Vilnius

Počasí Vilnius - všechny informace

Počasí v Vilniusu - plánujete cestu do Litvy? Přečtěte si, jaké počasí vás v hlavním městě očekává a nechte se připravit na všechny přírodní podmínky.

Počasí v Vilniusu

Pokud se chystáte navštívit Vilnius, hlavní město Litvy, je důležité, abyste byli připraveni na místní podnebí. Vilnius je známý svými mrazivými zimami a mírně vlhkými léty. V tomto článku se podíváme na průměrné teploty a srážky během jednotlivých měsíců v roce, abychom vám pomohli plánovat váš pobyt v tomto fascinujícím městě.

Kdy vyrazit do Vilniusu

Pokud plánujete cestu do Vilniusu, můžete si být jisti, že tamní počasí bude značně různorodé.

Nejteplejším obdobím v roce je červenec a srpen, kdy běžná teplota přes den dosahuje až 23 °C a průměrná teplota v nejteplejších dnech může být až 30 °C.

Na druhé straně, nejzimnějším měsícem je leden, kdy teplota přes den obvykle klesá na -1 °C a průměrná teplota v nejteplejších dnech může být 4 °C.

Množství srážek se mění po celý rok, a tak se můžete těšit na 39-80 mm, v závislosti na ročním období.

Celkově byste měli vyrazit do Vilniusu podle svých preferencí, zda preferujete teplo a slunce, anebo raději trochu chladnější podmínky.

Počasí v jednotlivých měsících

Máte letenky nebo plánujete cestu do Vilniusu? Máme pro tebe přehledně připravené všechny informace o počasí.

Počasí leden

V lednu je v Vilniusu obvykle velmi chladno. Běžná denní teplota se pohybuje kolem -1 °C, což znamená, že se budete muset oblékat do teplých vrstev, abyste si udrželi/a teplo. V nejteplejších dnech může být průměrná teplota až 4 °C, ale většinou tomu tak není. Běžná noční teplota v lednu dosahuje -5 °C, což znamená, že se budete muset pečlivě připravit na klidný a teplý spánek. Průměrná rychlost větru v lednu činí 30 km/h, takže to bude ještě více zvyšovat pocit studeného počasí. Srážky jsou v lednu obvykle vysoké a dosahují průměrně 46 mm. Pokud se chystáte do Vilniusu v lednu, připravte se na velmi chladné a vlhké počasí.

Počasí únor

Pokud cestujete do Vilniusu v únoru, mějte na paměti, že běžná teplota během dne se obvykle pohybuje kolem nuly stupňů Celsia, zatímco průměrná teplota v nejteplejších dnech je 5 °C. V noci by vám mohla čekat teplota okolo minus pěti stupňů Celsia. Větry v únoru jsou zpravidla poměrně silné, s průměrnou rychlostí 29 km/h. Se srážkami v průměru 39 mm byste se však pravděpodobně neměli potýkat. Ať už pečlivě připravíte své plánování cesty, pozornost k počasí a jeho vlivu na plánované aktivity by vám měla být na prvním místě.

Počasí březen

Pokud cestujete do Vilniusu v březnu, mějte na paměti, že průměrná teplota během dne je kolem 4 °C a v noci se snižuje na -2 °C. V nejteplejších dnech se může průměrná teplota vyšplhat až na 13°C. Mějte také na paměti, že průměrná rychlost větru v březnu dosahuje 26 km/h a srážky mohou dosáhnout až 43 mm. Zvažte vaše oblečení a obuv, aby vám bylo pohodlně v tomto počasí.

Počasí duben

Duben je měsíc, kdy jsou v Vilniusu běžné teploty přes den 12 °C a přes noc 3 °C. V některé dny se však mohou teploty vyšplhat až na 21 °C. Průměrná rychlost větru je 19 km/h a srážky v dubnu dosahují 46 mm. Pokud se chystáte do Vilniusu v dubnu, připravte si oblečení vhodné pro chladnější počasí, ale nezapomeňte ani na nějaký ten tenký kousek, protože se ve dnech s vyšší teplotou může stát, že se budete potit. Zároveň je vhodné sledovat předpověď počasí, abyste se dokázali připravit na náhlé změny.

Počasí květen

V květnu je období mírného počasí ve městě Vilnius. Průměrná teplota během dne dosahuje příjemných 18°C, ačkoli se v nejteplejších dnech mohou teploty vyšplhat až na 25°C. Během noci je chladněji, s průměrnou teplotou okolo 8°C. Průměrná rychlost větru činí 15 km/h a srážky dosahují množství 70 mm. Pokud si plánujete návštěvu města v květnu, doporučuje se připravit se na střídání teplejších a chladnějších dnů a mít s sebou deštník.

Počasí červen

V červnu jsou v Vilniusu běžné denní teploty 21 °C a noční teploty 11 °C. Průměrná teplota v nejteplejších dnech dosahuje 28 °C. Rychlost větru průměrně dosahuje 14 km/h a srážky v červnu dosahují hodnoty 80 mm. Pokud plánujete cestu do Vilniusu v červnu, očekávejte teplo a vlhkost a pravděpodobnost deště. Doporučujeme si s sebou přibalit vhodné oblečení a deštník.

Počasí červenec

V červenci je v městě Vilnius běžná teplota přes den 23 °C, což znamená příjemné a teplé počasí. Průměrná teplota v nejteplejších dnech dosahuje až 30 °C, takže se můžete těšit na slunečné a horké dny. Běžná teplota přes noc je 13 °C, což umožňuje pohodlný spánek i bez klimatizace. Průměrná rychlost větru v červenci se pohybuje kolem 13 km/h a srážky dosahují 79 mm. Při návštěvě Vilniusu v červenci si můžete užít slunečné a krásné dny s příjemnou teplotou.

Počasí srpen

Srpen je v Vilniusu poměrně příjemným měsícem, kdy se běžně vyskytují teploty kolem 23°C přes den a přibližně 12°C v noci. Nicméně v nejteplejších dnech mohou teploty dosáhnout až průměrných 30°C, což může být pro některé cestovatele příliš horké. Průměrná rychlost větru činí zhruba 13 km/h a průměrné srážky jsou kolem 70 mm. Doporučujeme vám připravit se na příjemné počasí vhodným oblečením a vybavením, protože procházení městem může být náročné při vysokých teplotách.

Počasí září

Pokud plánujete cestu do města Vilnius v září, můžete očekávat mírně chladnější počasí než v předchozích měsících. Běžná teplota přes den je 18 °C, ale v nejteplejších dnech se průměrná teplota může vyšplhat až na 25 °C. V noci se teploty snižují na 8 °C. Rychlost větru průměrně dosahuje 16 km/h a průměrné srážky jsou 54 mm. Proto doporučujeme vzít s sebou teplejší oblečení na chladné noci a deštník pro případné deště.

Počasí říjen

Pokud se chystáte cestovat do Vilniusu v říjnu, můžete očekávat středně chladné počasí. Běžná denní teplota se pohybuje kolem 12 °C, zatímco průměrná teplota v nejteplejších dnech je kolem 20 °C. Noci jsou chladné s průměrnou teplotou 4 °C. Průměrná rychlost větru se pohybuje kolem 19 km/h. V říjnu se očekávají srážky, které by měly dosahovat 47 mm. Doporučujeme si přibalit teplejší oblečení a nepodceňovat riziko deště.

Počasí listopad

Pokud plánujete cestu do Vilniusu v listopadu, musíte počítat s chladným počasím. Běžná teplota přes den dosahuje pouze 5°C a v noci klesá až na 0°C. V nejteplejších dnech může průměrná teplota dosáhnout až 12°C. Musíte také počítat s poměrně silným větrem, který v listopadu dosahuje rychlosti kolem 24 km/h. Proto nezapomeňte sbalit dostatek teplých oblečení. Srážky v listopadu přesahují 44 mm, proto je dobré mít s sebou deštník nebo pláštěnku. Navzdory neideálnímu počasí je Vilnius stále krásné město plné historických památek, které stojí za návštěvu. Můžete si také zpříjemnit svůj pobyt návštěvou muzeí nebo procházkou po místních parcích.

Počasí prosinec

V prosinci Vilnius obvykle přináší chladné počasí s průměrnou denní teplotou kolem 0 °C a noční teplotou klesající až na -4 °C. Nejteplejší dny v tomto měsíci mohou dosahovat průměrné teploty až 6 °C. Vzduch je v tomto období poměrně větrný, s průměrnou rychlostí větru kolem 28 km/h. Současně se očekává asi 47 mm srážek, které mohou ovlivnit vaše plány při návštěvě města. Doporučujeme si přinést vhodné oblečení a připravit se na chladné počasí s možností srážek.

Aktuální počasí

Pokud vás zajímá aktuální počasí ve Vilniusu v Litvě, jste na tom správném místě. Na grafu níže můžete vidět denní i noční teploty pro dnešek a několik následujících dní. Zajímá-li vás větší detail jako třeba východ nebo západ slunce, vlhkost, vítr, tlak, oblačnost nebo pravděpodobnost srážek, rozklikněte si obrázek.
Aktuální i dlouhodobou předpověď počasí najdete také na stránkách Accuweather nebo Weather.com. Aktuální počasí také najdete přímo na Googlu.

Graf teplot během roku

Pro lepší představu, jaké počasí v destinaci očekávat, nabízíme srovnání s grafem počasí pro Prahu.
Plánujete navštívit kouzelné město Vilnius v Litvě? Pak se vám určitě bude hodit ubytování za akční ceny!

Tabulka teplot během roku

Měsíc Průměrná maximální teplota Průměrná minimální teplota
Leden
-1 °C -5 °C
Únor
0 °C -5 °C
Březen
4 °C -2 °C
Duben
12 °C 3 °C
Květen
18 °C 8 °C
Červen
21 °C 11 °C
Červenec
23 °C 13 °C
Srpen
23 °C 12 °C
Září
18 °C 8 °C
Říjen
12 °C 4 °C
Listopad
5 °C 0 °C
Prosinec
0 °C -4 °C

FAQ

Jaké je nejlepší období pro návštěvu Vilniusu

Pokud plánujete návštěvu Vilniusu, nejlepší období je bezesporu květen a červenec, kdy běžná denní teplota dosahuje příjemných hodnot mezi 18 až 23 °C s průměrnou rychlostí větru kolem 15 km/h a srážkami okolo 70-80 mm. V zimních měsících, zejména v lednu a prosinci, může být chladno s běžnou denní teplotou kolem -1 až 0 °C a rychlostí větru okolo 28-30 km/h. Pokud preferujete mírnější teploty, můžete zvážit návštěvu v období března a září, kdy jsou teploty příjemné kolem 4-18 °C s průměrnou rychlostí větru 16-26 km/h a srážkami kolem 43-54 mm.

Jaké je počasí v Vilniusu během léta?

Pokud plánujete cestu do Vilniusu v letních měsících, můžete se těšit na teplejší počasí. V červenci a srpnu dosahují průměrné teploty maximálních hodnot kolem 23-23,5 °C během dne a 12-13 °C během noci. Průměrná rychlost větru v těchto měsících dosahuje 13-14 km/h a srážkové úhrny jsou celkově nižší, přibližně 70-79 mm. Vilnius v létě nabízí ideální podmínky k příjemnému pobytu s přáteli a rodinou.

Jaké je počasí v Vilniusu během zimy?

Během zimy v Vilniusu jsou průměrné denní teploty v lednu -1 °C a v únoru 0 °C. V noci se očekávají teploty až -5 °C v obou měsících. Průměrná rychlost větru je 30 km/h v lednu a 29 km/h v únoru. Celkové srážky jsou v lednu 46 mm a v únoru 39 mm. Nicméně v polovině března teploty stoupají na průměrné denní teploty kolem 4 °C s nižšími nočními teplotami okolo -2 °C.

Jaké jsou průměrné teploty v nejteplejších dnech v létě v Vilniusu?

V červenci a srpnu jsou průměrné teploty v nejteplejších dnech kolem 30 °C.

Jaké jsou srážky v květnu v Vilniusu?

V květnu je v Vilniusu průměrně 70 mm srážek, což je nejvyšší úroveň srážek ze všech měsíců.

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz