dublin - ulice v centru města

30 míst, co musíš vidět v Dublinu

Tipy na nejlepších 30 míst, které musíš určitě navštívit v Dublinu.

30 míst, co musíš vidět v Dublinu

St Patrick's Cathedral
 

St Patrick's Cathedral

St Patrick's Cathedral je největší katedrálou v Irsku. Katedrála svatého Patrika byla postavena před více než 800 lety. Je to místo posledního odpočinku jednoho z nejslavnějších irských mužů, Jonathana Swifta, autora Gulliverových cest.

Temple Bar
 

Temple Bar

Temple Bar je jednou z nejznámějších hospod v Dublinu. Je známý svou polohou, ale také proto, že nabízí více než 450 různých druhů vzácných whisky (největší sbírka Irska). Tuto červenou budovu nemůžete minout, vypadá typicky irsky a každý pátek a sobotu zde hraje živá irská hudba.

Trinity College
 

Trinity College

Nejvýznamnější irská univerzita byla založena v roce 1592. Nachází se v centru Dublinu a její ohromující kampus stojí za návštěvu. Trinity College je také uznávána jako špičkové mezinárodní centrum pro výzkum v oblasti nanotechnologií, imunologie a inženýrství.

Dublin Castle
 

Dublin Castle

Dublinský hrad, byl postaven na počátku třináctého století na místě vikingské osady. Po staletí sloužil jako sídlo anglické a později britské správy v Irsku. V roce 1922, po nezávislosti Irska, byl Dublinský hrad předán irské vládě. Nyní je hlavním vládním komplexem a klíčovou turistickou atrakcí.

Jameson Destillery
 

Jameson Destillery

Jameson Distillery Bow St. je původní místo, kde byla destilována irská whisky Jameson až do roku 1971. Palírna byla založen v roce 1780 Johnem Jamesonem. Vydejte se na prohlídku palírny a ochutnejte pravou irskou whisky.

Ha'penny Bridge
 

Ha'penny Bridge

Ha'penny Bridge je jeden z oficiálních symbolů Dublinu. Původně byl pojmenován jako Liffey Bridge, protože se ale až do roku 1919 na mostu platil poplatek půl penny za přechod, zlidověl název Ha'penny Bridge. Most spojuje čtvrt Temple Bar s protilehlým břehem řeky.

Guinness Storehouse
 

Guinness Storehouse

V pivovaru St. James' Gate se začal vyrábět Guinness v roce 1759. Prohlídka po pivovaru Vám přiblíží historii, výrobu černého piva s nasládlou pěnou a na konci prohlídky si můžete vychutnat Guinesse na střeše pivovaru s výhledem na Dublin.

Trinity College Library
 

Trinity College Library

Jedná se o nejstarší irskou univerzitu, která je součástí nejprestižnější školy v Irsku. Návštěvníky nejvíce láká Stará knihovna (Old Library) a Book of Kells. Ve staré knihovně se nachází 200 tisíc historických knih a nejstarší harfa v Irsku. V klenotnici si lze prohlédnout slavnou Book of Kells - latinský překlad Nového zákona, který ručně sepsali a ilustrovali mniši v průběhu 9. století.

St Stephen's Green Park
 

St Stephen's Green Park

Městský park se nachází v srdci Dublinu a rozkládá na ploše přibližně 22 akrů. Poblíž najdeme některé z nejznámějších dublinských ulic, včetně Grafton Street a Merrion Street. Park je pojmenován podle St. Stephen's Green, kostelu, který se na místě nacházel až do jeho zbourání v roce 1660. Park byl otevřen pro veřejnost v roce 1880 a od té doby je oblíbeným cílem jak místních obyvatel, tak turistů. St. Stephen's Green Park je krásný a klidný prostor s jezerem, četnými pěšími stezkami a mnoha stromy a keři. Park je domovem široké škály rostlinného a živočišného života, včetně několika druhů ptáků a kachen.

Kilmainham Gaol
 

Kilmainham Gaol

Kilmainham Gaol je věznice, která byla postavena v roce 1796 a sloužila jako vězení pro politické vězně až do svého uzavření v roce 1924. Věznice hrála důležitou roli v irské historii, neboť zde byli vězněni a popraveni mnozí irští vůdci během bojů za nezávislost. Dnes je Kilmainham Gaol populární turistickou atrakcí a muzeem. Návštěvníci si mohou prohlédnout vězeňské cely, mučící zařízení a dozvědět se o historii Irského povstání z roku 1916.

Phoenix Park
 

Phoenix Park

Phoenix Park v Dublinu je největší městský park v Evropě s rozlohou 707 hektarů. Tento park má dlouhou historii a byl původně loveckým revírem. Dnes je zde možné vidět stádo divokých jelenů, kteří zde žijí již od 17. století. Park nabízí mnoho atrakcí, jako například návštěvu zoo, Ashtown Castle, nebo procházky krásnou přírodou. Irská vláda se snaží získat pro park status světového dědictví UNESCO.

The Little Museum of Dublin
 

The Little Museum of Dublin

Malé muzeum Dublinu je muzeum místní historie nacházející se na St. Stephens Green v Dublinu, Irsku. Muzeum se nachází v georgiánském domě vlastněném městem Dublin. Expozice muzea se skládá z artefaktů pocházejících z Dublinu datujících se mezi lety 1900 až 2000. Většina předmětů byla darována muzeu místními obyvateli a ukazuje život v Dublinu během 20. století. Muzeum pořádá i prohlídky a speciální programy pro děti.

Dublin Zoo
 

Dublin Zoo

Dublinská zoo, nacházející se v Phoenix Parku, je největší zoo v Irsku a jednou z nejstarších na světě. Zoo se neustále modernizuje a přizpůsobuje tak, aby zvířata měla co nejlepší podmínky. V poslední době byla 28 hektarová zoo přeměněna na nádherné zahrady s jezírky a oblastmi, které připomínají přirozené prostředí zvířat. Zoo je domovem více než 400 zvířat, z nichž mnoho je vzácných nebo ohrožených. Zoo se také věnuje ochraně, vzdělávání a chovným programům, aby zajistila, že zvířata budou existovat i pro další generace.

Knihovna Chestera Beattyho
 

Knihovna Chestera Beattyho

Knihovna Chestera Beattyho v Dublinu je muzeum a knihovna založená v roce 1950, která uchovává sbírky těžařského magnáta Sira Alfreda Chestera Beattyho. Toto světově proslulé muzeum obsahuje více než 20 000 rukopisů, vzácných knih, miniatur, keramických tabulek, kostýmů a dalších uměleckých, historických a estetických předmětů. Návštěvníci mohou navštívit dvě galerie, "Svaté tradice" a "Umění knih", které ukazují rukopisy, miniatury, tisky, kresby, vzácné knihy a některé dekorativní umění z perských, islámských, východoasijských a západních sbírek. Vstup do knihovny je zdarma, ale je navrženo darovat € 5.

Dublinia
 

Dublinia

Dublinia je historické muzeum a turistická atrakce v Dublinu, která se zaměřuje na vikingskou a středověkou historii města. Nachází se v části katedrály Christ Church, známé jako Synod hall. Herci zde hrají role Vikingů a středověkých Dubliňanů (v plném kostýmu) a podporují návštěvníky, aby se zapojili. Výstava byla otevřena v roce 1993 a byla přestavěna v roce 2010 za 2 miliony eur. Muzeum přitahuje více než 125 000 návštěvníků ročně.

Iveagh Gardens
 

Iveagh Gardens

Iveagh Gardens v Dublinu jsou téměř zcela obklopeny budovami, což je činí méně viditelnými a trochu obtížnými k nalezení, na rozdíl od jiných zelených ploch v Dublinu. Tento skrytý klenot obsahuje rustikální jeskyni, kaskádu, fontánu, bludiště a rosarium. Vstup do zahrady je z Clonmel Street, vedle National Concert Hall.

National Museum of Ireland - Archaeology
 

National Museum of Ireland - Archaeology

Národní muzeum archeologie v Dublinu, založené v roce 1877, je nejvýznamnějším muzeem v zemi. Naleznete zde více než 2 miliony artefaktů, které pokrývají období od doby kamenné až po pozdní středověk. Mezi nejvýznamnější exponáty patří slavný Ardaghský kalich a Tara brož z 8. a 12. století, stejně jako mnoho mumií z doby železné, zachovaných v rašelinových bažinách. Expozice Or-Ireland's Gold představuje nádherné šperky a dekorativní předměty z bronzu a železa, vytvořené keltskými řemeslníky.

Christ Church Cathedral
 

Christ Church Cathedral

Christ Church Cathedral je katedrála anglikánské církve v Dublinu, Irsko. Katedrála byla založena v 11. století a je jednou z nejstarších staveb v Dublinu. Je to také jedna z nejvýznamnějších historických památek v Irsku. Christ Church Cathedral byla postavena na místě původního křesťanského kostela, který zde byl postaven již v roce 1038. Katedrála se nachází v historické části Dublinu a má bohatou historii, včetně slavných návštěv a korunovací irských králů.

National Leprechaun Museum
 

National Leprechaun Museum

Národní muzeum Leprikónů v Dublinu je prvním muzeem svého druhu na světě. Muzeum se nachází na ulici Jervis a je věnováno irskému folklóru a mytologii, které jsou představovány prostřednictvím ústní tradice vyprávění příběhů. Muzeum je určeno především pro děti, ale i dospělí si zde mohou užít optické iluze, příběhy a informace o leprikónech.

EPIC The Irish Emigration Museum
 

EPIC The Irish Emigration Museum

EPIC The Irish Emigration Museum je moderní interaktivní muzeum v Dublinu, Irsko, které se zaměřuje na historii irské emigrace a vliv, který irští emigranti měli na celém světě. Muzeum se nachází v historické budově Custom House Quay v centru Dublinu a nabízí více než 20 interaktivních výstav, které umožňují návštěvníkům objevit příběhy irských emigrantů a jejich vliv na světovou historii

National Botanic Gardens
 

National Botanic Gardens

Národní botanická zahrada v Dublinu je oázou zeleně a barev jen 3 km od centra města. Její rozloha zahrnuje přírodní a formální zahrady, arboretum, viktoriánskou zahradu a palmový skleník. Zahrada byla založena již v roce 1800 a dnes slouží k vzdělávání, rekreaci a odpočinku. Zdejší sbírka obsahuje téměř tři čtvrtě milionu rostlinných vzorků z různých koutů světa. Vstup do zahrady je zdarma.

Molly Malone
 

Molly Malone

Socha Molly Malone, přezdívaná "Tart with the Cart" byla odhalena v roce 1988 na Grafton Street a stala se symbolem města. Píseň "Molly Malone" se stala neoficiální hymnou Dublina a připomíná příběh manželky rybáře prodávající ryby a mořské plody v ulicích Dublinu. V roce 2014 byla socha přemístěna na Suffolk Street, aby uvolnila místo pro výstavbu tramvajové trati.

The Garden of Remembrance in Dublin, a memorial garden dedicated to the memory of "all those who gave their lives in the cause of Irish Freedom"
 

Garden Of Remembrance

Zahrada památníku Garden of Remembrance v Dublinu je věnována památce těm, kteří položili své životy ve jménu irské svobody. Nachází se na severním konci O'Connell Street. Zahrada byla otevřena v roce 1966 u příležitosti padesátého výročí Velikonočního povstání.

Merrion Square, sculpture of a pregnant woman, by Danny Osborne
 

Merrion Square Park

Merrion Square v Dublinu je nejprestižnějšímnáměstím v georgiánském stylu. Jeho udržované trávníky a květinové záhony jsou obklopeny nádhernými georgiánskými domy s pestrými dveřmi. Na čtvrté straně je náměstí ohraničeno Národní galerií a Leinster House. V rohu náměstí je barevná socha Oscara Wildea. Všechny původní domy z 18. století na Merrion Square se dochovaly dodnes.

Famine Memorial
 

Famine Memorial

Památník Hladomoru v Dublinu připomíná jedno z nejtemnějších období irské historie. Bronzové sochy životní velikosti od Rowana Gillespieho zachycují vyčerpané obyvatelstvo, které se stalo obětí Velkého hladomoru v 19. století. Památník stojí na Customs House Quays a je tichou připomínkou více než milionu obětí této tragické události.

Casino at Marino, Dublin
 

Casino at Marino

Casino at Marino je malý letní dům na severu Dublinu. Tento 18. století neo-klasicistní dům je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Navrhl jej skotský architekt William Chambers pro Jamese Caulfeilda, 1. hraběte z Charlemontu. Interiér domu skrývá 16 nádherně zdobených místností včetně knihovny, salónu a kuchyně. Návštěvníci si mohou prohlédnout Casino pouze s průvodcem.

Irish Whiskey Museum
 

Irish Whiskey Museum

Irish Whiskey Museum v Dublinu je prvním muzeem irské whisky na světě. Interaktivní výstavy vás provedou historií whisky a na konci si můžete vychutnat ochutnávku té nejlepší. Dozvíte se také, proč Irsko nazývá whisky "uisce beatha" (voda života). Prohlídky se konají každou půlhodinu od 10:30 do 17:30 a umožňují vám ochutnat alespoň tři různé druhy whisky.

The National Wax Museum Plus
 

The National Wax Museum Plus

The National Wax Museum Plus je muzeum vosku v centru Dublinu. Toto muzeum nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat nejen historické postavy, ale také mnoho slavných osobností, jako jsou hollywoodské celebrity, sportovci, hudebníci, politici, superhrdinové a další. Muzeum má více než 100 voskových figurín, včetně figurín irských hrdinů, jako je James Joyce a Oscar Wilde.

Grafton Street, Dublin
 

Grafton Street

Grafton Street je jedna z nejslavnějších a nejrušnějších ulic v centru Dublinu, což ji činí atraktivním místem pro návštěvu. Tato ulice, která se táhne od tradičního obchodního centra Stephen's Green na jihu až k náměstí College Green na severu, je známá pro své obchody, restaurace, pouliční umělce a živou atmosféru. Hudebníci, zpěváci a další pouliční umělci často vytvářejí příjemnou atmosféru pro pěší návštěvníky. Tato ulice je obzvláště populární během vánočních nákupů, kdy je krásně zdobená a zahrnuje vánoční trhy.

Mapa

Objednejte si prohlídky a výlety v destinaci Dublin s GetYourGuide

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz