mešita v Istanbulu

Průvodce Istanbul

Co vidět v Istanbulu. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Istanbul

Istanbul je největší město Turecka a taktéž jediným městem na světě, které leží na dvou kontinentech zároveň - na pomezí Evropy a Asie. Po více než 1500 let bylo hlavním městem tří říší: římské, byzantské a osmanské říše. Navštivte nejznámější památky - Modrou mešitu a Hagia Sofii a zajděte na místní trhy, tzv. bazary.

Asie
TureckoTurecko
📜 Historie
🏺 Museum
🏛️ Architektura
☕ Kavárny
👀 Památky

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)
~ 800 Kč / dvoulůžko
Cena ubytování (low-cost)
~ 280 Kč / lůžko

Co vidět v Istanbulu

Palác Topkapi
 

Palác Topkapi

Palác Topkapi je neuvěřitelně krásný a rozsáhlý komplex budov, který byl oficiální rezidencí osmanských sultánů po téměř 400 let. Nachází se v Istanbulu v Turecku a patří k nejvýznamnějším turistickým atrakcím města. Palác je rozdělen na čtyři hlavní dvory a mnoho menších budov, které jsou propojeny třemi branami. V současné době v paláci můžete obdivovat bohaté sbírky cenných artefaktů, jako jsou meč a plášť Muhammada.

Dolmabahçe Palace served as the main administrative center of the Ottoman Empire from 1856 to 1922
 

Dolmabahçe Palace

Dolmabahçe Palace je palác v Istanbulu se nachází na pobřeží Bosporu na evropské straně města. Palác byl postaven v roce 1856 a sloužil jako hlavní sídlo osmanských sultánů a později jako prezidentská rezidence. Palác byl navržen v evropském stylu a je znám svou bohatou výzdobou a luxusním vybavením. V paláci se nachází 285 místností, včetně sálu s krystalovými lustry a zlatou výzdobou, sálu trůnu, knihovny, hudebního sálu a mnoha dalších. Interiér paláce je zdoben uměleckými díly, tapiseriemi a hodinami, které pocházejí z různých částí světa. Palác byl využíván až do roku 1923, kdy byla založena Turecká republika a prezidentská rezidence byla přesunuta do Ankary. V současné době je palác otevřen pro veřejnost a slouží jako muzeum.

Suleymaniye Mosque
 

Suleymaniye Mosque

Sulejmanova mešita v Istanbulu je jedním z největších a nejkrásnějších příkladů osmanské architektury. Postavena byla během pouhých sedmi let za vlády sultána Sülejmana Překrásného. Mešita se nachází na kopci a její čtyři minarety s deseti balkóny jsou dobře viditelné z celého města. Interiér je zdoben 138 okny a kromě toho zaujmou také koberce, arkády a lustry s bronzovými svícny. Sulejmanova mešita je jedním z nejvýznamnějších památek Istanbulu a rozhodně stojí za návštěvu.

The Blue Mosque
 

The Blue Mosque

Modrá mešita je největší a nejznámější mešitou v Istanbulu. Její šest minaretů jsou velkou raritou, protože podle pravidel smí mít tolik minaretů pouze mešita v Mekce. Díky modré barvě obložení stěn se mešita také nazývá Modrá mešita. Nachází se v blízkosti Hagie Sofie a patří mezi nejnavštěvovanější památky Istanbulu. Její interiér je dekorován modrými dlaždicemi a působí velmi impozantně.

Grand Bazaar
 

Grand Bazaar

Velký bazar v Istanbulu je nejen jedním z největších a nejstarších krytých tržišť na světě, ale také skvělým místem pro nákup suvenýrů, zlatých šperků a oblečení. Tržiště je rozděleno do různých sekcí, kde obchodníci nabízejí produkty pouze věnované danému tématu. Kromě toho je zde také knižní trh a bleší trh. Navštívit Velký bazar je nezapomenutelný zážitek a každodenně ho navštíví tisíce turistů.

Galata Tower
 

Galata Tower

Galatská věž v Istanbulu je obnovovaná 14. století věž a bývalá věznice s restaurací v posledním patře, nabízející výhled na Bosporský průliv. Věž byla postavena v roce 1348 Janovany jako ochrana vstupu do Zlatého rohu. Během let prošla věž několika renovacemi a během osmanské éry sloužila k hlídání požárů. Věž je postavena z kamene v Galatské čtvrti a je jedním z nejvýznamnějších památek města. Nabízí nádherný výhled na Istanbul a je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Istanbulu.

Istanbul - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 1512 km
Nejbližší letiště SAW
30 km od centra
Přímý let
~ 2h 11min
Turecko Turecko
Časový posun proti ČR
+1h
Obsluhující letiště
IST, SAW
mešita v Istanbulu
mešita v IstanbuluPalác TopkapiDolmabahçe Palace served as the main administrative center of the Ottoman Empire from 1856 to 1922Suleymaniye MosqueThe Blue MosqueGrand BazaarGalata TowerGülhane ParkIstanbul Archaeological MuseumsHagia SophiaGalata BridgeBeylerbeyi PalaceBasilica Cistern

Počasí jaro

Březen
Max: 13 °C
Min: 4 °C
Duben
Max: 18 °C
Min: 7 °C
Květen
Max: 23 °C
Min: 11 °C

Počasí léto

Červen
Max: 27 °C
Min: 16 °C
Červenec
Max: 30 °C
Min: 18 °C
Srpen
Max: 30 °C
Min: 18 °C

Počasí podzim

Září
Max: 26 °C
Min: 15 °C
Říjen
Max: 21 °C
Min: 12 °C
Listopad
Max: 16 °C
Min: 8 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 11 °C
Min: 5 °C
Leden
Max: 9 °C
Min: 3 °C
Únor
Max: 10 °C
Min: 3 °C
Proč navštívit?
📜 Historie
🏺 Museum
🏛️ Architektura
☕ Kavárny
👀 Památky

Letiště obsluhující Istanbul

Letiště poblíž Istanbulu

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

Girona, Španělsko
🌴 Dovolená
💣 8 990 Kč
Tirana
✈️ Zpátečka
👌 860 Kč

Albánie během června

Albánie
Před 12 hodinami
benatky
✨ Víkendovka
😍 938 Kč
Ibiza
⏰ Last minute
👌 860 Kč

LM letenky na Ibizu

Španělsko
Před 39 hodinami
korfu
🌴 Dovolená
👌 9 280 Kč
Pisa
Sardinie
milan
🤘 Multi-city
🔥 2 154 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz