Tirana

Tirana průvodce

Co vidět v Tiraně. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Tirana

Tirana, hlavní město Albánie, je unikátní destinace plná života a barev. Prozkoumejte fascinující historii Albánie v Národním historickém muzeu a obdivujte impozantní architekturu mešity Et'hem Bej. Nenechte si ujít návštěvu překrásného náměstí Skanderbeg s mohutnou sochou albánského hrdiny. Relaxujte v parku Rinia a vychutnejte si tradiční albánskou kávu v jedné z místních kaváren. Tirana je skvělým výchozím bodem pro objevování albánských hor, pláží a starobylých měst.

Evropa
AlbánieAlbánie
👀 Památky
🏛️ Architektura
🏺 Museum
🌊 Moře
🍸 Noční život
☕ Kavárny

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)
~ 800 Kč / dvoulůžko
Cena ubytování (low-cost)
~ 360 Kč / lůžko

Co vidět v Tiraně

Adults and children climbing up the side of the Pyramid building that housed the former Enver Hoxha Museum, Tirana, Albania, Eastern Europe
 

Pyramid of Tirana

Pyramida v Tiraně je kontroverzní budova, která byla postavena na počest albánského komunistického vůdce Envera Hoxhy. Původně sloužila jako muzeum, ale po pádu komunismu se stala konferenčním centrem a později i nočním klubem. Dnes je budova pokrytá graffiti a její mramorové stěny pomalu chátrají. Navzdory svému temnému dědictví se pyramida stala symbolem města Tirany a mnoho lidí se snaží zabránit její demolici. V současné době se plánuje přeměna budovy na IT centrum pro mládež.

This picture was taken for the project "Tirana, let's get up!", implemented during the Balkans let's get up! Spring School in 2013.
 

Kalaja e Tiranës

Kalaja e Tiranës, známá také jako pevnost Justiniána, je historický hrad v Tiraně v Albánii. Pocházející z byzantské éry, hrál tento hrad významnou roli ve vývoji města jako hlavního křižovatky východo-západních a severo-jižních tras. Pevnost byla v průběhu staletí několikrát rekonstruována a rozšiřována, což je patrné na směsici architektonických stylů, které lze v komplexu pozorovat. Některé části mají charakteristické prvky byzantské architektury, zatímco jiné ukazují vlivy osmanského či moderního designu.

Sheshi Skënderbej
 

Sheshi Skënderbej

Náměstí Skanderbeg (Sheshi Skënderbej) je centrální náměstí v albánské metropoli Tiraně. Jde o jedno z nejdůležitějších a nejnavštěvovanějších veřejných prostor v zemi. Náměstí bylo pojmenováno po albánském národním hrdinovi Gjergj Kastrioti Skanderbegovi, který ve středověku vedl albánský odpor proti Osmanské říši. Náměstí dominuje jezdecká socha Skanderbega, a kolem něj se rozprostírá řada významných budov a institucí. Mezi ně patří například Národní historické muzeum, opera a balet, různé ministerstva a vládní budovy, stejně jako několik hotelů, obchodů a kaváren.

Et'hem Bej Mosque
 

Et'hem Bej Mosque

Edhem Beyova mešita je historická mešita v Tiraně, Albánii. Nachází se v centru města na Skanderbegově náměstí, jen kousek od sochy Skanderbega. Tato nejstarší dochovaná stavba ve městě byla postavena v letech 1789 až 1823. Mešita byla uzavřena během období Hodžova režimu, ale jako jediná náboženská stavba svého druhu přežila násilnou ateizaci. Po pádu socialismu byla opět otevřena pro návštěvníky a slouží svému účelu. Fresky na fasádě a v portiku zobrazují motivy stromů, vodopádů a mostů, což je v islámském umění velmi neobvyklé.

National Historical Museum (Albania)
 

Národní historické muzeum

Národní historické muzeum v Tiranské budově komunistické éry je největším muzeem svého druhu v Albánii. Nachází se v centru Tirany a slouží k výstavě historických exponátů albánských dějin. Budova muzea je symbolem komunistické minulosti země a zdobí ji ohromná mozaika Josifa Droboniku s třinácti stylizovanými Albánci. Muzeum zahrnuje několik pavilonů, včetně Pavilion of Antiquity, Middle Ages, Renaissance, Independence, Iconography, National Liberation Antifascist War, Communist Terror a Mother Teresa.

Sheshi Nënë Tereza
 

Sheshi Nënë Tereza

Sheshi Nënë Tereza je druhým největším náměstím v albánské metropoli Tirana. Nese jméno albánské římskokatolické misionářky a nositelky Nobelovy ceny za mír Matky Terezy. Náměstí bylo postaveno v letech 1939 až 1941 italským architektem Gherardem Bosiem během italské okupace Albánie v racionálním stylu. Na náměstí se nachází významné budovy, jako jsou například univerzity, archeologické muzeum a Centrum albánských studií. Na střed náměstí byla po pádu komunismu v Albánii umístěna fontána a na východní straně náměstí byla postavena socha Matky Terezy.

Tirana - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 1058 km
Nejbližší letiště TIA
12 km od centra
Přímý let
~ 1h 36min
Albánie Albánie
Časový posun proti ČR
Stejný jako v ČR
Obsluhující letiště
TIA
Tirana
TiranaAdults and children climbing up the side of the Pyramid building that housed the former Enver Hoxha Museum, Tirana, Albania, Eastern EuropeThis picture was taken for the project "Tirana, let's get up!", implemented during the Balkans let's get up! Spring School in 2013.Sheshi SkënderbejEt'hem Bej MosqueNational Historical Museum (Albania)Sheshi Nënë TerezaKapllan PashësPomník SkanderbegaUra e TabakëveHodinová věžAlbania, Tirane, Tirana. National Art Gallery exterior facade with advertising for photography exhibition.Parku Rinia - Youth Park - Taiwan Park

Počasí jaro

Březen
Max: 15 °C
Min: 5 °C
Duben
Max: 19 °C
Min: 8 °C
Květen
Max: 24 °C
Min: 12 °C

Počasí léto

Červen
Max: 28 °C
Min: 15 °C
Červenec
Max: 31 °C
Min: 17 °C
Srpen
Max: 31 °C
Min: 17 °C

Počasí podzim

Září
Max: 26 °C
Min: 14 °C
Říjen
Max: 22 °C
Min: 11 °C
Listopad
Max: 16 °C
Min: 6 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 12 °C
Min: 3 °C
Leden
Max: 11 °C
Min: 2 °C
Únor
Max: 12 °C
Min: 2 °C
Proč navštívit?
👀 Památky
🏛️ Architektura
🏺 Museum
🌊 Moře
🍸 Noční život
☕ Kavárny

Letiště obsluhující Tirany

Letiště poblíž Tirany

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

pula
✈️ Zpátečka
😎 802 Kč

Letní letenky na Istrii

Chorvatsko
Před 5 hodinami
antalya-turecko
🌴 Dovolená
🚀 5 464 Kč
Paříž
✈️ Zpátečka
😍 787 Kč
Bergamo
✨ Víkendovka
🤩 1 204 Kč
heraklion
🌴 Dovolená
😍 8 490 Kč
Neapol
✈️ Zpátečka
👌 1 025 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz