Banja Luka

Banja Luka průvodce

Co vidět, okolní letiště, ubytování a akční letenky.

Banja Luka

Banja Luka, druhé největší město v Bosně a Hercegovině, je známé svou krásnou přírodou a bohatou historií. V srdci města najdete nádherný Kastel, pevnost ze 16. století, promenády podél řeky Vrbas pak poskytují úchvatné scenérie pro procházky a rafting. Navštivte také nedaleký klášter Trapisti a kostel sv. Bonaventury, a nezapomeňte ochutnat místní speciality v tradičních restauracích.

Bosna a HercegovinaBosna a Hercegovina

Co vidět

Katedrála Krista Spasitele
 

Katedrála Krista Spasitele

Katedrála Krista Spasitele v Banja Luce je impozantní stavbou srbsko-byzantského stylu. Její zlaté kupole jsou doplněny neskutečně vysokou samostatně stojící zvonicí. Interiér je zdobený nádherným vyřezávaným ikonostasem a obrovským centrálním lustrem, v jehož záři se třpytí obraz Krista z hlavní kupole. Katedrála byla původně vysvěcena v roce 1939, ale byla poškozena nacistickými bombami a zničena ustašovským režimem. Současná stavba je věrnou rekonstrukcí, dokončenou v roce 2004.

Kastel Fortress
 

Kastel Fortress

Kastel Fortress v Banja Luce je středověký hrad, který byl renovován a dnes slouží jako kulturní centrum. Nachází se na břehu řeky a nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Hrad byl postaven v 16. století, ale na tomto místě stojí opevnění již od neolitu a římských dob. V jedné z kamenných kasáren je dnes umístěna umělecká galerie a v hradbách se nachází atmosférická restaurace.

Aquana
 

Aquana

Aquana v Banja Luce je moderní komplex s vodními atrakcemi, který nabízí skvělou zábavu pro celou rodinu. Kromě bazénů a tobogánů zde najdete také sauny a wellness centrum pro relaxaci. Aquana je ideálním místem pro strávení celého dne plného zábavy a odpočinku. Navíc se nachází v blízkosti centra města, takže je snadno dostupná pro všechny návštěvníky.

Ferhadija mosque
 

Ferhadija mosque

Ferhadija mešita je jednou z nejvýznamnějších památek v Banja Luce. Tato malá, ale nádherná mešita byla postavena v roce 1579 na příkaz osmanského velitele Ferhat-paši Sokoloviće. V roce 1993 byla zničena. V roce 2001 byla zahájena pečlivá rekonstrukce, která byla dokončena v roce 2016. Nyní můžete zhlédnout živé geometrické fresky v kupoli a nechat se provést po celém areálu.

Museum of the Republika Srpska
 

Museum of the Republika Srpska

Muzeum Republiky Srbska v Banja Luce nabízí prohlídku místní historie, od archeologických artefaktů až po grafickou expozici hrůz koncentračních táborů Ustaše z druhé světové války, která je jedním z hlavních závěrečných bodů. Expozice končí utrpením bosenských Srbů během druhé světové války.

Kostel sv. Bonaventury
 

Kostel sv. Bonaventury

Kostel sv. Bonaventury v Banja Luce je nejvýznamnější katolickou katedrálou v Bosně a Hercegovině. Tento monumentální kostel byl postaven v pozdně gotickém stylu a je zasvěcen svatému Bonaventurovi. Interiér katedrály zdobí mnoho uměleckých děl, včetně vitráží, soch a fresek. Katedrála je důležitým duchovním a kulturním centrem města a je otevřena pro návštěvníky po celý rok.

Banja Luka - stručný přehled

Vzdálenost od Prahy 625 km
Nejbližší letiště BNX
20 km od centra
Přímý let
~ 1h 4min
Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
Časový posun proti ČR
Stejný jako v ČR
Obsluhující letiště
BNX
Banja Luka
Banja LukaKatedrála Krista Spasitele Kastel FortressAquanaFerhadija mosqueMuseum of the Republika SrpskaKostel sv. BonaventuryMladen Stojanovic ParkRekreativna Zona BanjalukePI Museum of Republic of SrpskaPetar Kocic ParkKrupa WaterfallsEthno Village - Museum Ljubačke Doline

Počasí jaro

Březen
Max: 13 °C
Min: 3 °C
Duben
Max: 18 °C
Min: 8 °C
Květen
Max: 22 °C
Min: 12 °C

Počasí léto

Červen
Max: 25 °C
Min: 15 °C
Červenec
Max: 28 °C
Min: 17 °C
Srpen
Max: 28 °C
Min: 17 °C

Počasí podzim

Září
Max: 24 °C
Min: 13 °C
Říjen
Max: 19 °C
Min: 9 °C
Listopad
Max: 13 °C
Min: 5 °C

Počasí zima

Prosinec
Max: 8 °C
Min: 1 °C
Leden
Max: 7 °C
Min: 0 °C
Únor
Max: 8 °C
Min: 0 °C

Letiště obsluhující město

Letiště poblíž

Vše, co budeš potřebovat na cestu.

Hlídač akčních letenek

Hlídač akčních letenek

Přihlášením vyjadřuješ souhlas s podmínkami zpracování osobních údajů. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

Nová aplikace na akční letenky

Nově můžete odebírat naše akční letenky zdarma také přes naší novou aplikaci. Obletsvet.cz - aplikace na akční letenky

Poslední tipy na akční letenky

Paříž
✈️ Zpátečka
🎉 1 142 Kč
Bari - pobřeží
✈️ Zpátečka
💣 1 175 Kč
Colombo - A crumbling colonial-era building is wedged between more modern structures at this intersection in Pettah, one of the oldest districts in Colombo and…
✈️ Zpátečka
👌 19 990 Kč
mombasa, Kena
🌴 Dovolená
👌 17 490 Kč
Faro
✈️ Zpátečka
🔥 2 045 Kč
Sevilla
malaga
✈️ Zpátečka
👌 2 495 Kč
Další akční letenky
Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz