Pohled na Barcelonu

32 míst, co vidět v Barceloně

Tipy na nejlepších 32 míst, které musíš určitě navštívit v Barceloně.

32 míst, co musíš vidět v Barceloně

 

Sagrada Família

Sagrada Família (Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině) má tři hlavní fasády, které představují zrození, utrpení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Dvanáct věží symbolizuje apoštoly, vysoká věž zosobňuje Ježíše Krista, který je obklopen čtyřmi evangelisty. Zbývající věž zastupuje Pannu Marii. Počátky Sagrada Familia se datují kolem roku 1882, kdy byl položen první stavební kámen. Teprve o rok později se díla ujal Antonio Gaudí a dal chrámu dnešní podobu. Katedrála má být dokončena ke stému výročí úmrtí architekta Gaudího v roce 2026.

 

Park Güell

Park Güell se nachází na hoře Turó del Carmel a je jedním z nejznámějších děl architekta Antonia Gaudího. Z tohoto parku pokrytým barevnou mozaikou a sochami jsou nádherné panoramatické výhledy na celou Barcelonu. Park je od roku 1984 na seznamu UNESCO. Vstup do parku je před 8 hodinou ranní zdarma, jinak se platí 7 euro - nutné koupit online. Veškeré peníze jsou investovány do oprav parku.

 

La Rambla

Známý bulvár v centru Barcelony, který se táhne od Plaça de Catalunya až po Kolumbův památník. Naleznete zde obchody, květinové stánky, retaurace, pouliční umělce a také známý místní trh čerstvým ovocem, zeleninou a rybami - La Boqueria. U jedné z lamp (Font de Canaletes) poblíž Plaça de Catalunya se slaví každé vítěztví FC Barcelony.

 

Camp Nou

Chlouba hrdých Katalánců, stadion jejich nejslavnějšího fotbalového klubu FC Barcelona. Jde o největší stadion v Evropě, který pojme až 99 500 diváků. Jeho současná podoba byla dokončena v roce 1957. Díky obrovské kapacitě není problém zakoupit lístky den před zápasem na většinu zápasů (komplikované je jen El Clásico a vyřazovací fáze ligy mistrů). Na stadionu je také zajímavé muzeum, kde se můžete podívat i těsně k trávníku, šaten atd...

 

Playa de La Barceloneta

Pláž Barceloneta je písečná pláž poblíž centra Barcelony. Jedná se o jednu z nejstarších a nejtradičnějších městských pláží ve městě. Je oblíbeným cílem místních a zahraničních turistů, bývá proto často přeplněná.

 

Catedral de Barcelona

Barcelonská katedrála známá také jako Seu nebo katedrála Santa Cruz a Santa Eulalia byla vystavena v roce 1298. Katedrála je krásným příkladem katalánské gotické architektury ze 14. století. Vstupné do katedrály je zdarma.

 

Barri Gòtic

Díky svým úzkým uličkám s malými náměstími je čtvrt Gòtic jedinečná. Je místem, kde najdete původní historické jádro Barcelony. Před dvěma tisíci lety zde Římané založili Bàrcino.

 

Arc de Triomf

Vítězný oblouk nebo-li Arc de Triomf byl postavený pro světovou výstavu v roce 1888. Oblouk se nachází na konci starého města a poblíž parku Parc de la Ciutadella. Památník z červených cihel, postavený ve stylu Neo-Maurské architektury je typický pro katalánskou secesi. Architektem oblouku je Josep Vilaseca i Casanovas.

 

Casa Batlló

Casa Batlló je architektonickým klenotem Antoniho Gaudího na bulváru Passeig de Gracia. V budově se mísí jedinečná kombinace světla a barev. Casa Batlló byla postavena v roce 1906 a má nezaměnitelnou dračí střechu. Vedle se Casa Batlló se nachází další dům Gaudího - Casa Amatller.

 

Plaça d'Espanya

Plaça d’Espanya je náměstí navržené v roce 1929 jako brána k mezinárodní výstavě. Plaça d’Espanya je jedno z hlavních náměstí Barcelony, které spojuje čtvrť Sants, Gran Via, Avinguda del Paral·lel a Montjuïc. V jeho středu se nachází monumentální fontána zvaná Font dels Tres Mars, která symbolizuje 3 moře (mars), která obklopují Pyrenejský poloostrov. Vedle náměstí stojí stará býčí aréna (nákupní centrum) a Fira de Barcelona, ​​kde se konají významné veletrhy a výstavy.

 

Plaça de Catalunya

Plaça de Catalunya je barcelonské náměstí, které spojuje staré město se čtvrtí Eixample. Do centra náměstí sbíhají čtyři důležité obchodní cesty: Passeig de Gràcia, Rambla de Catalunya, Portal de l’Àngel a samotná Rambla. Náměstí bylo postaveno v roce 1889 a stalo symbolem města - hostí veřejné akce a koncerty. Náměstí je obklopeno impozantními budovami a dvěma velkými fontánami.

 

Casa Milà

Casa Milà neboli La Pedrera je krásná budova od Antonia Gaudího. Stavba začala roku 1906. A dokončena byla roku 1910 a v roce 1984 byla zapsána k dalším Gaudího dílům na seznam UNESCO. Lístky je vhodné koupit online. Samotná prohlídka je včetně střechy s výhledem na Barcelonu.

 

La Boqueria

Mercado de La Boqueria je tržnice nacházející se v horní části La Rambla (ze strany od Plaça de Catalunya). Na tržnice lze zakoupit velké množství čerstvých potravin jako ryby a ovoce. Španělé (a turisti) nejsou zvyklí vstávat brzy ráno. Pokud se chcete vyhnout davům můžete dorazit hned ráno na 8.

 

Parc de la Ciutadella

Krásný malý park nacházející se pár minut chůze od vítězného oblouku. V parku se nachází krásná fontána a obvykle zde není moc turistů. Jen o pár minut dál je potom katalánský parlament.

 

Güell Palace

Palác rodiny Güellů kterou pro Eusebi Güella navrhl Antoni Gaudí. Od roku 1984 je zařazený na seznam světového dědictví UNESCO. Nejvíce fotek pořídíte na střeše, kde se skloubí prvky Gaudí architektury s Barcelonou na pozadí. Lístky jako na většinu míst v Barceloně je vhodné (nutné) koupit online.

 

Columbus Monument

Zdobný sloup z roku 1888 s Kolumbovou sochou nabízí široké výhledy na město (uvnitř je výtah a lze se dostat nahoru).

 

Přístav

Přístav stojí za návštěvu, nachází se na konci ulice La Rambla. Na samém začátku je potom Kolumbova socha. V Přístavu obvykle kotví krásná plachetnice a také se zde nachází Barcelonské Akvárium.

 

Magické fontány

Noční představení zpívající fontány je skvělý zážitek. V sezóně je zde obvykle hodně lidí, poroto vyrážet včas. Samotné představení je relativně dlouhé (přibližně 1 hodinu). Samotné místo je krásně i přes den s výhledem na Barcelonu a okolní kopce.

 

Barcelonské akvárium

Podmořský tunel, žraloci, 35 akvárii a přes 11 000 ryb a zvířat to je Barcelonské akvárium L’Aquàrium de Barcelona. Lze zde strávit hodně času, především s dětmi.

 

Nemocnice Sant Pau

Krásná budova historické nemocnice Sant Pau. Lze sem dojít za pár minut od Sagrada Família. Do historické části se platí vstupné. Přesto i z venku stojí za zhlédnutí. Na rozdíl od jiných Barcelonských památek zde obvykle není moc turistů. Lze také navštívit cestou z Park Guell pokud by jste se rozhodli jít k Segrada Familia pěšky (Park Guell je asi 20min pěšky - ale směrem k Parku je to do kopce).

 

Museu Picasso

Expozice se nachází v samém centru Barcelony v úzkých uličkách. Krásná kolekce, především ranných a pozdních věcí. Vstupenky jako obvykle online.

 

Plaça Reial

Krásné čtvercové náměstí, na které se určitě vyplatí zavítat během vašich toulek čtvrtí Barri Gòtic (nachází se 1min chůze z La Rambla, ale pozor odbočku lze snadno přejít). Náměstí pochází z 19 století původní budova na tomto místě byla zbořena v roce 1835. Lampy na náměstí navrhoval Antoni Gaudi.

 

Palau de la Música Catalana

Koncertní sál postavený mezi lety 1905 a 1908 podle návrhu katalánského architekta Lluís Domènech i Montanera. Společně s nemocnicí de Sant Pau patří Palau de la Música Catalana k Montanerovým vrcholným dílům. Je možná prohlídka interiéru.

 

Casa de les Punxes

Casa de les Punxes je budova z roku 1905 v modernistickém stylu navržená architektem Josepem Puiga. Určitě stojí za návštěvu. Nicméně interior není tak zdobený jako v případě Gaudího děl. Dům má krásný exteriér a hezkou terasu, kde se dostanete do všech věžiček, v každé je nějaká mini expozice.

 

Casa Vicens

První Gaudího zakázka pro Manuela Vicense. Stavba probíhala v letech 1883 až 1889. Dům je dodnes v soukromém vlastnictví. Dům se nachází trochu dál od historického centra, v bývalé čtvrti letních sídel boháčů z Barcelony. Možná proto u něj obvykle není moc turistů.

 

Casa Amatller

Dům byl postaven na zakázku podnikatele Antoniho Amatllera úpravou původní budovy z roku 1875. Podle návrhu architekta Josepa Puiga v letech 1898 až 1900. Roku 1976 byl dům prohlášen španělskou kulturní památkou. Nachází se hned vedle známějšího Gaudiho domu Casa Batlló.

 

Maritime Museu

Krásná budova s ne moc známým muzeum. Uvnitř se nachází španělská galéra v původní velikosti a spoustu dalších menších modelů a map. Vstupné je 10€ a pro děti zdarma. Nicméně každou neděli po 3 hodině je vstup zdarma pro všechny.

 

Montjuïc

Montjuïc je kopec jižně od centra města, nad barcelonským přístavem. Jeho jméno znamená v katalánštině „židovská hora“. Kopec je vysoký 173 metrů (567 stop) a nachází se jižně od centra města. Je domovem několika muzeí, včetně Muzea katalánského umění, Nadace Joana Miró, botanické zahrady a hradu Montjuic. Milovníci architektury tu najdou i pavilon Mies van der Rohe. Konali se tu také letní olympijské hry v roce 1992. Dostat se sem můžete pěšky nebo lanovkou z přístavu či od metra Paral-lel, případně MHD.

 

Mercat dels Encants

Trh Encants je jedním z nejoblíbenějších bleších trhů ve městě. Nachází se na Plaça de les Glòries Catalanes a je otevřen v pondělí, ve středu a v pátek a v sobotu od 8 do 20 hodin. Trh je rozdělen do dvou sekcí, v jedné naleznete jídlo, v druhé starožitnosti. Ke koupi je široká škála knih, šperků, včetně oblečení a nábytku. Zajímavá je jeho střecha - tzv. zrcadlový strop. Poblíž naleznete také mrakodrap Torre Agbar, která je nasvícena v barcelonských barvách.

 

Tibidabo

Tibidabo je kopec nad Barcelonou ve 512 m n.m. Nachází se zde světově proslulý zábavní park, kostel Sagrat Cor a telekomunikační věž Torre de Collserola. Do kostela můžete zdarma, do patra je pak třeba zaplatit 5 eur. Stavba kostela byla zahájena v roce 1902, zábavní park pak funguje od roku 1899. Park je rozdělen do dvou částí, park s vyhlídkou je zdarma, druhá část s atrakcemi je placená a to za 35 eur na osobu. Děti do 90 cm mají vstup zdarma. Tibidabo je ideálním místem pro den plný zábavy s rodinou a přáteli. Oceníte také nádherné výhledy na Barcelonu. Dostanete se sem hromadnou dopravou (linka 111) nebo lanovkou Cuca de Llum.

 

Mercat Santa Caterina

Trh Santa Caterina je úžasný trh v centru Barcelony. Trh je dobře známý pro své čerstvé produkty, mořské plody a maso. Je to také oblíbené místo pro místní obyvatele i turisty, kde si mohou vychutnat vynikající jídlo. Trh je otevřen denně od 7:30 do 15:30 hodin, v neděli je pak zavřeno. Tržnice neí tak přeplněná jako známá La Boqueria.

 

Bunkers del Carmel

Bunkers del Carmel byly původně válečné bunkry, které chránili Barcelonu před nálety během Španělské občanské války. Dnes se jedná o nejlepší místo v Barceloně s nádhernými výhledy na celé město. Chodí sem většinou mladí lidé, popíjet a bavit se. Můžete sem dojít pěšky nebo vyjet autobusem. Nejlepší je sem zajít při západu slunce.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz