kaunas

Kaunas - 22 míst co vidět

Tipy na nejlepších 22 míst, které musíš určitě navštívit v Kaunas.

Kaunas - co musíš vidět

Kaunas Castle
 

Kaunas Castle

Kaunas Castle je středověký hrad v Kaunasu. Archeologické důkazy naznačují, že byl původně postaven v polovině 14. století v gotickém stylu. Jeho poloha je strategická - na břehu řeky Nemunas nedaleko soutoku s řekou Neris. Hrad nabízí umělecké a historické výstavy, kulturní akce a průvodcovské prohlídky.

Perkūno namas
 

Perkūno namas

Dům Perkūno v Kaunasu je jednou z nejoriginálnějších gotických staveb v historickém centru města v Litvě. Původně postavený v roce 1440, sloužil jako kancelář až do roku 1532, kdy byl prodán jezuitům, kteří zde v roce 1643 zřídili kapli. V 19. století sloužil jako škola a divadlo, kde se učil polsko-litevský básník Adam Mickiewicz. Dnes je zde muzeum Adama Mickiewicze.

Devátá pevnost
 

Devátá pevnost

Devátá pevnost v Kaunasu je historickým místem, které nás přenáší zpět do temných časů druhé světové války. Tato tvrz byla využívána jako vězení a místo poprav pro Židy a zajaté sovětské vojáky během nacistické okupace Litvy. Dnes zde najdeme muzeum a památník, které připomínají hrůzy holocaustu. Navštivte toto místo, abyste se dozvěděli více o této temné kapitole naší historie a uctili památku obětí.

1940 issued visa by consul Sugihara in Lithuania. The holder was Czech and used his Czechoslovakian passport, issued to him in 1938. He managed to…
 

Čiune Sugihara

Sugiharos Namai v Kaunasu je dům, kde žil a pracoval japonský diplomat Čiune Sugihara, který v roce 1940 pomohl tisícům Židů utéct z Evropy vydáním tranzitních víz. Tento statek je nyní muzeem, které připomíná jeho hrdinský čin. Navštivte toto místo a zjistěte více o jeho životě a o tom, jak pomohl lidem v těžkých časech.

Historická prezidentská rezidence
 

Historická prezidentská rezidence

Historická prezidentská rezidence v Kaunasu je neobarokní budova v centru města, která sloužila jako prezidentský palác v meziválečném období. Dnes je palác pobočkou Národního uměleckého muzea M. K. Čiurlionise a vystavuje historické fotografie, dárky dřívějším prezidentům, sbírky rodinného stříbra a prezidentská ocenění. Sochy bývalých prezidentů zdobí zahradu paláce. Navštivte tuto nádhernou budovu a získejte informace o nezávislé Litvě.

M. K. Čiurlionis National Art Museum
 

M. K. Čiurlionis National Art Museum

Národní muzeum M.K. Čiurlionise v Kaunasu je ideálním místem pro milovníky umění. Založené v roce 1921, muzeum se zaměřuje na výstavy a propagaci děl malíře a hudebníka M.K. Čiurlionise. V galerii najdete jeho snové obrazy, stejně jako současné výstavy soch, lidového a náboženského umění a evropských děl z 16. až 20. století. Muzeum také pořádá mezinárodní výstavy, přednášky, konference a speciální vzdělávací aktivity pro děti.

Radnice v Kaunasu
 

Radnice v Kaunasu

Radnice v Kaunasu je umístěna uprostřed náměstí. Struktura pochází ze 16. století a nyní slouží jako muzeum keramiky. Tento elegantní bílý dům sloužil v minulosti jako divadlo, sklad a vězení. Dnes se využívá především pro oficiální akce a je oblíbenou fotokulisou pro turisty. První dvě patra slouží také jako svatební síň a v suterénu se nachází malé městské muzeum.

The interior of the church at Pažaislis Monastery, Kaunas, Lithania.
 

Klášter Pažaislis

Klášter Pažaislis a kostel Navštívení Panny Marie tvoří největší klášterní komplex v Litvě a jsou nejvýznamnějším příkladem barokní architektury v zemi. Kostel je nejvíce zdobený mramorem z období bývalého Velkovévodství Litevského. Nachází se v oblasti Petrašiūnai v Kaunasu, na poloostrově v přehradě Kaunas poblíž jachtařského klubu. Byl vyhlášen kulturní památkou a místem katolické pouti v Litvě. V roce 2021 byl komplex kostela a kláštera Pažaislis oceněn jako nejlepší evropské filmové místo.

Kaunas mosque
 

Kaunas mosque

Kaunas Mosque je jedinou mešitou v Kaunasu a okolí, jednou ze čtyř mešit v Litvě a také jedinou cihlovou mešitou v Litvě a pobaltských zemích. Nachází se v Centras eldership, na ulici Tatarské 6 v Kaunasu. Tato malá mešita je jednou ze čtyř v Litvě a jedinou cihlovou v Pobaltí, postavenou na místě původní dřevěné mešity z roku 1860.

Aleksotas Funicular
 

Aleksotas Funicular

Aleksotas Funicular je historická lanovka nacházející se v městské části Aleksotas v Kaunasu, Litva. Byla oficiálně otevřena 6. prosince 1935 a dodnes je v provozu. Délka lanovky je 142 metrů a sklon činí 29,5 stupně. Lanovka vede z konce mostu Vytautase Velikého na kopec Aleksotas, odkud se nabízí krásný výhled na historické centrum města. V roce 1996 byla zapsána do seznamu nehmotného kulturního dědictví Litvy. Lanovka je přístupná s periodickými KVT jízdenkami.

Fredos dvaro (botanikos sodo) tvenkinys.
 

Botanická zahrada

Botanická zahrada Univerzity Vytauta Magna, známá také jako Kaunaská botanická zahrada, se nachází v jižní části centra města Kaunas. S rozlohou 62,5 ha je druhou největší botanickou zahradou v Litvě. Zahradu založili v roce 1923 jako centrum botanických věd patřící k Litevské (později Vytautas Magnus) univerzitě. Rozlehlá zelená oblast s parkem a malebnými rybníky nabízí návštěvníkům klidné prostředí.

Katedrála svatého Petra a Pavla
 

Katedrála svatého Petra a Pavla

Katedrála svatého Petra a Pavla v Kaunasu je římskokatolickou katedrálou bazilikou v Litvě. Tato gotická stavba se poprvé objevila v písemných pramenech již v roce 1413. Poté, co utrpěla poškození během vojenského tažení v roce 1655, byla přestavěna a získala renesanční prvky. Dnes je katedrála svatého Petra a Pavla v Kaunasu jednou z nejvýznamnějších památek města.

Zoo of Lithuania
 

Zoo of Lithuania

Lietuvos Zoologijos sodas, dříve známá jako Kaunaská zoologická zahrada. Nachází se v parku Ąžuolynas v jihozápadní části Žaliakalnis v Kaunasu. Zoo byla založena v roce 1935 slavným litvinským zoologem Tadasem Ivanauskasem a otevřena 1. července 1938 s 40 zvířaty. Dnes má zoo přes 2166 zvířat a patří mezi středně velkou zoo podle evropských standardů.

Museum of Aviation
 

Museum of Aviation

Vydejte se na návštěvu Lietuvos aviacijos muziejus v Kaunasu a prozkoumejte více než 18 000 exponátů věnovaných historii leteckého průmyslu v Litvě. Muzeum se nachází na letišti, kde měli přistát slavní letci Darius a Girėnas po svém transatlantickém letu. Kromě více než 40 letadel, modelů, plachetnic a vrtulníků z různých období, zde můžete také obdivovat první bojový letoun ANBO I navržený generálem Antanasem Gustaitisem. Muzeum také pořádá výstavy a spolupracuje s dalšími leteckými muzei a historiky z celého světa.

Žaliakalnis Funicular railway from above, Kaunas.
 

Žaliakalnis Funicular Railway

Žaliakalnis Funicular v Kaunasu je nejstarší fungující lanovka v Litvě a patří mezi nejstarší na světě. Postavena v roce 193. Tento historický vůz s dřevěným obložením byl postaven německou firmou Curt Rudolph Transportanlagen z Drážďan s elektrickým vybavením od AEG a mechanickými částmi od Bell Maschinenfabrik ze Švýcarska.

Napoleonův kopec
 

Napoleonův kopec

Pajiesio piliakalnis, také známý jako Napoleonův kopec, se nachází na levém břehu řeky Nemunas. Tento kopec s výškou 63,3 metru byl pojmenován po Napoleonovi Bonapartovi, který z něj sledoval přechod své Velké armády přes řeku během invaze do Ruska v roce 1812. Podle pamětníků zde Napoleon přijel 23. června 1812 a vydal rozkazy pro stavbu tří mostů přes řeku.

Kostel Vytautase Velikého
 

Kostel Vytautase Velikého

Kostel Vytautase Velikého v Kaunasu patří mezi nejstarší kostely města. Postavený františkány na počátku 15. století, sloužil nejprve pravoslavné církvi a později byl využíván Napoleonem jako sklad střelného prachu. V roce 1990 byl vrácen katolické církvi. Tento kostel v gotickém stylu je jedním z nejvýznamnějších příkladů gotické architektury v Litvě a má jediný gotický křížový půdorys v Litvě.

Nemunas and Neris Confluence Park
 

Nemunas and Neris Confluence Park

Nemunas and Neris Confluence Park je krásný park v Kaunasu, kde se setkávají řeky Nemunas a Neris. Tento přírodní klenot nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu a je ideálním místem pro pikniky, procházky a relaxaci. Park je oblíbeným místem pro místní i turisty, kteří sem přijíždějí, aby si užili přírodní krásy a klidné atmosféry. Určitě stojí za to navštívit!

Panemunė pinewood
 

Panemunė pinewood

Panemunė pinewood je krásný lesní komplex, který se nachází v okolí města Kaunas. Tento les je oblíbeným místem pro procházky, cyklistiku a pikniky. Je zde mnoho turistických stezek, které vedou kolem řeky Nemunas a nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu. Navštivte Panemunė pinewood a užijte si klid a krásu přírody, kterou nabízí.

Kaunas Museum for the Blind
 

Kaunas Museum for the Blind

Muzeum pro nevidomé v Kaunasu nabízí jedinečnou interaktivní zkušenost, která je založena na hmatu, čichu a zvuku. Výstavy v kryptách kostela umožňují návštěvníkům na chvíli zažít život bez zraku. Krypta sv. Michaela archanděla je speciálně upravena pro tento účel a nabízí nevšední zážitek pro všechny smysly.

Museum of Medicine and Pharmacy
 

Museum of Medicine and Pharmacy

Museum of Medicine and Pharmacy v Kaunasu je fascinující muzeum, které se nachází v obnovené budově z 16. století na náměstí radnice v historické části města. Založeno bylo v roce 1936 profesorem farmacie Alfonsasem Kaikarisem, jehož osobní sbírka tvoří základ sbírek muzea. Stálou expozici tvoří exponáty z 18. až 20. století, včetně historických lékárenských přístrojů, knih a léků. Muzeum je sponzorováno Kaunas University of Medicine.

Museum of Devils
 

Museum of Devils

Muzeum ďáblů v Kaunasu je jedinečné místo, které je věnováno sbírce soch a řezbářských prací ďáblů z celého světa. Sbírka byla založena umělcem Antanasem Žmuidzinavičiusem a po jeho smrti bylo v jeho domě zřízeno památníkové muzeum. Kromě výstavy soch ďáblů nabízí muzeum také pohled na různé mýty o ďáblovi a oslavy konané k vyhnání temnoty a zla.

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Kaunas s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz