Vilnius

Průvodce Vilnius

Co vidět v Vilniusu. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Vilnius

Hlavní město Litvy, které se nachází v geografickém centru Evropy nabízí spoustu památek a právem patří na seznam UNESCO. Nenechte si ujít výhled na toto kouzelné město z hradního vrchu –  symbolu Vilniusu –  červené Gediminasovy věže s vlající litevskou trikolorou. Další památky ve Viniusu jsou Brána Aušros, Zelený most či Univerzita.

LitvaLitva
📜 Historie
🏺 Museum
🏛️ Architektura
👀 Památky

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)

~ 1 000 Kč / dvoulůžko

Cena ubytování (low-cost)

~ 450 Kč / lůžko

Co vidět v Vilniusu

Gates of Dawn
 

Gates of Dawn

Brána úsvitu, nebo také Ostrá brána, je jednou z nejvýznamnějších historických, kulturních a náboženských památek Vilniusu v Litvě. Je to významné místo katolické poutě v Litvě. V kapli nad branou se nachází významný obraz Panny Marie, známý jako Madona brány úsvitu, který je uctíván jak katolickou, tak pravoslavnou a uniatou (řeckokatolickou) vírou. Tento 16. století městský vstup je významným orientačním bodem a turistickou atrakcí Vilniusu.

Gediminasův hrad
 

Gediminasův hrad

Gediminův hrad v centru Vilniusu je jednou z nejvýznamnějších historických památek Litvy. Hrad byl postaven v 15. století a sloužil jako královské sídlo a obranná pevnost. Jeho nejvýraznější částí je Gediminova věž, která je symbolem města. Věž nabízí nádherný výhled na Vilnius a okolní krajinu. Dnes je věž přístupná pro turisty a v jejím interiéru je umístěno muzeum s archeologickými nálezy z okolí.

Museum of Occupations and Freedom Fights
 

Museum of Occupations and Freedom Fights

Muzeum okupace a bojů za svobodu v Vilniusu je nezapomenutelným zážitkem pro všechny, kteří se zajímají o historii. Nachází se v bývalé budově KGB a je zaměřené zejména na sběr a vystavování dokumentů souvisejících s padesátiletou okupací Litvy Sovětským svazem, antikomunistickými litevskými partyzány a oběťmi zatýkání, deportací a poprav, které se během tohoto období udály. Určitě stojí za to navštívit a lépe pochopit historické události této země.

Hora tří křížů
 

Hora tří křížů

Hill of Three Crosses, též známý jako Trijų kryžių kalnas, je významným památníkem ve Vilniusu. Na vrcholu kopce, původně známého jako Plešatý kopec, se nachází tři kříže, symbol města a důležitou část jeho panoramatu. Podle legendy zde bylo popraveno sedm františkánských mnichů. Dřevěné kříže na tomto místě stojí od začátku 17. století. V roce 1916 byl vytvořen betonový památník, který byl však v roce 1950 zničen sovětskými úřady. V roce 1989 byl postaven nový památník, který je dnes oblíbeným místem pro turisty i místní obyvatele.

Kostel svaté Anny
 

Kostel svaté Anny

Kostel svaté Anny ve Vilniusu je významnou památkou litovské gotiky. Jeho neobvyklá architektura kombinuje prvky flamboyantního a cihlového gotického stylu. Kostel se nachází v historické části města na pravém břehu řeky Vilnia a je součástí komplexu budov kostela a kláštera bernardinů. Díky svému významu a unikátnímu vzhledu byl zahrnut na seznam světového dědictví UNESCO. Interiér kostela zdobí klenby z cihel a celkově působí velmi působivě.

Valdovų rūmai
 

Palace of the Grand Dukes of Lithuania

Valdovų rūmai v Vilniusu jsou palácem, který byl původně postaven v 15. století pro vládce Velkého litevského knížectví a budoucí krále Polska. Palác, který se nachází v dolním hradě Vilniusu, se v průběhu let vyvíjel a prosperoval v průběhu 16. a poloviny 17. století. Po čtyři staletí byl palác politickým, administrativním a kulturním centrem Polsko-litevského společenství. Dnes v paláci sídlí muzeum, které nabízí různé umělecké, archeologické a historické výstavy.

Vilnius - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 897 km
Nejbližší letiště VNO
5 km od centra
Přímý let
~ 1h 24min
Litva Litva
Časový posun proti ČR
+1h
Obsluhující letiště
VNO
Vilnius
VilniusGates of DawnGediminasův hradMuseum of Occupations and Freedom FightsHora tří křížůKostel svaté AnnyValdovų rūmaiVilnius CathedralNational Museum of LithuaniaBernardine GardenVilniuská televizní věžKostel svatého Jana Křtitele a svatého Jana EvangelistyKostel svatých Petra a Pavla

Počasí jaro

Březen
Max: 4 °C
Min: -2 °C
Duben
Max: 12 °C
Min: 3 °C
Květen
Max: 18 °C
Min: 8 °C

Počasí léto

Červen
Max: 21 °C
Min: 11 °C
Červenec
Max: 23 °C
Min: 13 °C
Srpen
Max: 23 °C
Min: 12 °C

Počasí podzim

Září
Max: 18 °C
Min: 8 °C
Říjen
Max: 12 °C
Min: 4 °C
Listopad
Max: 5 °C
Min: 0 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 0 °C
Min: -4 °C
Leden
Max: -1 °C
Min: -5 °C
Únor
Max: 0 °C
Min: -5 °C
Proč navštívit?
📜 Historie
🏺 Museum
🏛️ Architektura
👀 Památky

Letiště obsluhující Vilnius

Letiště poblíž Vilniusu

Vše, co budeš potřebovat na cestu.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

Katánie
✈️ Zpátečka
👌 1 437 Kč
Malta - zátoka
✨ Víkendovka
🔥 1 140 Kč

Zimní víkendy na Maltě

Malta
Před 10 hodinami
Kodan - Nyhavn
✈️ Zpátečka
💣 1 860 Kč
Pisa
✨ Víkendovka
🚀 958 Kč
Hurghada
🌴 Dovolená
😎 9 965 Kč
výhled na Barcelonu z parku Guell
lisabon
milan
🤘 Multi-city
😍 2 425 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz