mešita v Istanbulu

27 míst, co musíš vidět v Istanbulu

Tipy na nejlepších 27 míst, které musíš určitě navštívit v Istanbulu.

27 míst, co musíš vidět v Istanbulu

Palác Topkapi
 

Palác Topkapi

Palác Topkapi je neuvěřitelně krásný a rozsáhlý komplex budov, který byl oficiální rezidencí osmanských sultánů po téměř 400 let. Nachází se v Istanbulu v Turecku a patří k nejvýznamnějším turistickým atrakcím města. Palác je rozdělen na čtyři hlavní dvory a mnoho menších budov, které jsou propojeny třemi branami. V současné době v paláci můžete obdivovat bohaté sbírky cenných artefaktů, jako jsou meč a plášť Muhammada.

Dolmabahçe Palace served as the main administrative center of the Ottoman Empire from 1856 to 1922
 

Dolmabahçe Palace

Dolmabahçe Palace je palác v Istanbulu se nachází na pobřeží Bosporu na evropské straně města. Palác byl postaven v roce 1856 a sloužil jako hlavní sídlo osmanských sultánů a později jako prezidentská rezidence. Palác byl navržen v evropském stylu a je znám svou bohatou výzdobou a luxusním vybavením. V paláci se nachází 285 místností, včetně sálu s krystalovými lustry a zlatou výzdobou, sálu trůnu, knihovny, hudebního sálu a mnoha dalších. Interiér paláce je zdoben uměleckými díly, tapiseriemi a hodinami, které pocházejí z různých částí světa. Palác byl využíván až do roku 1923, kdy byla založena Turecká republika a prezidentská rezidence byla přesunuta do Ankary. V současné době je palác otevřen pro veřejnost a slouží jako muzeum.

Suleymaniye Mosque
 

Suleymaniye Mosque

Sulejmanova mešita v Istanbulu je jedním z největších a nejkrásnějších příkladů osmanské architektury. Postavena byla během pouhých sedmi let za vlády sultána Sülejmana Překrásného. Mešita se nachází na kopci a její čtyři minarety s deseti balkóny jsou dobře viditelné z celého města. Interiér je zdoben 138 okny a kromě toho zaujmou také koberce, arkády a lustry s bronzovými svícny. Sulejmanova mešita je jedním z nejvýznamnějších památek Istanbulu a rozhodně stojí za návštěvu.

The Blue Mosque
 

The Blue Mosque

Modrá mešita je největší a nejznámější mešitou v Istanbulu. Její šest minaretů jsou velkou raritou, protože podle pravidel smí mít tolik minaretů pouze mešita v Mekce. Díky modré barvě obložení stěn se mešita také nazývá Modrá mešita. Nachází se v blízkosti Hagie Sofie a patří mezi nejnavštěvovanější památky Istanbulu. Její interiér je dekorován modrými dlaždicemi a působí velmi impozantně.

Grand Bazaar
 

Grand Bazaar

Velký bazar v Istanbulu je nejen jedním z největších a nejstarších krytých tržišť na světě, ale také skvělým místem pro nákup suvenýrů, zlatých šperků a oblečení. Tržiště je rozděleno do různých sekcí, kde obchodníci nabízejí produkty pouze věnované danému tématu. Kromě toho je zde také knižní trh a bleší trh. Navštívit Velký bazar je nezapomenutelný zážitek a každodenně ho navštíví tisíce turistů.

Galata Tower
 

Galata Tower

Galatská věž v Istanbulu je obnovovaná 14. století věž a bývalá věznice s restaurací v posledním patře, nabízející výhled na Bosporský průliv. Věž byla postavena v roce 1348 Janovany jako ochrana vstupu do Zlatého rohu. Během let prošla věž několika renovacemi a během osmanské éry sloužila k hlídání požárů. Věž je postavena z kamene v Galatské čtvrti a je jedním z nejvýznamnějších památek města. Nabízí nádherný výhled na Istanbul a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Istanbulu.

Gülhane Park
 

Gülhane Park

Gulhane Park je klidné zelené místo v samém srdci Istanbulu. Tento park byl kdysi součástí zahrad Topkapi paláce a nabízí úchvatné výhledy na město a Bospor. Park je rájem rostlin, vegetace a stromů, které zde rostou již od 19. století. Stezky vedoucí parkem se plíží mezi bujnou zelení a park je domovem mnoha druhů ptáků a zvířat. V období od dubna do srpna sem přilétají bociany hnízdit. Park je spíše botanickou zahradou než parkem a je ideálním místem pro odpočinek a relaxaci.

Istanbul Archaeological Museums
 

Istanbul Archaeological Museums

Istanbul Archaeological Museums je architektonické muzeum, které ukazuje bohaté archeologické dědictví země. Muzeum bylo založeno v roce 1891 podle císařského dekretu za vlády Osmanské říše. Tvoří ho tři budovy, hlavní budova, Muzeum starověkého orientu a Muzeum s keramikou. Muzeum ukrývá více než milion autentických artefaktů a uměleckých děl z různých civilizací, které zanechaly svůj otisk v dějinách světa. Muzeum starověkého orientu obsahuje předislámské umění a kusy z antické Babylónie.

Hagia Sophia
 

Hagia Sophia

Hagia Sofia je byzantský chrám z let 532–537 v Istanbulu, který je jednou z nejvýznamnějších sakrálních staveb na světě. Původně křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlem patriarchy byla později přeměněna na mešitu. V roce 1934 byla sekularizována a otevřena jako muzeum. Od roku 2020 se opět konají modlitby. Hagia Sofia je největší katedrálou, která stojí dodnes a její historie je fascinující. Navštivte ji, pokud se ocitnete v Istanbulu.

Galata Bridge
 

Galata Bridge

Galatský most v Istanbulu je ikonickým mostem, který spojuje dvě historicky rozdělené čtvrti - Galatu a Eminonü. Tento most je téměř půl kilometru dlouhý a byl otevřen v roce 1994. Je to pěší most s obchody a restauracemi na spodním patře a silnicí na horním patře. Most je zvedací, aby mohly lodě projíždět pod ním. Doporučujeme navštívit most při soumraku nebo úsvitu, kdy nabízí úchvatné výhledy na Zlatý roh a Bospor.

Beylerbeyi Palace
 

Beylerbeyi Palace

Palác Beylerbeyi v Istanbulu je 19. stoletý palác s rozlehlými zahradami, který sloužil jako letní rezidence osmanských sultánů. Byl postaven pro sultána Abdulazize jako hostinec pro zahraniční návštěvníky. Nachází se na břehu Bosporu a má 24 pokojů, harem a několik dalších zajímavých struktur v zahradách. Interiér je zařízený antickým nábytkem a křišťálovými lustry. Palác kombinuje prvky západní a východní architektury a nabízí návštěvníkům neuvěřitelný pohled na historii a kulturu Istanbulu.

Basilica Cistern
 

Basilica Cistern

Bazilika Cisterna v Istanbulu je obrovský podzemní zdroj vody z římské éry, který je podpírán 336 mramorovými sloupy a pokrývá plochu 9 800 metrů čtverečních. Tento podzemní vodní zdroj byl postaven pro byzantského císaře Justiniána I. a mohl pojmout až 100 000 tun vody. K cisterně se sestupuje 52 schody a strop je podpírán 336 sloupy, z nichž každý dosahuje výšky 9 metrů. Sloupy jsou hlavní dominantou prostoru a zabírají většinu místnosti.

Sultanahmet Square
 

Sultanahmet Square

Sultanahmet Square (též známý jako Hippodrome) byl kdysi centrem zábavy a společenského života Byzantské říše. Dnes stojí na jeho místě Sultanahmet Meydani (náměstí Sultána Ahmeta) a park před Modrou mešitou. Z původní stavby se dochovaly jen některé části a památníky. V antických dobách se zde konaly závody vozů a koní, bojové zápasy, průvody, ceremonie a civilní aktivity. Během byzantské a osmanské éry byl hippodrom místem setkávání obyvatel města. Dnes je to oblíbená turistická atrakce.

Museum of Turkish and Islamic Arts
 

Museum of Turkish and Islamic Arts

Muzeum tureckého a islámského umění v Istanbulu se nachází v bývalém paláci Sulejmana Veličkého. Sbírka muzea zahrnuje přibližně 40 000 exponátů od 7. do 19. století. Vystavené jsou v odděleních, jako jsou texty a rukopisy, koberce a kobercové výrobky, dřevěné práce, etnografie, mince a známky a kamenné práce. Mezi nejvýznamnější exponáty patří kolekce 1 700 koberců, Holbeinovy obrazy, antické dlaždice a kusy koberců ze 13. století. Muzeum také nabízí ilustrované korány z vládnoucích islámských států od 7. do 20. století a sbírku skleněných předmětů objevených během vykopávek v Abbásovských centrech, jako jsou Samarra a Raqqa v Sýrii. Muzeum nabízí pohled na to, jak se turecká architektura změnila od stanů k palácům 19. století a představuje také etnické skupiny Turecka a jejich umělecké dílo.

Istiklal Caddesi (Independence Avenue) is the heart of Beyoglu, the more modern district of Istanbul built during the 19th century, now reserved for pedestrians,
 

Istiklal Caddesi

Istiklal Caddesi je jednou z nejrušnějších ulic v Istanbulu. Tato 1,4 km dlouhá třída v Beyoglu District je plná obchodů, restaurací a barů. Historické budovy podél této ulice jsou krásně zrestaurovány. Kromě toho zde je historický tramvaj, který jezdí touto ulicí. Během svého vrcholu byla tato třída srdcem Konstantinopole, když byla známá jako Paříž Východu. Dnes je to oblíbená pěší zóna, plná kaváren, butiků, kin, divadel, barů, hotelů, knihkupectví a specializovaných obchodů.

Rustem Pasha Mosque
 

Rustem Pasha Mosque

Rüstem Pašova mešita je jednou z nejkrásnějších mešit v Istanbulu, kterou často přehlížejí turisté. Byla postavena v roce 1560 a nachází se v oblasti Eminönü poblíž Zlatého rohu. Práce na mešitě byla svěřena slavnému osmanskému architektovi Mimar Sinanovi. Interiér mešity je zdobený složitými keramickými dlaždicemi Izniku. Tyto dlaždice patří k těm nejlepším a jsou zdobeny jasně červenou barvou, která byla jednou z nejvzácnějších a nejsložitějších barev na dlaždicích Izniku. Mešita má jednu minaretu a centrální kupoli. Je pojmenována po Rustem Pašovi, který byl zeťem sultána Sulejmana Nádherného.

Istanbul Aquarium
 

Istanbul Aquarium

Istanbul Aquarium (Istanbul Akvaryum) je veřejné akvárium s více než 1 500 druhy ryb a mořských savců. Navštivte tento obrovský komplex a setkáte se s mnoha různými druhy, včetně velryb, žraloků a korálů. Kromě toho zde najdete zrcadlový labyrint a 5D kino, které vám zaručí nezapomenutelný zážitek. V obchodě se suvenýry můžete zakoupit plyšové hračky a magnetky s motivy z akvária. Určitě neváhejte a navštivte tento fascinující svět pod vodou.

Grand Mecidiye Mosque (Ortaköy Mosque)
 

Grand Mecidiye Mosque (Ortaköy Mosque)

Grand Mecidiye mešita, také známá jako Ortaköy mešita, je obnovovaná barokní stavba v Istanbulu. Její okna byla navržena tak, aby zachytila měnící se světlo Bosporu. Mešita se nachází v blízkosti Ortaköy, oblíbené turistické čtvrti, která nabízí tradiční turecké obchody a restaurace. Grand Mecidiye mešita je skvělým místem pro návštěvu pro ty, kteří chtějí prozkoumat historickou a kulturní stránku Istanbulu.

Bazár
 

Bazár

Egyptian (Spice) Bazaar v Istanbulu je jedním z největších trhů v městě. Nachází se v čtvrti Eminönü v distriktu Fatih a je nejznámějším krytým nákupním komplexem po Velkém bazaaru. Na tomto zakrytém trhu si můžete koupit mnoho různých druhů koření, čaje, tureckého medu, suvenýrů a mnoho dalšího. Zajímavostí je, že byl postaven jako součást komplexu Nové mešity, jejíž údržba byla financována z výnosů z pronajatých obchodů.

Kınalıada
 

Kınalıada

Kınalıada je malý ostrov v Marmarském moři, který patří k nejblíže ležícím Princovým ostrovům v Istanbulu. Ostrov je pojmenován po červené barvě půdy, která pochází z místní těžby železa a mědi. Kınalıada má bohatou historii a byl v minulosti často využíván jako místo vyhánění politických vězňů. Na ostrově se nachází klášter Proměnění Páně, kde byl v exilu i byzantský císař Romanos IV Diogenes. Kınalıada je ideálním místem pro klidný odpočinek a prozkoumání historických památek.

Turkey, Istanbul, Museum of Turkish and Islamic Art (Ibrahim Pasha Palace) I was impressed by these giant silver candle holders until I went to Topkapi
 

Palác Ibrahima Pašu

Palác Ibrahima Paši v Istanbulu je domovem Muzea tureckého a islámského umění. Tento 16. století palác se skládá ze dvou částí. V umělecké sekci můžete obdivovat sbírky kaligrafie, koberců a mnoho dalšího. V etnografické části můžete objevit, jak vypadal tradiční turecký život. Palác byl dříve sídlem Pargalıho Ibrahima Paši, druhého velkovezíra Sulejmana Velikého.

Bosphorus Bridge
 

Bosphorus Bridge

Most Bospor je most přes úžinu Bospor v Istanbulu, který spojuje Evropu a Asii. Most je dlouhý 1560 metrů a má šest jízdních pruhů, tři v každém směru. Byl postaven v roce 1973 a byl v té době jedním z největších mostů na světě. Most je významnou památkou v Istanbulu a je oblíbeným místem pro turisty, kteří si chtějí prohlédnout krásný výhled na město a na úžinu Bospor. Most také slouží jako důležitá dopravní spojnice mezi evropskou a asijskou stranou Istanbulu, a proto je velmi frekventovaný.

Eyüp Sultan Mosque
 

Eyüp Sultan Mosque

Mešita Eyüp Sultan v Istanbulu je jednou z nejstarších mešit v městě. Byla postavena v roce 1458 a pojmenována po Eyupovi al-Ansarim, pravé ruce proroka Muhammada. Komplex mešity zahrnuje i mauzoleum Eyupa al-Ansariho a jeho krásné Iznikské dlaždice. Mešita byla postavena mimo hradby Konstantinopole, kde byl Eyup pohřben po bitvě mezi Osmanskými Turky a Východními Římany ve 7. století. Mešita byla mnoho let místem korunovací sultánů a místo, kde by si před odjezdem na válečné tažení vzali své symbolické meče.

Golden Horn
 

Golden Horn

Zlatý roh je přirozený záliv v Istanbulu, který sloužil jako přístav po celá staletí. Tento 7,5 kilometrů dlouhý záliv se objevil v mnoha uměleckých dílech, včetně kresby Leonarda da Vinciho. Můžete se vydat na lodní výlet a užít si pohled na život na březích. Zlatý roh geograficky odděluje historické centrum Istanbulu od zbytku města a tvoří chráněný přístav ve tvaru rohu, který po celou historii chránil řecké, římské, byzantské, osmanské a další obchodní lodě po tisíciletí.

Mihrimah Sultan Mosque
 

Mihrimah Sultan Mosque

Mešita Mihrimah Sultan v Istanbulu je malá, ale krásná stavba, často přehlížená turisty. Byla postavena za osmanské éry v čtvrti Edirnekapi na jednom z městských sedmi kopců. Mešitu navrhl Mimar Sinan, hlavní osmanský architekt a civilní inženýr pro tři sultány, který byl také zodpovědný za dalších 300 významných staveb. Mešita byla dokončena v roce 1565 pro oblíbenou dceru Sulejmana Velikého, princeznu Mihrimah. Její exteriér je zdoben nádvořím s krytou portikem a sedmi kopulemi. Uprostřed nádvoří se nachází umývadlo. Vstupní portikus je podpírán mramorovými a žulovými sloupy a má jednu vysokou, štíhlou minaretu. Uvnitř centrální modlitebny jsou na severní a jižní straně trojité arkády podpírané sloupy, otevírající se do bočních lodí a galerií s klenutými okny. Okna pokrývají většinu horní části zdí a propouštějí dovnitř dostatek světla.

Museum of Innocence
 

Museum of Innocence

Muzeum nevinnosti v Istanbulu, které vytvořil spisovatel Orhan Pamuk jako rozšíření své knihy stejného jména, nabízí fascinující sbírku předmětů souvisejících s příběhem. Vitríny ukazují podrobnosti istanbulského života v období od poloviny do konce 20. století, kdy se odehrává Pamukova kniha. Muzeum se nachází v malém dřevěném domě z 19. století a připomíná díla amerického umělce Josepha Cornella. Výstavy jsou krásné a dojemné, včetně instalace z 4213 cigaretních ohorků. Muzeum je důkazem Pamukova "Skromného manifestu pro muzea", který prosazuje menší muzea vyprávějící příběhy jednotlivců.

Emirgan Korusu
 

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu je jeden z nejkrásnějších parků v Istanbulu, nacházející se v městské části Sariyer na evropské straně Istanbulu. Park se rozprostírá na ploše 47 hektarů a je jedním z největších parků v Istanbulu. Emirgan Korusu je oblíbeným místem pro pikniky a procházky v přírodě pro místní obyvatele i pro turisty. Park je rozdělen na tři části a je plný kvetoucích stromů, trávníků a květinových záhonů. V parku najdete také mnoho historických památek, jako jsou fontány, mauzolea a ruiny starých paláců.

Mapa

⭐ Vše (27)

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Istanbul s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz