si některá z nejvýznamnějších uměleckých děl v Římě.

Palatin
 

Palatin

Palatin je jedním z římských pahorků a má historický význam jako jedno z nejstarších obydlených míst v Římě. V antickém Římě byl Palatin místem, kde byla podle legendy založena Římanská říše. Právě zde měl být podle pověsti Romulus, zakladatel Říma, a jeho bratr Remus vykojeni vlčicí a později založili město Řím na tomto pahorku. Dále na Palatinu se nacházejí významné archeologické nálezy, jako jsou pozůstatky domů, chrámů a dalších staveb z antického období. Nachází se zde i císařská paláce, zejména Domus Augustana, který byl sídlem císařů.

Imperial Fora
 

Imperial Fora

Imperial Fora jsou komplexem antických římských náměstí v centru Říma. Tyto památky zahrnují Traianovu tržnici, Augustovo fórum a Césarovo fórum. Každé fórum bylo postaveno pro různé účely, jako jsou obchod, politika a náboženství. Návštěva Imperiálních fór je skvělou příležitostí pro prohloubení znalostí o historii Říma a užití si jedinečné atmosféry této starověké říše.

Belvedere del Gianicolo
 

Belvedere del Gianicolo

Belvedere del Gianicolo je vyhlídka nacházející se na pahorku Gianicolo (Janikul) v Římě. Tento významný kopec nabízí jedny z nejlepších panoramatických výhledů na město Řím a okolí. Je oblíbeným místem pro turisty a obyvatele města, kteří sem přicházejí, aby si vychutnali nádherný pohled na historické památky, kupole a římské střechy. Kromě úžasných výhledů nabízí Belvedere del Gianicolo několik památníků a soch. Patří sem památník Giuseppeho Garibaldiho, významného italského generála a politika, který hrál klíčovou roli v italském sjednocení. Také zde najdete Fontána dell'Acqua Paola, která je známá svou impozantní architekturou.

Caracallovy lázně
 

Caracallovy lázně

Caracallovy lázně jsou impozantní římské lázně, postavené v 3. století. Tyto lázně byly jedny z největších a nejluxusnějších v celém Římě. Dnes jsou to ruiny, ale stále si zachovávají své ohromující rozměry a nádhernou architekturu. Navštivte toto místo a přeneste se do doby, kdy Řím vládl světu.

Via Appia
 

Via Appia

Via Appia, známá také jako Appia Antica, je starověká římská silnice, která byla jednou z nejdůležitějších a nejdůležitějších silnic v římské říši. Byla postavena v roce 312 př. n. l. a spojovala město Řím s jihem Itálie, konkrétně s městem Capua a později se Sicílií. Původní úsek, známý jako Via Appia Antica, začínal u římských hradeb a pokračoval směrem na jihovýchod. Byla vydlážděná a měla významný historický a obchodní význam. Nabízí úžasné pohledy na starověké ruinové stavby, včetně náhrobků, chrámů a římských domů, a je považována za jednu z nejmalebnějších tras v Římě.

 Villa Doria Pamphili
 

Villa Doria Pamphili

Villa Doria Pamphili je velký historický park a rezidence nacházející se v Římě. Je to jeden z největších veřejných parků v Římě a patří k významným zeleným oázám města. Tato vila byla postavena v 17. století a byla v majetku významné římské rodiny Doria Pamphili. Park nabízí krásné procházky v přírodě, relaxaci, sportovní aktivity a výhledy na římské panorama. Je oblíbeným místem pro místní obyvatele i turisty, kteří hledají klidné místo k odpočinku a relaxaci uprostřed přírody.

Pincio v Římě
 

Pincio

Pincio je kopec a veřejný park nacházející se v Římě, Itálie, nedaleko Villa Borghese. Tento kopec je součástí komplexu pahorků, které obklopují středovou část Říma. Pincio nabízí nádherný výhled na historické centrum Říma a je oblíbeným místem pro turisty a místní obyvatele. Park Pincio je známý svými zahradami, terasami, fontánami a sochami. Byl vytvořen v 19. století v anglickém stylu a nabízí procházky v krásném prostředí s bohatou zelení a květinami.

Bazilika Santa Maria Maggiore
 

Bazilika Santa Maria Maggiore

Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, známá také jako Bazilika Santa Maria Maggiore. Je to jedna z nejstarších a nejvýznačnějších bazilik v Římě. Bazilika Santa Maria Maggiore byla postavena v 5. století na místě, kde údajně došlo k zázraku spojenému s panenským narozením Krista. Stala se také prvním římským kostelem zasvěceným Panně Marii. Její název "Maggiore" (nebo "větší") byl udělen, aby se odlišila od menší baziliky Santa Maria v Trastevere. Má impozantní exteriér i interiér s nádhernými mozaikami, freskami a sochami.

Museo-Maxxi
 

Maxxi

MAXXI, plným názvem Museo nazionale delle arti del XXI secolo (Národní muzeum umění 21. století), je moderní muzeum umění nacházející se v Římě. Toto muzeum je věnováno současnému umění a architektuře 21. století. MAXXI bylo otevřeno v roce 2010 a je umístěno v moderní budově navržené irácko-britským architektem Zaha Hadid. V muzeu MAXXI můžete vidět širokou škálu současného umění, včetně výtvarného umění, designu, fotografie, architektury a videa. Expozice zahrnují díla umělců z Itálie i zahraničí.

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Řím s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz