Řím

8 míst, co vidět v Římě

Tipy na nejlepších 8 míst, které musíš určitě navštívit v Římě.

8 míst, co musíš vidět v Římě

 

Colosseo

Flaviánský amfiteátr je jednou z nejznámějších římských památek a jedním ze symbolů starověkého Říma. Koloseum je oválný amfiteátr, 50 metrů vysoký, 190 metrů dlouhý a 156 metrů široký. Byl uveden do provozu kolem 70-72 n.l. a odehrávaly se zde gladiátorské boje a boje s divokými zvířaty. V důsledku zemětřesení se v roce 1349 zhroutila celá jižní strana.

 

Pantheon

Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě. Pantheon je kruhová stavba zaklenutá obrovskou kopulí o průměru 43 metrů, v jejímž středu je 9 metrů široký otvor, zvaný okulus. K této stavbě přiléhá předsíň se šestnácti mohutnými sloupy, vždy z jednoho kusu kamene. Jeho stavbu původně nechal postavit Marcus Agrippa za vlády Augusta jako chrám všech bohů starověkého Říma.

 

Fontána di Trevi

Fontana di Trevi je nejznámější ze všech římských fontán a jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst. První fontána na tomto místě stála již v roce 1453. Fontánu inspirovanou římskými vítěznými oblouky navrhl Nicola Salvi v roce 1732. K fontáně se sbíhají úzké uličky, od nichž je odvozen její název (tre vie – tři ulice). Fontana di Trevi krásně zdobí celé průčelí paláce. Na místě se nehází několik kaváren se zahrádkou s výhledem na fontánu.

 

Forum Romanum

Forum Romanum je nejstarším místem v Římě. Odehrávály se tu všechny důležité události Říma. Nacházel se zde soudní dvůr, chrámy, ale také tržnice. Odehrávaly se zde i projevy mnoha významných řečníků – např. Cicera nebo Marca Antonia, který zde pronášel smuteční řeč po zavraždění Caesara. Nejvýznamnějšími památky Fora jsou vítězné oblouky Tita, Augusta a Severa. Můžete si prohlédnout budovu Kurie, kde zasedal římský senát. Sloupy, které se tyčí ve Foru, patří tehdejšímu chrámu Julia Caesara, Saturnovu chrámu (nejstaršímu chrámu v Římě), Romulovu chrámu, Titovu chrámu, chrámu Antonia a mnoha dalším.

 

Piazza Navona

Nejslavnější barokní římské náměstí Piazza Navona se nachází na místě původního Domiciánova stadionu z roku 79 př. n. l., kde se odehrávaly atletické hry. Dnes se na náměstí konají nejrůznější představení. Náměstí Piazza Navona je známé především díky Fontáně Čtyř řek (Fontana dei Fuimi) od Berniniho, dále se zde nachází menší fontána – Neptunova kašna (Fontana del Nettuno) a Maurova fontána (Fontana del Moro). Ve večerních hodinách náměstí ožívá klasickým italským nočním životem.

 

Vatikán

Vatikán je nejmenší stát světa. Jeho rozloha činí přibližně 44 hektarů a má méně než tisíc obyvatelů. Od roku 1378 je hlavním sídlem papežů. Nejvyšší hlavou státu je papež, kterého chrání elitní jednotky Švýcarské gardy. Vatikán má své vlastní noviny a rozhlasovou stanici, která vysílá po celém světe. Můžete zde navštívit náměstí sv. Petra a baziliku sv. Petra a prohlédnout si Vatikánská muzea a galerie. Vatikánské zahrady (Giardini Vaticani) zabírají svou rozlohou téměř 23 ha, tedy polovinu celého území státu Vatikán.

 

Španělské schody

Španělské schody jsou největším a nejstarším schodištěm v Evropě. Schodiště bylo postaveno v roce 1726 na popud kardinála Julese Mazarina, který chtěl propojit náměstí Piazza di Spagna a kostel Trinita dei Monti. Španělské schody jsou místem, kde se každý večer setkávají místní. Nejkrásnější jsou Španělské schody na jaře (od dubna do května), kdy rozkvetou záplavou růžových azalek.

 

Bazilika svatého Petra

Bazilika svatého Petra je jednou z papežských bazilik a stojí na místě, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Poutníci hojně navštěvovali jeho hrob, proto se císař Konstantin rozhodl v roce 324 postavit nad hrobem baziliku. Bazilika byla vysvěcena papežem Silvestrem I. v roce 329. Na stavbě se podílelo mnoho významných architektů: Bramante, Peruzzi, Baldassare, Rafaelo, Michelangeo, Domenico Fontana, Bernini, atd.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz