londyn
Průvodce městem

Londýn

Londýn je světová metropole, ležící na řece Temži. Londýn je multikulturním městem a také nejnavštěvovanějším hlavním městěm Evropy. Památky Londýna jsou Big Ben, Buckingham palace, Piccadilly Circus, Tower Bridge, Hyde park a Trafalgar square a mnoho dalšího. Mezi jednotlivými památkami využijete místní metro.

Edinburgh- výhled
Průvodce městem

Edinburgh

Hlavní město Skotska je díky historickému centru a dominantnímu hradu kouzelné město se skvělou atmosférou. Edinburgh je taktéž sídlem skotského parlamentu a skotské vlády. Od roku 1995 je na seznamu UNESCO. Po příletu do Edinburghu využijte spoje číslo 100 a 35, které Vás zavezou z letiště přímo do centra. Projděte se po Royal Mile, vyjděte na Artur´s Seat a ochutnejte místní whisky.

Glasgow
Průvodce městem

Glasgow

Glasgow je největší skotské město, kde se mísí historická architektura s moderní atmosférou. Navštivte slavné Kelvingrove Art Gallery and Museum, impozantní katedrálu sv. Mungo či magické botanické zahrady. Pro milovníky vědy doporučujeme Glagsow Science Centre a pro fanoušky fotbalu stadiony Celtic Park i Ibrox Stadium. Procházka nábřežím řeky Clyde vás zavede k dalším zajímavostem a určitě nevynechejte nákupy na legendární ulici Buchanan Street.

Manchester
Průvodce městem

Manchester

Manchester je centrem umění, obchodu, fotbalu a průmyslu. Fotbaloví nadšenci by si určitě neměli nechat ujít prohlídku známého Old Trafford či Etihad Stadium. Projděte se čtvrťí Castlefield, která je plná vodních kanálů, navštivte Manchesterskou katedrálu, zdejší muzeum vědy a techniky a největší park v Evropě – Heaton Park. Manchester Vás okouzlí svou rozmanitostí, krásnými panoramaty, architekturou a svou multikulturností. V Manchesteru je stále co objevovat.

Aberdeen - Aberdeen Central Library and St Marks Church
Průvodce městem

Aberdeen

Aberdeen se pyšní přívlastkem 'Granite City', díky svým kamenným budovám, které lemovají tuto skotskou metropoli. Prozkoumejte krásné historické centrum s překrásným Marischal College a návštěvu neopomeňte i u King's College na University of Aberdeen. Při procházce Merchant Quarter můžete navštívit místní obchody a bary. Milovníci přírody mohou relaxovat v Duthie Parku či vyrazit strmější pěší trasou po pobřeží. Aberdeen je také skvělým výchozím bodem pro návštěvu hradů a whisky destilérií ve Skotské vysočině.

pohled na řeku v Newcastle
Průvodce městem

Newcastle

Pokud toužíte poznat netradiční místa, určitě si nenechte ujít Newcastle upon Tyne, které je jedno z nádherných a přesto zatím turisticky neprozkoumaným městěm severní Anglie. Dříve bylo město součástí mocného anglosaského království Northumbria. Mezi památky patří místní hrad v centru města, most Tyne brigde, katedrála svatého Nikolase a Victoria Tunnel.

Bristol - most
Průvodce městem

Bristol

Bristol leží u mořského zálivu Mouth of the Severn a jeho dominantou je most Clifton Suspension Bridge. Dále v Bristolu naleznete různá muzea a zoologickou zahradu. Výlet si můžete udělat do blízkých Bath či na zámek Blaise či hrad Caldicot.

Leeds
Průvodce městem

Leeds

Leeds je město na severu Anglie a centrum metropolitního distriktu City of Leeds, který je součástí hrabství West Yorkshire. Městem protéká řeka Aire. Leeds patří mezi nejzelenější evropská města, najdete tu spoustu parků. Největší je Roundhay park s rybníky a kavárnami, dále pak Hall park s japonskými zahradami. Ve městě jsou dvě univerzity, je tu proto velká koncentrace studentů. Nezapomeňte navštívit Kirkgate market – jde o největší tradiční britský trh v Evropě.

Norwich - This is a photo of listed building number
Průvodce městem

Norwich

Norwich je malebné anglické město, které se může pochlubit bohatou historií a řadou kulturních památek. Prozkoumejte jeho středověké uličky, kde najdete katedrálu, hrad a tradiční roubené domy. Nevynechejte také návštěvu malebných zahrad a parků či univerzitního kampusu University of East Anglia. Navštivte tradiční trh na přilehlém náměstí, který nabízí místní produkty a gastronomické speciality. Vězte, že Norwich vám přinese nezapomenutelný zážitek z anglického venkova.

pohled na liverpool
Průvodce městem

Liverpool

Liverpoolse nachází v severozápadní části Anglie a je šestým největším městem v Anglii a hlavním kulturním centrem v zemi. Město Liverpool je nejen proslulé místo vzniku legendární kapely Beatles. Najdete zde historické centrum, gigantický přístav a několik muzeí. Fanoušci fotbalu si také přijdou na své.

Belfast
Průvodce městem

Belfast

Belfast, hlavní město Severního Irska, je plný šarmu a historie. Prozkoumejte impozantní radnici Belfast City Hall nebo Titanic Belfast s fascinujícím příběhem luxusního zaoceánského parníku. Nenechte si ujít překrásný Botanický park a hrad Belfast Castle. Projeďte se podél velkolepých maleb Peace Wall, které odráží dramatickou minulost města. Nezapomeňte ochutnat místní whisky v tradiční irské hospůdce a nasát atmosféru Belfastu.

Birmingham - Originally built as an institutional church attached to Carr's Lane Congregational Church in 1908. It was used as a theatre and church hall until…
Průvodce městem

Birmingham

Birmingham je druhé největší město Velké Británie a nabízí řadu kulturních a historických atrakcí. Prohlédněte si impozantní Radnici, navštivte unikátní Bullring nakupovací centrum a vychutnejte si místní gastronomii v Balti Triangle. Nepřehlédněte též prestižní galerii a muzeum Birmingham Museum & Art Gallery. Podnikněte výlet do přírodního parku Lickey Hills nebo se vydejte na večerní zábavu v čtvrti Brindleyplace s mnoha bary a restauracemi.

Cambridge - Taken by the user, from the top of the multistory car park at en:Addenbrooke's Hospital.
Průvodce městem

Cambridge

Cambridge je historické univerzitní město ležící v anglickém hrabství Cambridgeshire. Proslulé Cambridge University a jeho kolejemi, je třetí nejstarší univerzitou na světě. Nezapomeňte navštívit slavnou King's College Chapel, impozantní stavbu gotické architektury. Přímo v centru města se můžete projít po malebných uličkách nebo si pronajmout loďku a projet se po řece Cam. Na nábřeží můžete navštívit také tradiční anglické hospody a ochutnat místní gastronomii.

Nottingham - Exterior, Council House, Nottingham
Průvodce městem

Nottingham

Nottingham je starobylé a živé anglické město s bohatou historií a kulturou. Proslavilo se legendami o Robinu Hoodovi a jeho družině, kteří bojovali proti nespravedlnosti zdejších panství. Město je známé svými mnoha muzei, galeriemi a historickými památkami. Navštivte majestátní hrad Nottingham, procházejte se malebnými uličkami Lace Market nebo se zaposlouchejte do hudby ve slavném klubu Rock City. Nezapomeňte navštívit nedaleký Sherwoodský les a zážitkový park kde můžete prožít dobrodružství na vlastní kůži.

Dundee - The old steeple and the new overgate A very pleasant open area in the city centre.
Průvodce městem

Dundee

Dundee je malebné město ve Skotsku, které se nachází na severovýchodním pobřeží řeky Tay. Dundee láká na bohatou historii, krásné výhledy a výjimečnou atmosféru. Navštivte slavnou loď RRS Discovery, kde se dozvíte o polárních expedicích. Pokračujte za kulturou do V&A Dundee, prvního designového muzea ve Skotsku. Procházejte se malebným přístavem a nenechte si ujít mcmanusovy galerie s historickou sbírkou. Dundee nabízí jedinečný mix historie, moderního designu a nádherné přírody.

Cardiff
Průvodce městem

Cardiff

Cardiff je hlavní a největší město Walesu, které se může pochlubit bohatou historií a kulturou. Navštivte Cardiff Castle, opevnění z římských dob, které bylo později přeměněno na nádherný gotický palác. Zavítejte do Bute Parku, rozlehlé zelené plochy, ideální pro odpočinek a piknik. Pro nákupy se vydejte do středověkých arkád, které město proslavily. Nezapomeňte navštívit také Wales Millennium Centre, ikonickou budovu, ve které se konají kulturní akce, či dok pro Cardiff Bay, kde ochutnáte tradiční waleskou kuchyni.

Southampton - Tudor House Museum, Southampton, Hampshire, England
Průvodce městem

Southampton

Southampton je jedním z největších přístavních měst Velké Británie, ležící na jižním pobřeží Anglie. Toto historické město nabízí nejen bohatou námořní historii, ale i mnoho zajímavých památek. Patrně nejznámější je muzeum SeaCity, kde se dozvíte vše o katastrofě Titanicu, který se zde právě nalodil na svou osudovou plavbu. Stojí za návštěvu také středověké hradby, které obklopují Staré Město, a katedrála sv. Marie. Pro milovníky přírody je ideální místem pro vycházku park Southampton Common.

Exeter - Cathedral of Exeter edit
Průvodce městem

Exeter

Exeter je malebné město v jihozápadní Anglii, které dokonale kombinuje historii s moderním životem. Navštivte impozantní Exeterskou katedrálu, která je jednou z hlavních památek tohoto města a prozkoumejte středověké uličky, které skrývají unikátní obchody a kavárny. Pro milovníky přírody je tu řeka Exe, která nabízí příležitost k romantickým procházkám. Prozkoumejte také fascinující místní muzea a galerie, které vám ukážou bohatou historii tohoto krásného anglického města.

Durham - Durham Millburngate Bridge
Průvodce městem

Durham

Durham je malebné anglické město s bohatou historií, nacházející se v severovýchodní Anglii. Proslulé je především svým impozantním hradem a katedrálou, zapsaných na seznamu UNESCO. Malebné uličky nabízejí návštěvníkům řadu obchodů a kaváren, kde si můžete vychutnat tradiční anglický čaj. Ve městě nechybí ani univerzita, patřící mezi nejprestižnější v Británii. Projděte se kolem řeky Wear a nezapomeňte navštívit botanickou zahradu.

Inverness - Inverness Castle and River Ness Inverness Scotland
Průvodce městem

Inverness

Inverness je malebné skotské město, které je často nazýváno hlavním městem Skotské vysočiny. Nachází se u ústí řeky Ness do zálivu Moray Firth a je významným turistickým centrem. V Inverness můžete navštívit historický hrad Inverness Castle, pevnost Fort George či impozantní katedrálu St. Andrew's. Městské centrum je plné úzkých uliček, barevných kamenných domů a pohostinných hospůdek. Nedaleko města se rozkládá ikonické jezero Loch Ness, známé především díky legendárnímu příšerě Nessie.

Bournemouth
Průvodce městem

Bournemouth

Bournemouth je přímořské město na jihu Anglie, které se nachází na dlouhém Jurském pobřeží. Celá oblast Jurského pobřeží je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO a rozhodně stojí za návštěvu. Dlouhé písčité pláže, nádherné parky a přístaviště. Nabízí se tu výlety do okolí, např. do Salisbury, do lázeňského města Bath či na Stonhenge. Nachází se zde také přírodní oblouk Durdle Door, zátoka u Lulworth Cove nebo ostrov Isle of Portland.

Kirkwall - KIRKWALL HABOUR KIRKWALL ORKNEY ISLANDS SEP 2011
Průvodce městem

Kirkwall

Kirkwall, malebné městečko na Orknejských ostrovech, je ideální destinací pro milovníky historie a překrásné přírody. Prozkoumejte impozantní katedrálu sv. Magnuse se svou bohatou historií a bludiště úzkých uliček vedoucích ke starobylému biskupskému sídlu. Nenechte si ujít i archeologický skvost, osadu Skara Brae, či návštěvu malebného přístavu. Kirkwall je dokonalým startovním bodem pro objevování okolních ostrovů a bažinaté krajiny plné tajemna.

Newquay - The lifeboat station at Newquay, Cornwall, in 2009.
Průvodce městem

Newquay

Newquay je malebné přímořské město v Anglii, které se pyšní nádhernými plážemi, křišťálově čistým mořem a nezapomenutelnou atmosférou. Je ideální destinací pro milovníky surfování, díky svým skvělým podmínkám a širokým škálám škol surfování. Procházka po historické části města vám ukáže jeho přírodní krásu, kde se přímořské útesy spojují s půvabným venkovem. Navštivte také místní akvárium Blue Reef nebo ZOO Newquay a užijte si nezapomenutelný pobyt v tomto kouzelném městě.

Doncaster - View from Cusworth Hall
Průvodce městem

Doncaster

Doncaster je malebné anglické město plné historie a kultury. Nachází se v jižním Yorkshire a nabízí návštěvníkům širokou škálu atrakcí. Procházejte se po půvabných ulicích plných obchodů a kaváren, navštivte impozantní Doncaster Minster či Conisbrough Castle. Milovníci přírody si zamilují překrásné parky a zahrady, jako například Brodsworth Hall. A pokud máte rádi závody, nenechte si ujít jeden z nejslavnějších dostihových závodů – St. Leger Stakes. Doncaster je ideální destinací pro nezapomenutelný výlet.

Grimsby - Grimsby, Alexandra Dock: aerial 2015
Průvodce městem

Grimsby

Malebné město Grimsby se nachází na severovýchodě Anglie a je přístavem u Severního moře. Proslavilo se především díky svému rybím trhu, který navštěvuje mnoho lidí z blízkého okolí. Procházka po starém městě odhaluje nádhernou architekturu a historickou atmosféru. Navštívit můžete Grimsbyské nejznámější památky, jako je majestátní kostel sv. Jakuba nebo Muzeum rybaření a dějin námořnictví. Pobřežní úseky nabízejí úžasnou možnost procházek a pihled na impozantní Grimsby Dock Tower.

Westray - Poppies at Papa Westray
Průvodce městem

Westray

Westray je malebný ostrov nacházející se na severu Orknejských ostrovů ve Skotsku. Nabízí nádherné pobřeží, překrásné pláže a bohatý kulturní život. Prozkoumejte historii ostrova na Vikingovském sídlišti Noltland Castle či v prehistorickém sídlišti Skara Brae. Navštivte přístav Pierowall, kde můžete ochutnat čerstvé ryby v místních restauracích. Nezapomeňte se vydat na nedaleký ostrůvek Papa Westray, kde na vás čeká nejstarší dům světa - Knap of Howar.

Campbeltown - Springbank
Průvodce městem

Campbeltown

Campbeltown je malebné skotské přístavní město, které najdete na poloostrově Kintyre. Město je známé svými whisky destilériemi, díky čemuž získalo přezdívku 'město whisky'. Pro milovníky historie stojí za návštěvu zřícenina hradu Kildonald a válečný památník Campbeltown. K pobytu u vody nezapomeňte navštívit přístav s jachetami a přilehlou pláž Machrihanish. Okolní krajina nabízí nádherné scenérie pro pěší turistiku a cyklistiku.

Stornoway - The Caledonian MacBrayne ferry MV Isle of Lewis passing the Summer Isles on its way to Stornoway on the Isle of Lewis.
Průvodce městem

Stornoway

Stornoway je malebné město na ostrově Lewis a Harris, který je součástí skotského souostroví Vnější Hebridy. Toto romantické místo nabízí nádhernou přírodu, zříceniny středověkého hradu a útulné rybářské přístavy. Pro milovníky historie je zde fascinující muzeum a pro gurmány kavárny a restaurace s tradičními skotskými pochoutkami. Stornoway je ideální destinace pro ty, kteří hledají klid a odpočinek v jedinečném prostředí divoké skotské přírody.

Balivanich - Main passenger building of Benbecula airport in Balivanich
Průvodce městem

Balivanich

Balivanich je malebné městečko na skotském ostrově Benbecula. Toto atraktivní destinace láká návštěvníky svou nádhernou přírodou a pohostinnými obyvateli. Prozkoumejte místní historii v různých archeologických nalezištích, která jsou roztroušena po celém okolí. Objížďte romantické zátoky a množství malých ostrůvků, které lemují pobřeží. Na svých cestách můžete spatřit rozmanitou faunu a flóru. Nezapomeňte navštívit i nedaleký ostrov South Uist, který je spojen mostem s Benbecula, a užijte si klidné a uvolněné atmosféry tohoto malebného místa.

Eday - ORCADVM ET SCHETLANDIÆ - Orkney and Shetland
Průvodce městem

Eday

Eday je malebný ostrov nacházející se ve skupině Orknejských ostrovů ve Skotsku. Tento odlehlý ráj nabízí nádherné přírodní scenérie, bohatý ptactvo a fascinující historii. Navštivte zříceniny středověkého kostela v zátoce Calfsound, přírodní rezervaci Red Head a zároveň si vezměte bikiny na pláž Sands of Doomy. Pro pozorování tuleňů vydejte na sever ostrova. Eday je také známý svou vřelou pohostinností a místní atmosférou, kterou si zamiluje každý návštěvník.

Papa Westray - Papa Westray
Průvodce městem

Papa Westray

Papa Westray je malebný ostrov na severu skotského souostroví Orkneje. Toto tiché a klidné místo nabízí návštěvníkům nezapomenutelný zážitek se svými čistými plážemi, jedinečnou přírodou a bohatou historií. Prozkoumejte starobylý kostel sv. Boniface, který byl založen v 8. století a tajuplné kamenné obydlí Knap of Howar z doby kolem 3500 př. n. l. Užijte si pěší turistiku po nádherné krajině a potkáte množství ptáků, které zde hnízdí. Papa Westray je zkrátka rájem pro milovníky přírody a historie.

Lerwick - Detail Clickimin Broch
Průvodce městem

Lerwick

Lerwick, hlavní město Shetlandských ostrovů, se nachází na severovýchodním pobřeží Skotska. Toto malebné přístavní městečko vás okouzlí svým šarmem, bohatou historií a pestrým kulturním životem. Procházka po úzkých uličkách, návštěva historických staveb nebo zkoumání místních řemesel vám umožní nahlédnout do života obyvatel tohoto odlehlého koutu světa. Nezapomeňte navštívit místní pláže, přírodní rezervace a užít si jedinečnou atmosféru tohoto fascinujícího místa.

Stronsay - Holland Farm, Stronsay. A substantial stone farm in the south of Stronsay with much of its land managed for wildlife.
Průvodce městem

Stronsay

Stronsay je malebný ostrov v Orknejském souostroví Skotska. Tento poklidný ráj nabízí nádherné scenérie, bohatý ptactvo a úchvatné pobřeží s bílými písčitými plážemi. Navštivte jedinečnou přírodní atrakci Vat of Kirbister. Prozkoumejte klidné vesničky, kde se můžete naučit o místní historii a kultuře, nebo si jen vychutnejte tradiční skotskou pohostinnost. Stronsay je ideální destinací pro milovníky přírody, rodiny hledající klidnou dovolenou nebo ty, kteří touží po dobrodružství v nezapomenutelném prostředí.

North Ronaldsay - Old water mill, North Ronaldsay. This undercut water mill was powered by the outflow from Hooking Loch.
Průvodce městem

North Ronaldsay

North Ronaldsay je nejsevernější ostrov Orknejských ostrovů ve Skotsku. Pestrá historie, neobyčejná příroda a malebné pláže činí tento klenot ideálním místem pro klidnou dovolenou. Nezapomeňte navštívit maják s neobyčejným výhledem na ostrov a okolní moře plné tulení a ptactva. Projděte se po plážích s tajemnými vraky z dávných časů a ochutnejte místní specialitu – ovci živenou mořskými řasami. North Ronaldsay vám ukáže, jak úžasný může být život na odlehlém ostrově.

Schovat

Zůstaňte v kontaktu Důležité odkazy O ObleťSvet.cz