Sofie - výhled

Průvodce Sofií

Co vidět v Sofii. Okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Sofie

Hlavní město Bulharska má spoustu historických památek. Mezi nejvýznamnější patří katedrála sv. Alexandra Něvského, Prezidentský palác, Bojanský kostel a mešita Banja Banši. Nesmíme zapomenout ani na kostel sv. Sofie, podle kterého získalo město svůj název. Mimo historických budov zde naleznete spoustu kaváren a městských parků.

Evropa
BulharskoBulharsko
👀 Památky
📜 Historie
🏛️ Architektura
🏺 Museum

Stručně

Cena ubytování (hotel ***)
~ 850 Kč / dvoulůžko
Cena ubytování (low-cost)
~ 430 Kč / lůžko

Co vidět v Sofii

Katedrála svatého Alexandra Něvského
 

Katedrála svatého Alexandra Něvského

Katedrála svatého Alexandra Něvského, postavená na konci 19. století jako symbol přátelství mezi Bulharskem a Ruskem, je významným pravoslavným chrámem v Sofii. Její architektura v neobyzantském stylu s vysokou centrální kopulí, zlatými mozaikami a věžemi zdůrazňuje význam pravoslavné víry a kulturních vazeb mezi oběma zeměmi. Nachází se v centru města, poblíž dalších významných památek, jako je Národní divadlo Ivan Vazov a Národní historické muzeum. Katedrála slouží jako důležité náboženské centrum a je místem pravidelných bohoslužeb, ceremonií a kulturních událostí, přitahujících mnoho návštěvníků a turistů z celého světa. Je symbolem náboženského, kulturního a historického dědictví Bulharska a jednou z nejznámějších památek ve městě.

Národní divadlo Ivana Vazova
 

Národní divadlo Ivana Vazova

Národní divadlo Ivana Vazova je nejstarší a nejprestižnější divadelní instituce v Bulharsku. Nachází se v hlavním městě Sofii a bylo pojmenováno po slavném bulharském spisovateli a básníkovi Ivanu Vazovovi, který je často označován jako "patriarcha bulharské literatury". Divadlo bylo založeno v roce 1904 a od té doby je centrem bulharského divadelního umění a kultury. Budova divadla je významným architektonickým skvostem a je považována za jeden z hlavních symbolů Sofie. Byla navržena rakouskými architekty Ferdinandem Fellnerem a Hermannem Helmerem, kteří navrhli řadu divadel po celé Evropě. Stavba divadla byla dokončena v roce 1907 v novorenesančním stylu, který byl v té době velmi populární. Divadlo bylo poškozeno během bombardování Sofie ve druhé světové válce, ale následně bylo obnoveno a znovu otevřeno v roce 1952. Před budovou divadla se nachází krásný park s fontánami a sochami, který je populárním místem setkávání obyvatel a návštěvníků města.

Sofijská synagóga
 

Sofijská synagóga

Sofijská synagóga je největší synagogou v jihovýchodní Evropě a jednou ze dvou fungujících v Bulharsku. Byla postavena pro potřeby hlavního města Sofie a převážně sefardské židovské komunity podle projektu rakouského architekta Friedricha Grünangera. Oficiálně byla otevřena 9. září 1909 za přítomnosti bulharského cara Ferdinanda I. Přípravy na výstavbu synagogy začaly v roce 1903 a samotná výstavba byla zahájena 13. listopadu 1905.

Orthodoxní chrám Sedmi Svatých
 

Orthodoxní chrám Sedmi Svatých

Orthodoxní chrám Sedmi Svatých (v bulharštině: Храм "Свети Седмочисленици") je pravoslavný chrám, který je věnován Sedmi svatým nebo Sedmi apoštolům, kteří byli byzantskými misionáři v prvním tisíciletí a kteří jsou známí pro svou roli v šíření křesťanství mezi Slovany. Mezi těmito sedmi svatými jsou Cyril a Metoděj, nejvýznamnější ze skupiny, kteří jsou uznáváni pro svou misijní činnost a vytvoření hlaholice, což je písmo, které bylo předchůdcem cyrilice. Chrám Sedmi Svatých byl postaven v roce 1902 a je důležitým náboženským a kulturním místem v Sofii. Je to také příklad bulharské národní architektury z období po osvobození Bulharska od osmanské nadvlády.

Bojanský kostel
 

Bojanský kostel

Kostel Bojana je středověkým bulharským pravoslavným kostelem, který se nachází na okraji Sofie. Východní křídlo bylo postaveno na konci 10. a počátku 11. století, zatímco centrální křídlo bylo přidáno v 13. století za druhého bulharského impéria. Kostel byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO v roce 1979. Na stěnách kostela je zobrazeno celkem 89 scén s 240 lidskými obrazy. Kostel Bojana je jedním z nejlépe zachovalých středověkých staveb.

Amfiteátr Serdica
 

Amfiteátr Serdica

Amfiteátr Serdica je historická archeologická lokalita v centru Sofie. Amfiteátr Serdica pochází z římské éry a byl postaven v 3. až 4. století našeho letopočtu. Sloužil jako místo pro veřejné zábavní akce a gladiátorské hry v antickém městě Serdica, které se nacházelo na území dnešní Sofie. Amfiteátr byl vybudován jako oválná aréna s řadami kamenných sedadel pro diváky. Byl postaven z kamene a cihel a měl kapacitu asi 25 000 diváků. Amfiteátr Serdica se nachází pod moderními budovami v centru Sofie. Jeho existence byla objevena při archeologických vykopávkách a je nyní přístupná veřejnosti jako turistická atrakce. Připomíná období římské nadvlády v této oblasti a ukazuje na bohatou historii města Sofie.

Sofie - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 1066 km
Nejbližší letiště SOF
7 km od centra
Přímý let
~ 1h 37min
Bulharsko Bulharsko
Časový posun proti ČR
+1h
Obsluhující letiště
SOF
Sofie - výhled
Sofie - výhledKatedrála svatého Alexandra NěvskéhoNárodní divadlo Ivana Vazova Sofijská synagógaOrthodoxní chrám Sedmi SvatýchBojanský kostelAmfiteátr SerdicaMešita Banja BašiChrám svatého JiříThe basilica of Hagia Sofia. It is the church that gave the name to Sofia, the capital of Bulgaria. Basilica of Hagia Sophia, SofiaKatedrála svaté NeděleChrám svatého Mikuláše DivotvůrceBudova Bulharského parlamentu

Počasí jaro

Březen
Max: 11 °C
Min: 1 °C
Duben
Max: 16 °C
Min: 6 °C
Květen
Max: 21 °C
Min: 10 °C

Počasí léto

Červen
Max: 24 °C
Min: 13 °C
Červenec
Max: 27 °C
Min: 15 °C
Srpen
Max: 27 °C
Min: 15 °C

Počasí podzim

Září
Max: 23 °C
Min: 11 °C
Říjen
Max: 18 °C
Min: 7 °C
Listopad
Max: 13 °C
Min: 3 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 7 °C
Min: -1 °C
Leden
Max: 5 °C
Min: -2 °C
Únor
Max: 6 °C
Min: -2 °C
Proč navštívit?
👀 Památky
📜 Historie
🏛️ Architektura
🏺 Museum

Letiště obsluhující Sofii

Letiště poblíž Sofie

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

Varna
🌴 Dovolená
🎉 4 990 Kč
benatky
✈️ Zpátečka
👍 1 159 Kč
Banja Luka
✈️ Zpátečka
👌 860 Kč
Ibiza
✈️ Zpátečka
🔥 1 880 Kč

Srpnové letenky na Ibizu

Španělsko
Před 40 hodinami
hurghada
🌴 Dovolená
👍 12 490 Kč
londyn
Edinburgh- výhled
🤘 Multi-city
🔥 2 343 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz