Pafos

Pafos průvodce

Co vidět v Pafosu. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Pafos

Kypr je krásný ostrov s mnoha nádhernými plážemi (např. pláž Nissi) a pohořím Troodos, kde leží nejvyšší hora Kypru – Olympos. Mezi památky na Kypru, které stojí za návštěvu, patří hrady (např. Limassolský hrad ze 13. století), kláštery a vinice. V bývalém hlavním městě Paphos najdete také proslulé Královské hrobky – komplex katakomb z helenistického období.

KyprKypr
☕ Kavárny
🏞️ Národní parky
⛱️ Písečné pláže
🌊 Moře

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)
~ 1 100 Kč / dvoulůžko
Cena ubytování (low-cost)
~ 450 Kč / lůžko

Co vidět v Pafosu

Tombs of the Kings
 

Tombs of the Kings

Hrobky králů jsou rozsáhlou nekropolí ležící asi dva kilometry severně od přístavu Paphos na Kypru. Tyto podzemní hrobky, mnohé z nich pocházejí z 4. století př. n. l., jsou vytesané z pevné skály a pravděpodobně sloužily jako pohřebiště aristokratů a vysokých úředníků do 3. století n. l. Některé hrobky mají dórské sloupy a freskové stěny. V roce 1980 byly hrobky králů spolu s Paphosem a Kouklií zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

House of Dionysus
 

House of Dionysus

Dům Dionýsa v Pafosu je památkou z doby římského impéria, která je známá svými barevnými mozaikami. Tento dům kdysi patřil významnému aristokratovi a měl více než 40 místností, včetně pokojů, kuchyní a lázní. Bohužel se do dnešních dnů dochovaly pouze podlahové mozaiky, kterých je více než 550 metrů čtverečních. Nejkrásnější mozaika "Triumf Dionýsa" zobrazuje boha vína v kočáru a jeho družinu. Během vykopávek byly nalezeny i další předměty z období římského impéria.

Paphos Castle (Fort of Paphos)
 

Paphos Castle (Fort of Paphos)

Hrad Paphos se nachází na západním konci přístavu a původně sloužil jako byzantská pevnost chránící přístav. Dnes zde návštěvníci mohou vidět západní frankovskou věž s benátskými přístavbami, které byly obnoveny Osmanskou říší v roce 1592. Nad vstupem do hradu se nachází bílá mramorová deska, která se odkazuje na jeho rekonstrukci v roce 1592 tureckým guvernérem Kypru Ahmetem Pašou. Hrad je významnou historickou památkou města Paphos.

Archaeological Park in Paphos, Cyprus.
 

Paphos Archaeological Park

Archeologický park Paphos se nachází na jihozápadě Kypru a zahrnuje nejvýznamnější část antického řecko-římského města. Park je stále pod výzkumem a jeho památky sahají od pravěku až po středověk. Mezi nejvýznamnější objevy patří čtyři rozsáhlé a zdobné římské vily: Dům Dionýsa, Dům Aiona, Dům Théseův a Dům Orfea, všechny s krásně dochovanými mozaikovými podlahami. Kromě toho byly objeveny agora, asklipieion, bazilika, odeion a Hellenisticko-římské divadlo a nekropole známá jako "Hrobky králů". Park je od roku 1980 zapsán na seznamu UNESCO pro své vynikající antické památky.

Avakas Gorge
 

Avakas Gorge

Avakas Gorge je ideálním místem pro milovníky přírody, kteří touží po malebné túře. I když jsou výhledy velkolepé a scenérie je výjimečná, je třeba upozornit, že túra je poměrně náročná a dlouhá. Musíte projít proudem a skály mohou být velmi kluzké. Tuto úchvatnou soutěsku můžete najít v okrese Paphos na Kypru a nabízí vám zážitek, který nezapomenete.

Monastery of Agios Neophytos near Tala village, Cyprus.
 

St. Neophytos Monastery

Klášter sv. Neofyta se nachází 15 km západně od Pafosu a patří k nejznámějším klášterům na Kypru. Byl založen mnichem Neofytem ve 12. století. Dnes je zde muzeum s Engleistrou (místností v přírodní jeskyni s malou kaplí) a samotným klášterem. Klášter se nachází v oblasti obce Tala, 1 km severně od vesnice. Agios Neofytos leží 4 km západně od Tremithousy a přes strmé údolí od hory Tsiárta.

Pafos - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 2242 km
Nejbližší letiště PFO
7 km od centra
Přímý let
~ 3h 5min
Kypr Kypr
Časový posun proti ČR
+1h
Obsluhující letiště
PFO
Pafos
PafosTombs of the KingsHouse of DionysusPaphos Castle (Fort of Paphos)Archaeological Park in Paphos, Cyprus.Avakas GorgeMonastery of Agios Neophytos near Tala village, Cyprus.St Paul's PillarCyprus, Akamas PeninsulaGialia MonasteryPaphos Aphrodite WaterparkPaphos CastleArchaeological Site of Nea Paphos

Počasí jaro

Březen
Max: 19 °C
Min: 10 °C
Duben
Max: 23 °C
Min: 12 °C
Květen
Max: 28 °C
Min: 16 °C

Počasí léto

Červen
Max: 32 °C
Min: 19 °C
Červenec
Max: 34 °C
Min: 21 °C
Srpen
Max: 34 °C
Min: 22 °C

Počasí podzim

Září
Max: 32 °C
Min: 20 °C
Říjen
Max: 27 °C
Min: 18 °C
Listopad
Max: 22 °C
Min: 14 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 17 °C
Min: 11 °C
Leden
Max: 16 °C
Min: 9 °C
Únor
Max: 16 °C
Min: 8 °C
Proč navštívit?
☕ Kavárny
🏞️ Národní parky
⛱️ Písečné pláže
🌊 Moře

Letiště obsluhující Pafos

Letiště poblíž Pafosu

Vše, co budeš potřebovat na cestu.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

Paříž
✈️ Zpátečka
🎉 1 142 Kč
Bari - pobřeží
✈️ Zpátečka
💣 1 175 Kč
Colombo - A crumbling colonial-era building is wedged between more modern structures at this intersection in Pettah, one of the oldest districts in Colombo and…
✈️ Zpátečka
👌 19 990 Kč
mombasa, Kena
🌴 Dovolená
👌 17 490 Kč
Faro
✈️ Zpátečka
🔥 2 045 Kč
Sevilla
malaga
✈️ Zpátečka
👌 2 495 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz