nejkrásnější místo v Toskánsku

Toskánsko

Jak se dostat do Toskánska? Zajímavá místa v Toskánsku a co v Toskánsku vidět.

O Toskánsku

Toskánsko je známý kraj ve střední Itálii. Region je proslulý nádhernými scenériemi s olivovými hájemi, cyprišemi a nekonečně dlouhými vinicemi. Dále tu najdeme také hory (Apuánské Alpy), moře (Ligurské a Tyrhénské) a pláže (Cala del Gesso, La Feniglia), ostrovy (Elba, Pianosa, Giglio a další) a také termální lázně (Saturnia). Toskánsko je tak ideální pro různorodou dovolenou.

Hlavním městem Toskánska je Florencie. V Toskánsku najdeme největší sbírku renesančního umění a jednu z nejznámějších staveb - Šikmou věž v Pise. Lisuje se zde olivový olej a peštuje víno.

Jak se do Toskánska dostat?

Pokud plánujete cestu do Toskánska, je třeba zvážit plusy a mínusy jednotlivých doprav. Do Toskánska můžete jet autem nebo letět letadlem. 

Letecky do Toskánska

Nejpohodlnější a nejlevnější je pak cesta letadlem. Z Prahy se nyní létá pouze do Pisy, letět ale můžete i z okolních letišť a to z Vídně, Wroclavi a nebo Krakowa. Ceny letenek do Toskánska se mimo sezónu pohybují kolem 800 Kč, v sezóně pak kolem 1 500 - 3 000 Kč za zpáteční letenku. Letět můžete také do Bologni, odkud se vydáte do Toskánska vlakem. Další možnotí může být let do Říma a následně přejezd do Toskánska vlakem či autobusem. Spojení naleznete na stránkách italského dopravce Trenitalia.

Pokud poletíte letadlem, budete si muset na místě půjčit automobil, který činí v rozpočtu relativně velký díl. Autopůjčovny v Toskánsku si účtují za půjčení auta na den cca 1 200 Kč. 

Autem do Toskánska

Pokud pojedete do Toskánska autem, z Prahy najedete přes 1 000 km a to na trase Praha – Mnichov – Innsbruck – Verona – Bologna – Florencie. Výhodou je, že budete mít vlastní auto k dispozici, nicméně budete po cestě platit mýtné a budete muset mít dálniční známku Rakouska. Cenu mýtného v Itálii si můžete předem spočítat přes web autostrade.it

Mapa Toskánska

Mapa toskánska s jednotlivými částmi a zajímavými místy

Co vidět v Toskánsku

Podívejte se na nejkrásnější místa v Toskánsku, která při návštěvě tohoto regionu rozhodně nevynechat. Dále se podívejte na průvodce, co vidět v Toskánsku.

Nejlepší místa v Toskánsku

Val d´Orcia

Asi nejznámější místo v Toskánsku, které svojí krásou učarovalo i známé malíře. Olivové háje, vinice, aleje cipřišů a starověká městečka. Malebnou krajinu občas naruší vesnice, např. Pienza, Radicofani či Montalcino. Val d’Orcia je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Val di Orcia v Toskánsku

Florencie

Rozhodně byste neměli vynechat hlavní město Toskánska. Florencie je kolébkou renesančního umění a centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Najdete zde Gallerii Uffizi, která má ve své sbírce nejvíce renesančních děl na světě.

florencie v Toskánsku

Lucca

Nádherné toskánské město Lucca se rozkládá přímo pod Apuánskými Alpami. Kromě městských hradeb, které jsou 4 km dlouhé tu najdeme i cihlovou věž Torre Guinigi, která je symbolem Luccy či baziliku San Frediano.

lucca-toskansko

Sienna

Toskánská Siena je především známá díky historickému centru a zajímavému náměstí. Dále zde najdeme nejstarší banku na světě a věhlasná univerzitu pro cizince. Konají se tu také 2x ročně závody koní, známé pod názvem Palio di Siena, kde soupeří městské čtvrti Toskánska. 

Siena-toskansko

San Gimignano

San Gimignano je středověké městečko, kterému se přezdívá „Manhattan středověku“.  Dříve bylo město na obchodní stezce do Říma a proto vzkvétalo.  Kamenných věží tu v tuto dobu bylo 72. Věže představovali rodové bohatství a moc. Dochovalo se jich pouze 15. Nejvyšší z nich – Torre Grossa – se tyčí do výšky 54 metrů. Cetrum města je zapsáno na seznamu UNESCO.

San Gimignano v Toskánsku

Chianti

Region Chianti je proslulý výrobou červeného italského vína. Vyrábí se tu už od 13. století, je typická jeho sytě červená barva a příjemné ovocné aroma. Vinobraní se tu koná tradičně během září. 

vinice v Toskánsku

Pisa

Pisa pro některé z vás bude příletové město, nicméně pohled na šikmou věž na náměstí Zázraků určitě nevynechejte. Dále v Pise najdeme středověký hřbitov nebo museum Museo dell´Opera del Duomo.

Šikmá věž v Pise

Jezero Massaciuccoli

Největší toskánské jezero je jezero Massaciuccoli. U jezera se konají různé akce, např. každoroční Puccini Festival. V jezeře se můžete v letních měsících zchladit a užít si k tomu ještě kulturní zážitek. Nejkrásnější výhled na jezero je z antické vily, Roman Villa.

jezero v Toskánsku

Apuánské Alpy

Apuánské Alpy najdeme severně nad Pisou. V těchto Alpách se dříve těžil bílý mramor (pracoval s ním i Michelangelo), vyrazit tak můžete na prohlídku do dolů či za přírodou. Nejvyšší hora Apuánských Alp je Monte Pisanino (1947 m).

apuanske alpy v toskansku

Pláže a moře v Toskánsku

 Do Toskánska se můžete vydat i na koupací dovolenou. Najdete tu dlouhé písečné pláže a pozvolný vstup do moře, ideální pro cestování s dětmi. 

Marina di Pisa

Poklidné přímořské letovisko Marina di Pisa se nachází kousek od Pisy. Najdete tu oblázkové a písečné pláže s pozvolným přístupem do moře. Jsou tu pizzerie, zmrzlinárny a bary. Vydat se odsud můžete i na Korsiku či Elbu.

Moře v Toskánsku, pláž Marina di Pisa

Viareggio

Město Viareggio najdete kousek od Pisy a Luccy a jedná se o plážové letivisko s dlouhými písečnými plážemi, bary a restauracemi.  

Pláže v Toskánsku

Scarlino

V okolí města Scarlino najdete spoustu pláží, vybrat si tak můžete tu svou. Kilometry dlouhé, piniemi obklopené písečné pláže sahají od Puntone di Scarlino (6 km) až k přímorskému středisku Follonica.

Moře v Toskánsku

Ostrov Giglio

Na jednodenní výlet si můžete vyjet trajektem i na ostrov Giglio, v provincii Grosseto, který má průzračně čistou vodu a je vhodný pro potápění. Vystoupat můžete i na nejvyšší vrchol – Poggio dell Pagana, ze kterého budete mít nádherný výhled.

Ostrov Giglio v Toskánsku s plážemi a průzračným mořem

Další pláže v Toskánsku

  • Pláž Cavoli
  • Marina di Pietrasanta
  • Pláž Cavoli
  • Pláž Gesso
  • Pláž Sansone

Termály v Toskánsku

V Toskánsku najdeme i horké prameny, proto si rozhodně nenechte ujít koupaná v termálech. Nejznámější toskánské termály jsou Saturnia, ve skalních bazénech je 37 stupňů Celsia. Další termály Petriolo najdete 20 km od Sieny a vstup je do těchto termálů zdarma. Termály San Filippo jsou pak obohaceny o hořčík, vápník a síru a jsou vhodné při léčbě onemocnění. Chianciano Terme jsou pak turisticky hojně navštěvované a vyhledávané při léčbě jaterních onemocnění.

Termály v Toskánsku
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz