tallinn-estonsko

Tallinn - co musíš vidět

Tipy na nejlepších 33 míst, které musíš určitě navštívit v Tallinn.

Tallinn - co musíš vidět

Viru Gate
 

Viru Gate

Brány Viru v Tallinnu jsou impozantním vstupem do Starého města, které se nachází na východní straně městské zdi. Tyto brány byly postaveny v 14. století a věže stojící dodnes jsou jen částí původní stavby. Hlavní věž bran byla postavena v roce 1345-1355. Dnes jsou brány Viru jedním z vstupů do Starého města a vedou k mnoha obchodům a restauracím v ulici Viru.

Toompea Castle
 

Toompea Castle

Toompea Castle je středověký hrad, který se nachází na kopci Toompea v centru Tallinnu, hlavního města Estonska. Tento barokní hrad byl postaven na základech 9. století a dnes slouží jako sídlo estonského parlamentu. Toompea Castle je nejen významnou historickou památkou, ale také jedním z nejnavštěvovanějších turistických míst v Tallinnu. Jeho fasáda je zdobena růžovým barokním stylem, který se připisuje době Kateřiny Veliké.

Patkuli Viewing Platform
 

Patkuli Viewing Platform

Patkuli Viewing Platform je jedna z nejznámějších a nejnavštěvovanějších vyhlídkových teras v Tallinnu. Nabízí nádherný panoramatický výhled na staré město Tallinnu, přístav a Baltské moře. Patkuli Viewing Platform se nachází na severozápadní straně Toompea Hill, který je jedním z nejvýznamnějších historických a geografických bodů v Tallinnu. Z Patkuli Viewing Platform si návštěvníci mohou vychutnat úchvatný pohled na staré město Tallinnu, jeho červené střechy, středověké věže a historické budovy. K vyhlídce vede schodiště, které má 157 schodů a spojuje staré město s Toompea Hill. Vyhlídka je pojmenována po švédském vojenském inženýrovi, který pomáhal s opevněním Tallinnu v 17. století.

Kohtuotsa viewing platform
 

Kohtuotsa viewing platform

Kohtuotsa Viewing Platform je jedním z nejpopulárnějších vyhlídkových míst v Tallinnu. Nabízí úchvatný panoramatický výhled na staré město a jeho okolí. Kohtuotsa Viewing Platform se nachází na Toompea Hill, což je historické a geografické centrum Tallinnu. Tato vyhlídka je situována na východní straně kopce Toompea, blízko dalších významných památek, jako je Toompeaský hrad a katedrála Alexandra Něvského. Z Kohtuotsa Viewing Platform můžete vidět nádherné panorama starého města Tallinnu s jeho červenými střechami, středověkými věžemi a historickými budovami. Výhled zahrnuje také moderní část města, přístav a Baltské moře. Tento kontrast mezi starým a novým vytváří unikátní a fascinující pohled.

Kostel svatého Olafa
 

Kostel svatého Olafa

Kostel sv. Olafa v Tallinnu je gotickou památkou zasvěcenou norskému králi Olafu II. Na vrcholu kostela se nachází vyhlídková plošina, odkud se nabízí úchvatný výhled na město. Kostel byl postaven v 12. století a sloužil jako centrum skandinávské komunity v Tallinnu. První písemné zmínky o kostele pocházejí z roku 1267 a v průběhu 14. století byl výrazně přestavěn. Je to největší dochovaná středověká stavba v městě a je známý svým impozantním gotickým designem.

Chrám svatého Alexandra Něvského
 

Chrám svatého Alexandra Něvského

Chrám svatého Alexandra Něvského v Tallinnu je impozantní pravoslavný katedrální chrám, který se nachází na kopci Toompea v centru města. Chrám svatého Alexandra Něvského byl postaven v letech 1894-1900 v ruském stylu, aby sloužil ruské pravoslavné komunitě v Tallinnu. Jeho stavba byla součástí ruského úsilí o posílení své přítomnosti v regionu. Katedrála je výrazná svou ruskou ortodoxní architekturou, s typickými cibulovitými věžemi a zlatými kupolemi. Její exteriér i interiér jsou bohatě zdobené a poskytují působivý a duchovní zážitek návštěvníkům. Chrám svatého Alexandra Něvského je významným centrem pravoslavného křesťanství v Estonsku. Slouží nejen jako místo bohoslužeb. Nabízí možnost prohlídky interiéru s ikonami, freskami a bohatými ikonostasy.

town-hall-square
 

Town Hall Square

Hlavní náměstí v Tallinnu, známé také jako Raekoja plats, je nádherné prostranství v centru historického města. Dominuje mu mohutná radnice, která byla postavena již v 14. století. Náměstí je obklopeno krásnými gotickými budovami a je místem, kde se konají různé kulturní akce a festivaly. V okolí najdete mnoho barů a restaurací, kde si můžete vychutnat místní speciality. Pravidelně se zde také koná trh, na kterém najdete tradiční estonské zboží a suvenýry.

Katariina käik
 

Katariina käik

Katariina käik, též známá jako St. Catherine's Passage, je kouzelná ulička v historickém centru Tallinnu. Plná řemeslných dílen a uměleckých děl, nabízí dokonalý zážitek z prostředí středověku. Navštivte tuto ulici a procházejte se mezi řemeslníky, kteří zde pracují. Ulice je krásně osvětlená i v noci, takže ji můžete navštívit i po západu slunce a užít si tak dokonalou atmosféru.

Kiek in de Kök
 

Kiek in de Kök

Kiek in de Kök je vynikající středověká dělostřelecká a opevněná věž, která se nachází na kopci Toompea v historické části města Tallinn. Postavena v pozdním 15. století, získala své jméno od vojáků, kteří díky věži mohli nahlížet do komínů okolních domů. Věž je spojena s komplexní sítí tunelů, které se proplétají různými bastiony Toompey. Dnes je věž domovem inspirativního muzea historie věnovaného životu v středověkém Tallinnu a různým válkám, které se v Estonsku odehrály mezi 13. a 18. stoletím.

Niguliste kirik
 

Niguliste kirik

Kostel svatého Mikuláše v Tallinnu (estonsky Niguliste kirik) je významnou historickou památkou v centru starého města Tallinnu. Kostel byl postaven ve 13. století jako církevní stavba řádu sv. Mikuláše. Kostel svatého Mikuláše je výrazný svou středověkou gotickou architekturou. Má vysokou věž a bohatě zdobené portály a okna, které jsou typické pro gotické kostely severní Evropy. V současnosti funguje část kostela jako muzeum umění, kde jsou vystaveny cenné umělecké předměty a artefakty spojené s historií a kulturou Tallinnu.

Toomkirik
 

Toomkirik

Katedrála Panny Marie v Tallinnu je jedním z nejstarších kostelů v Tallinnu, Estonsku. Nachází se na návrší Toompea a je nejvýznamnější luteránskou katedrálou v zemi. Katedrála byla založena dány v 13. století a je jedinou budovou na Toompea, která přežila požár v 17. století. Dnes je sídlem arcibiskupa tallinnského Estonské evangelické luteránské církve a předsedy nejvyššího synodu této církve. Katedrála Panny Marie je jedním z nejvýznamnějších historických památek Estonska a představuje důležitou část kulturního dědictví země.

Paks Margareeta
 

Fat Margaret

Fat Margaret, známá také jako Paks Margareeta, je historická věž a pevnost nacházející se v Tallinnu, hlavním městě Estonska. Tato věž je součástí městských hradeb a má bohatou historii, která sahá až do středověku. Fat Margaret byla postavena na počátku 16. století, konkrétně mezi lety 1511 a 1530, jako součást obranného systému Tallinnu. Věž měla chránit městský přístav a severní vstup do města. Svůj název údajně získala kvůli své mohutné konstrukci a tloušťce zdí. Dnes je Fat Margaret součástí Estonského námořního muzea (Eesti Meremuuseum). Muzeum nabízí rozsáhlou expozici zaměřenou na námořní historii a tradice Estonska. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé námořní artefakty, modely lodí a výstavy o historii námořní plavby.

Pikk jalg
 

Pikk jalg

"Pikk jalg" je estonský název pro ulici v historickém centru Tallinnu, která se nazývá Long Leg Street v angličtině. Tato ulice je jednou z mnoha malebných a historických uliček v starém městě Tallinnu, které jsou proslulé svou atmosférou, architekturou a historickými památkami. Ulice Pikk jalg má bohatou historii sahající až do středověku. V minulosti sloužila jako hlavní komunikační tepna v obchodním a administrativním centru Tallinnu, kde se konaly trhy a další obchodní aktivity. Ulice je obklopena restauracemi, kavárnami a galeriemi.

Tallinna linnamüür
 

Tallinna linnamüür

Tallinna linnamüür, neboli městské hradby Tallinnu, jsou jednou z nejlépe dochovaných městských obranných staveb v Evropě a významnou historickou památkou hlavního města Estonska. Hradby obklopují staré město Tallinnu a jsou důležitým svědectvím o středověké architektuře a historii města. Stavba městských hradeb začala ve 13. století, během doby, kdy byl Tallinn členem Hanzy, obchodní a obranné aliance středověkých měst. Hradby byly postupně rozšiřovány a zesilovány až do 16. století, aby poskytly co největší ochranu městu. Původně měly hradby délku kolem 2,4 kilometrů a obsahovaly 46 věží. Dnes se dochovalo přibližně 1,9 kilometru hradeb a 20 věží. Hradby jsou charakteristické svými silnými kamennými zdmi, věžemi různých tvarů a výšek, střílnami a branami. Kiek in de Kök: Jedna z nejznámějších věží, která sloužila jako dělostřelecká věž a dnes je v ní muzeum. Hermannova věž: Otevřená pro veřejnost, nabízí nádherné výhledy na město. Věže Nunna, Sauna a Kuldjala: Tyto věže jsou přístupné z Tornide väljak (Náměstí věží).Viru Gate: Jedna z nejlépe dochovaných bran, která je ikonickým vstupem do starého města. Tallinna linnamüür je zapsáns na seznamu světového dědictví UNESCO jako součást historického centra Tallinnu. Hradby jsou symbolem středověkého dědictví města a významným turistickým lákadlem.

Tornide väljak
 

Tornide väljak

Tornide väljak, neboli Náměstí věží, je malebný park nacházející se v historickém centru Tallinnu,. Toto náměstí získalo svůj název díky přítomnosti několika středověkých obranných věží, které jsou součástí městských hradeb. Tornide väljak byl dříve součástí obranného systému Tallinnu. Městské hradby a věže byly postaveny v 13. až 16. století, aby chránily město před útoky. Některé z věží, které můžete vidět na Tornide väljak, zahrnují věže Nunna, Sauna a Kuldjala. Dnes je Tornide väljak krásným a klidným parkem, který je oblíbeným místem pro odpočinek a procházky. Park je dobře udržovaný a nabízí příjemné prostředí s lavičkami, zelení a květinami.

Toompark
 

Toompark

Toompark je rozlehlý park nacházející se v Tallinnu, nabízí klidné a krásné prostředí pro odpočinek a procházky, a je oblíbeným místem jak pro místní obyvatele, tak pro turisty. Toompark se nachází na západním úpatí Toompea Hill, což je historická část Tallinnu. Park je situován v blízkosti starého města a je obklopen městskými hradbami, což mu dodává historický nádech. Toompark je jedním z větších parků v Tallinnu. Nabízí rozlehlé zelené plochy, stromy, květinové záhony a pěší stezky, což z něj činí ideální místo pro procházky, pikniky a relaxaci. Součástí parku je rybník Snelli (Snelli tiik), který je obklopený zelení a pěšími cestami. Rybník je domovem různých druhů ptáků a ryb, což přidává parku přírodní kouzlo.

tallinn-town-hall
 

Tallinnská radnice

Radnice v Tallinnu se nachází na náměstí Raekoja plats (Radniční náměstí) v historickém jádru Tallinnu. Toto náměstí je centrem starého města a významným turistickým a kulturním místem. Tallinnská radnice je jednou z nejstarších stále funkčních radnic v severní Evropě. Její stavba byla zahájena v 13. století a postupně se rozšiřovala a přestavovala v průběhu staletí. Radnice je výrazná svou středověkou architekturou, s charakteristickými štíhlými věžemi a červenými štíty. V průběhu let prošla několika stavebními úpravami, ale stále si zachovává svůj historický charakter. Tallinnská radnice slouží jako administrativní a politické centrum města Tallinnu. Kromě toho je také kulturním symbolem a místem pro konání různých kulturních akcí a slavností.

Bishop's Garden viewing platform
 

Bishop's Garden viewing platform

Bishop's Garden Viewing Platform je jedno z vyhlídkových míst v Tallinnu. Nabízí krásný výhled na staré město a okolní oblasti. Bishop's Garden Viewing Platform se nachází na kopci Toompea, hned vedle kostela svaté Panny Marie. Z vyhlídkové platformy se nabízí pohled na park. Vyhlídka je obklopena zelení a zahradami, což poskytuje klidné prostředí pro návštěvníky. Je to ideální místo pro odpočinek a rozjímání, daleko od rušnějších částí města.

Kino Sõprus
 

Kino Sõprus

Kino Sõprus je historické kino nacházející se v centru Tallinnu. Kino Sõprus bylo otevřeno v roce 1955 a je jedním z nejstarších kin v Estonsku. Během své historie prošlo různými fázemi a změnami, ale stále zůstává důležitým kulturním místem pro promítání filmů a prokulturní akce. Kino Sõprus nabízí širokou škálu filmů, včetně estonských a mezinárodních filmů, artových filmů, dokumentů a retrospektivních projekcí. Je známé také svými filmovými festivaly a speciálními událostmi, které přitahují filmové nadšence z celého světa. Kino má charakteristickou architekturu z období socialismu, což přidává k jeho historickému a kulturnímu významu. Interiér kina Sõprus má typický retro styl, který dodává zvláštní atmosféru a nostalgii.

Kaarli Church
 

Kaarli Church

Kostel Karla v Tallinnu je nejvýznamnější luterský kostel 19. století. Byl postaven v letech 1862-1870 podle plánů Otto Piusa Hippiuse. Nachází se na kopci Tõnismägi, kde stávala kaple již od 14. století. V roce 1670 nařídil švédský král Karel XI. výstavbu kostela pro estonské a finské obyvatelstvo Tallinnu. Kostel byl pojmenován po králi. V 19. století byla původní dřevěná stavba zničena a nahrazena současným kostelem.

Tallinna Linnamuuseumi hoone Vene tänaval.
 

Tallinn City Museum

Tallinn City Museum (Tallinna Linnamuuseum) je městské muzeum v Tallinnu, Estonsku. Muzeum bylo založeno v roce 1937 jako Historické muzeum města Tallinnu. Od roku 2015 spolupracuje muzeum s Google Inc. a v roce 2016 spolupráce vyústila v virtuální verzi muzea na platformě Google Arts & Culture. Muzeum se skládá ze sedmi různých lokalit, přičemž hlavní pobočka se nachází v obchodním domě z 14. století a mapuje vývoj města od jeho nejranějších dnů.

Stenbock House
 

Stenbock House

Stenbock House je významná neoklasicistní budova na kopci Toompea v Tallinnu. Je oficiálním sídlem estonské vlády. Historie budovy sahá až do 80. let 18. století, kdy ruská carská správa tehdejší gubernie Estonsko zahájila výstavbu nových administrativních budov. Původně byla budova určena jako soud. Dnes je zde sídlo vlády Estonska a budova je považována za jednu z nejvýznamnějších v zemi.

KGB Museum
 

KGB Museum

KGB Museum v Tallinnu nabízí jedinečný pohled do temné historie Sovětské éry. Nachází se v 23. patře hotelu Viru, který sloužil jako základna KGB pro sledování cizinců v Sovětském svazu. Muzeum nabízí interaktivní výstavy a předměty, které osvětlují tajemný svět špionáže. Návštěvníci se dozvědí o životě tajných agentů v 80. letech a o metodách výslechu používaných KGB. Interiéry muzea jsou navrženy v stylu 80. let, což nabízí autentický zážitek. Muzeum je rozděleno do několika sekcí a nabízí fascinující pohled na minulost.

kadriorg-art-museum-12
 

Kadriorg Art Museum

Kadriorg Art Museum v Tallinnu patří k nejinspirativnějším galeriím věnovaným západní i ruskému umění od 16. do 20. století. Nachází se v extravagantním Kadriorg Palace, který je považován za umělecké dílo samotné. Palác byl postaven jako dar ruského cara Petra Velikého jeho manželce Kateřině a navržen italským architektem Niccolo Michettim v barokním stylu. Dnes zde můžete vidět expozice zahraničního umění, zatímco estonská tvorba od 18. století je vystavována v blízkém Kumu.

Kadriorg Park
 

Kadriorg Park

Kadriorg Park v Tallinnu nabízí klidné útočiště v srdci města. Park obklopuje Kadriorgský palác, který byl postaven v roce 1725 pro manželku ruského cara Petra Velikého. Dnes se zde nachází Kadriorgské umělecké muzeum, jedna z nejprestižnějších galerií v Estonsku. Park samotný nabízí různé krajinářské styly z 18., 19. a 20. století, včetně rybníků, piknikových míst a klidných stezek. V parku se nacházejí také památníky významných estonských osobností. Nezapomeňte si vzít s sebou drobné na krmení holubů.

Kumu
 

Kumu

Kumu Art Museum je největší a nejmodernější galerií v Estonsku. Nachází se zde národní galerie země a centrum pro současnou uměleckou tvorbu. Samotná budova muzea navržená finským architektem Pekkou Vapaavuorim je považována za umělecké dílo samo o sobě. V muzeu je k vidění široká škála klasického a moderního umění od středověku až po současnost. Muzeum získalo cenu European Museum of the Year v roce 2008. V Kumu Art Museum se návštěvníci setkají s výstavami, které jsou tematicky i chronologicky uspořádány pro plynulý zážitek.

Renewed Tallinn Botanic Garden in Estonia
 

Tallinn Botanic Garden

Kloostri tee 6, 11913 Tallinn - Tak to je místo, kde si přijdou na své všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. Botanická zahrada v Tallinnu je největší v Estonsku a nabízí více než 8000 druhů rostlin. Zahrada je rozdělena na několik sekcí, včetně skleníků s tropickými rostlinami a zahrad s léčivými bylinami a jedovatými rostlinami. Procházejte se po krásných cestičkách a užívejte si úchvatné výhledy na krajinu. V létě jsou zde pořádány koncerty a pikniky, ideální pro rodiny s dětmi.

Stroomi Beach
 

Stroomi Beach

Stroomi Beach (Pelgurand) je oblíbeným místem pro odpočinek mezi Tallinčany. Pláž zůstává čistá a s jemným pískem přitahuje mnoho turistů. Tato mělká pláž se nachází v Pelguranna, oblasti oblíbené ruskou komunitou Tallinnu. V létě se zde otevírají kavárny, hraje se plážový volejbal a vody jsou hlídány (červen až srpen). Pláž se nachází 3 km na západ od Starého města (20 minut jízdy autobusem 40 z Viru Keskus nebo autobusem 3 z Mere puiestee na severovýchodní straně Starého města).

Pirita Convent Ruins
 

Pirita Convent Ruins

Ruiny kláštera Pirita, jsou pozůstatky bývalého kláštera birgitek nacházejícího se ve čtvrti Pirita v Tallinnu. Klášter byl založen na počátku 15. století a stal se jedním z největších náboženských komplexů v oblasti Baltského moře. Klášter byl založen skupinou obchodníků z Tallinnu v roce 1407 a byl zasvěcen svaté Brigitě. Fungoval jako dvojitý klášter, kde žily jak jeptišky, tak mniši, ale měli oddělené obytné prostory. Klášter byl zničen během Livonské války v roce 1577 ruskými vojsky. Ruiny byly z velké části ponechány nedotčené a slouží jako historický památník. Vstupné 2 eura. Moderní využití: Dnes je místo oblíbenou turistickou atrakcí a místem kulturních akcí. Nabízí vhled do středověkého mnišského života a architektury. Místo je také využíváno pro koncerty, festivaly a další kulturní akce, které využívají jeho atmosférického prostředí. Význam: Ruiny kláštera Pirita jsou důležitou součástí estonského kulturního a historického dědictví, odrážející středověkou minulost země a vliv katolické církve před protestantskou reformací. Návštěvníci Tallinnu často zahrnují ruiny kláštera Pirita do svého itineráře, aby prozkoumali bohatou historii a užili si malebné prostředí u řeky Pirita.

Lennusadam
 

Lennusadam

Lennusadam (neboli "Hydroplánový přístav") je námořní muzeum v Tallinnu. Muzeum je umístěno v historických hangárech pro hydroplány, které byly postaveny v letech 1916-1917. Hangáry byly původně součástí námořní základny carského Ruska. Po mnoha letech chátrání byly renovovány a otevřeny jako muzeum v roce 2012. Muzeum nabízí širokou škálu námořních exponátů, včetně historických lodí, ponorek a námořních letadel. Mezi nejvýznamnější exponáty patří estonská ponorka Lembit z 30. let 20. století, která je vystavena v plné velikosti.

Estonian Open Air Museum
 

Estonian Open Air Museum

Estonian Open Air Museum v Tallinnu je živým rekonstrukcí venkovského a rybářského vesničky z 18. století. Na ploše 72 hektarů se nachází 80 budov, včetně kostela, hostince, školy, mlýnů, hasičské stanice a dvanácti statků. Muzeum bylo založeno v roce 1957 a představuje 68 venkovských domů, které byly shromážděny ze severního, jižního a západního Estonska. Kromě statků jsou zde vystaveny i veřejné budovy, které představují přehled estonské venkovské architektury posledních dvou století.

Tallinn Zoo
 

Tallinn Zoo

Tallinn Zoo je nejnavštěvovanější zoo v Pobaltí a jediná v Estonsku. Byla založena v roce 1939 a momentálně zde žije 13 000 zvířat z 548 druhů. Tato úžasná oáza pro zvířata nabízí jednu z nejkomplexnějších sbírek divokého života v severní Evropě. Kromě venkovních a vnitřních expozic najdete také akvárium, ptáčí voliéry a různé tropické domy. Největšími atrakcemi jsou Alpinarium, kde můžete vidět druhy jako kozorožec, sněžný lev a divoká koza, a Hawk Mountain, kde najdete sovy, čápy, supy a orly.

TV Tower, Tallin, Estonia
 

Tallinn TV Tower

Tallinn TV Tower je vysoká komunikační věž s pozorovací plošinou na 21. patře. Stojí 6 km severovýchodně od centra Tallinnu a byla postavena pro zlepšení telekomunikačních služeb během letních olympijských her v Moskvě v roce 1980. S výškou 313 metrů je nejvyšší nebudovatelskou strukturou v Tallinnu. Pozorovací plošina výšce 170 metrů byla otevřena veřejnosti až do roku 2007, kdy byla uzavřena kvůli rekonstrukci.

Mapa

⭐ Vše (33)

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Tallinn s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz